субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дмитриј Медведев: Сa једне стране нам се намећу луде санкције, а са друге се тражи да осигурамо снабдевање у храни. То не иде тако, нисмо ми идиоти
Хроника

Дмитриј Медведев: Сa једне стране нам се намећу луде санкције, а са друге се тражи да осигурамо снабдевање у храни. То не иде тако, нисмо ми идиоти

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 19. мај 2022.

Запад не може да удари Русију "лудим" економским санкцијама и истовремено да очекује да ће та земља гарантовати снабдевање храном, оценио је други човек Савета безбедности Русије Дмитриј Медведев.

Државни секретар САД Ентони Блинкен осудио је Москву током састанка Савета безбедности УН у организацији САД, да држи као таоца снабдевање храном милионе Украјинаца и још милионе другх људи на свету“.

„Наша земља спремна је да преузме све своје обавезе. Али такође очекује помоћ од својих трговинских партнера“, рекао је преко Телеграма бивши руски председник и премијер који је сада заменик шефа Савета безбедности Русије.

"У супротном то нема смисла - с једне стране нам се намећу луде санкције, а са друге се тражи да осигурамо снабдевање у храни. То не иде тако, нисмо ми идиоти", рекао је Медведев.

Русија и Украјина обезбеђују 30 одсто снабдевања у храни на свету.

САД и Русија данас су се у УН узајамно оптуживале за погоршање безбедности у храни у свету. Вашингтон је позвао Москву да дозволи извоз украјинских житарица блокираних у лукама у Црном мору.

"Престаните да блокирате луке у Црном мору. Дозволите слободно кретање бродова, возова и камиона који превозе храну ван Украјине", рекао је Ентони Блинкен и позвао Русе да престану да прете извозом хране и дјубрива земљама које критикују њихову агресију.

Руски амбасадор при УН Василиј Небензија је одбацио све западне оптужбе и рекао да запад хоће да Русија сноси кривицу за све проблеме света.

Криза са храном у свету постоји дуго и њени дубоки узроци потичу из инфлационе спирале коју подстичу растући трошкови осигурања, тешки логистички токови и спекулације на западним тржиштима, рекао је руски дипломата.

Марија Захарова: Русија одбацује америчке оптужбе како користи „глад као оружје“

Русија одбацује америчке оптужбе како користи „глад као оружје“, изјавила је портпарол МИП Русије Марија Захарова. Истовремено, заменик председника Савета за безбедност Дмитриј Медведев сматра да Русија има све могућности да спречи прехрамбену кризу, али да је обезбеђивање хране за грађане Русије - света ствар.Захарова је истакла да Москва категорички одбацује оптужбе да користи „глад као оружје“, а које је изнео извршни директор Светског програма за храну УН, Американац Дејвид Бизли на конференцији Савета безбедности Уједињених нација о прехрамбеној безбедности.

„Овакве изјаве су неумесне и нису у складу са принципима непристрасности и неутралности, које је Бизли, као међународни званичник, обавезан да беспоговорно поштује“, нагласила је она.

Она је још додала да су у МИП-у Русије обратили пажњу на још једну у низу непријатељску оптужбу америчких представника. Такође је оценила да је Москва и те како свесна да оваквим манипулацијама САД и њихови европски савезници покушавају да намерно дезоријентишу међународну заједницу, утичући тако да се и друге земље приклоне подршци антируском курсу Запада.

Русија не омета извоз украјинског жита, украјинска војска је минирала сопствене морске луке

Захарова је назвала шпекулацијама наводе да Русија омета извоз украјинског жита, услед чега је настао дефицит на тржишту и поручила да су проблеми настали кривицом Кијева и да је његова војска минирала сопствене морске луке.

Русија ће, према њеним речима, наставити да испоручује храну у оквиру својих комерцијалних обавеза и као хуманитарну помоћ становништву угрожених земаља.

„Наша земља је заинтересована за стабилно функционисање светског тржишта хране“, истакла је Захарова.

Медведев: Русија неће испоручивати пшеницу и остале прехрамбене производе науштрб сопственог тржишта. Обезбеђивање хране за грађане Русије - света ствар

Истовремено, заменик председника Савета за безбедност Русије Дмитриј Медведев изјавио је да Русија има све могућности да спречи прехрамбену кризу, оценивши да санкције Запада против Русије иду на штету његовим виталним питањима.

Он је објаснио да ће земљама увозницима руске пшенице и осталих прехрамбених производа бити тешко да функционишу без испорука из Русије. Милиони грађана, како је истакао, од политичара очекују, генерално, само једно: могућност да живе нормално, мирно и у благостању, а санкције то онемогућавају.

Према његовим речима, богате државе уводе санкције како би сиромашне биле још сиромашније.

Он је такође поручио да Русија неће испоручивати пшеницу и остале прехрамбене производе науштрб сопственог тржишта. Медведев је још додао да је обезбеђивање хране за грађане Русије – света ствар.

„Наша земља је спремна да испуњава своје обавезе у потпуности. Али, и од трговинских партнера очекујемо да сарађују, укључујући и по међународним питањима. Заправо је нелогично: са једне стране, против нас уводе сумануте санкције, а са друге – захтевају да испоручујемо храну. Тако не може, нисмо ми идиоти“, написао је он на свом Телеграм каналу.

Раније је амерички државни секретар Ентони Блинкен апеловао на чланове СБ УН и уопште Организацију Уједињених нација да изврше притисак на Русију „како би обуставила активности, које продубљују прехрамбену кризу у Украјини и читавом свету“.

Претходно је генерални секретар УН Антонио Гутереш изјавио да УН раде на постизању споразума о обезбеђењу извоза хране из Украјине поморским путем. Он је још додао да међународно хуманитарно право на које се позива Резолуција СБ 2417, предвиђа да роба и резерве које су неопходне за опстанак цивилног становништва, укључујући храну, усеве и стоку, морају бити заштићене.

(Бета, Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер