петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Додик и Дачић: Односи РС и Србије на најбољем нивоу, РС неће признати независност Косова
Хроника

Додик и Дачић: Односи РС и Србије на најбољем нивоу, РС неће признати независност Косова

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 10. јул 2013.

БАЊАЛУКА - Србија трајно остаје на позицији да је Дејтонски споразум основ државне архитектуре БиХ, док је Република Српска решена да настави да онемогућује да Сарајево призна једнострано проглашену независност Косова, поручили су данас после састанка у Бањалуци премијер Ивица Дачић и председник РС Милорад Додик.

 

Дачић је на конференцији за новинаре после састанка, који је био увод у заједничку седницу влада Србје и РС, подсетио да је Дејтонски споразум настао захваљујући великој дипломатској иницијативи некадашњег руководства Србије и да је донео мир.

"Наш став је непроменљив. Никада нећемо вршити притисак на РС и тражити да промени став о развноправности народа и ентитета у БиХ", истакао је Дачић.

Он је Додика упознао и са детаљима преговарачког процеса Београда и Приштине.

Дачић је објаснио да за Србију тај дијалог остаје статусно неутралан и да нико из ЕУ то није довео у питање.

"На сваком састанку са Кетрин Ештон и Хашимом Тачијем почињем тиме да Србија сматра преговоре статусно неутралним, али са друге стране морамо да предузимамо кораке да нормализујемо односе јер је немогуће да останемо у овако замрзнутом стању", навео је Дачић.

Он је додао да током тог преговарачког процеса у Бриселу никада није поменуто питање БиХ као тема којом се треба бавити.

Додик је рекао да је РС непоколебљива у подршци државној политици Србије када је реч о Косову, и да то, између осталог, значи да Бањалука неће признати независност Косова.

"Што се тиче признавања Косова, РС остаје на позицији непризнавања и ми ту сагласност у БиХ нећемо дати. Интегритет и суверенитет Србије је тим једностраним проглашењем доведен у питање и РС не може да призна једнострано признање, имајући у виду и унутрашњу коституцију БиХ", рекао је Додик.

На питање новинара да ли ће као један од политичара одговорних за будућност БиХ следити храбре искораке које је српски премијер Дачић начинио у Бриселу, Додик је одговорио коментаром да би волео да се то питање постави у Сарајеву.

"Слажем се да Бакир (Изетбеговић) и (Златко) Лагумџија треба да виде да је Дачић храбар и то подрже. Надам се да ће неко од ваших колега поставити то питање политичарима у Сарајеву", казао је Додик.

Он је, такође, рекао да је у разговору са Дачићем, осим са бриселским дијалогом, упознат и са детаљима везаним за евроинтеграције Србије, које РС у потпуности подржава.

"Очекујемо да ће преговарачки процес кренути и да ће Србија успешно проћи кроз сва поглавља и постати чланица ЕУ", рекао је Додик.

Председник РС је, иначе, рекао и да Бањалука нема ништа против да Србија одржава заједничке седнице влада са Федерацијом БиХ или Саветом министара, јер је то део политике нормализације односа у региону.

Премијер Дачић и председник Додик констатовали су да је периодично заједничко заседање двеју влада добар оквир за унапређење односа Србије и РС, и да би то доследно требало чинити два пута годишње.

"Многе ствари које смо раније договарали остале су мртво слово на папиру и договорили смо се да поштујемо наше договоре и да у шест месеци имамо заједничке седнице владе а да председници договарају састанке савета за сарадњу", рекао је Дачић.

Према његовим речима, Србија и РС имају низ потенцијалних пројеката који могу бити од обостране користи, међутим треба радити на томе да се заједнички политички и економски интереси пронађу и у ширем регионалном контексту.

"Сигуран сам да ово може само да доприноси унапређењу наших односа. Наша жеља је да имамо јасан, коректан и поштен став, а то значи да Србија има најближе могуће односе са РС, што је и нормално јер овде живи велики број припадника нашег народа. Разумљиво је да Србија жели да развија те односе, а са друге стране развијамо односе и са другим институцијама и органима у БиХ", рекао је Дачић.

Премијер Дачић и председник Додик сагласили су се да би наредна седница двеју влада требало да буде одржана у другој половини године у Србији.

Српска се радује европском путу Србије

Председник Републике Српске Милорад Додик рекао је да су односи Српске и Србије на најбољем могућем нивоу.

Додик је истакао да је данашња посета делегације Владе Србије Републици Српској и заједничка седница влада потврда да се на оперативном плану решавају питања, нарочито економске сарадње, те да је то и прилика да се договоре нови пројекти.

"Србија и овај пут потврђује опредељење у вези са Дејтонским споразумом, у коме се прихвата чињеница да је БиХ као суверена земља састављена од два ентитета и три народа. Такав став Србије релаксира позицију Српске у оквиру БиХ", рекао је Додик новинарима у Бањалуци, након састанка са председником Владе Србије Ивицом Дачићем.

Додик је нагласио да ће Српска пратити и подржавати одлуке које ће званични државни органи Србије доносити у вези са Косовом и Метохијом, а да Српска у оквиру БиХ остаје на позицији непризнавања Косова, односно да Српска неће дати потврду БиХ да призна независност Косова.

"Српска се радује европском путу Србије. Сматрамо да и БиХ треба да крене путем прибављања кандидатског статуса. Очекујемо да ће преговарачки процеси кренути за Србију и да ће Србија постати чланица ЕУ", рекао је Додик.

Према његовим речима, на данашњој седници две владе биће речи о конкретним пројектима, као што су "Јужни ток" и хидроелектране на Дрини, те о сарадњи пограничних општина из Српске и Србије.

Додик је рекао да је данашња седница влада друга по реду у овом мандату, а да се у наредних неколико седмица очекује и седница Савета за развој специјалних и паралелних веза Српске и Србије.

"Радује ме што је Влада Србије данас у Бањалуци. То не треба никако другачије гледати, него на облик добре сарадње. Исто тако ми немамо ништа против да Влада Србије држи заједничку седницу са Владом Федерације БиХ или Саветом министара БиХ, јер је то само доказ да Србија у регионалном смислу жели реализацију односа", истакао је Додик.

Председник Српске рекао је да је данашњи састанак са премијером Србије била прилика да се међусобно информишу о актуелној ситуацији у Српској и Србији.

(Танјуг-Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер