четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дмитриј Медведев и Манмохан Синг: Стратешко партнерство Русије и Индије
Хроника

Дмитриј Медведев и Манмохан Синг: Стратешко партнерство Русије и Индије

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. децембар 2010.

Руско-индијски односи су се подигли на ниво привилегованог стратешког партнерства, изјавили су председник Русије Дмитриј Медведев и премијер Индије Манмохан Синг на конференцији за новинаре на крају разговора у Њу Делхију.

Сваке године је све више перспективних праваца сарадње између Русије и Индије. Данас је то авијација, фармакологија, култура, енергетика, машиноградња. За време ове посете руске делегације Индији потписано је 30 докумената, а многи међу њима су уговори спремни за реализацију. Тако тесна сарадња омогућава нам да се надамо да ће се робна размена међу земљама повећати, рекао је Дмитриј Медведев:

Задатак повећања робне размене се успешно реализује. Данас она износи око 10 милијарди долара. Иако смо ја и господин премијер сагласни да робна размена није на потребном нивоу стратешког привилегованог карактера наших односа. Радићемо на томе да се робна размена до 2015. године повећа до 20 милијарди америчких долара.

Развоју економских веза, а такође културних, помоћи ће потписани у овој посети споразум о поједностављењу услова за путовање посебних категорија грађана, рекао је Дмитриј Медведев, одговарајући на питање новинара Гласа Русије:

Привлачност међу народима, без икакве сумње, је врло велика. Радује нас да се односи развијају. Наравно да ће потписани споразум о узајамном поједностављењу путовања помоћи у размени омладинских и других делегација и једноставно у путовањима међу нашим земљама. Сматрам да то даје додатни импулс дијалогу међу људима.

Што се тиче политичког дијалога, руско-индијска сарадња је продуктивна и апсолутно отворена. На преговорима су стране одобриле идеју да се ЈАР придружи раду БРИК 2011. године. Као две државе које имају развијене нуклеарне технологије, Русија и Индија су нагласиле да сматрају заједничким задатком спречавање ширења оружја за масовно уништење. У вези с тим Русија и Индија су позвале Иран да се придржава резолуције СБ ОУН и да сарађује на потребном нивоу са МАГАТЕ.

Стране су говориле и о борби против тероризма. У томе не можемо без тесне сарадње, рекао је Дмитриј Медведев:

Онај који крије терористе, крије злочинце. Јасно нам је да процес предаје често пролази кроз компликације. Али у том плану је крајње неопходна међународна сарадња међу свима онима који су заинтересовани за борбу против тероризма. Полазим од тога да ниједна нормална савремена цивилизована држава не може да држи код себе терористе као грађане који поштују законе. Они морају да одговарају за злочине које су извршили.

У целини руски и индијски руководиоци су оценили да ће преговори дати резултате, и договорили се да наставе тесну сарадњу. Премијер Индије Манмохан Синг је прихватио позив председника Медведева да посети Русију.

BBC: Војна сарадња Русије и Индије

Председник Русије Дмитри Медведев и премијер Индије Манмохан Синг су потписали уговор о заједничком развоју новог типа борбеног авиона.

Уговор је потписан током посете руског председника Делхију, а вредност заједничког посла могла би да донесе Русији 30 милијарди долара.

BBC-јев дописник који прати ову посету руског председника, каже да је овај уговор само најновији у низу сличних уговора које су страни државници потписали током боравка у Индији - у оквиру настојања да развију ближе односе кроз склапање пословних уговора.

Модернизација наоружања и старо пријатељство

Уговор о развоју новог борбеног авиона је само један од низа споразума које су два лидера финализовала у понедељак.

Индија жели да модернизује своје ваздухопловство да би могла да се супротстави ономе што доживљава као претњу коју представља Кина - а већ деценијама купује наоружање од свог савезника из времена хладног рата (Русије).

Истовремено, у прошле две деценије, Индије је развила много присније односе и са САД и другим Западним земљама - па је за председника Медведева било важно да допутује у Делхи и учврсти старо пријатељство своје земље са Индијом, каже ББЦ-јев дописник.

Други у рецесији, индијска привреда цвета

У протеклих шест месеци, Индију су посетили лидери свих пет сталних чланица СБ УН-а што се тумачи као знак њеног све већег утицаја на светској позорници.

Док се друге земље боре са економском рецесијом, индијска привреда доживљава процват.

У оквиру посета високих званичника различитих земаља Индији, у другој половини ове године, лидере су увек пратиле бројне делегације привредника и сви су се вратили у своје земље хвалећи се да су у Индији договорили послове нове послове чија се вредност мери милијардама долара.

(Глас Русије, BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер