Početna strana > Hronika > Đorđe Vukadinović: Zaslugom naprednjačkog režima, države Srbije je na Kosovu i Metohiji danas mnogo manje nego pre 5 godina
Hronika

Đorđe Vukadinović: Zaslugom naprednjačkog režima, države Srbije je na Kosovu i Metohiji danas mnogo manje nego pre 5 godina

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 26. jun 2017.

Narodni poslanik Đorđe Vukadinović kritikovao je danas predlog SNS-a da se u Vladi formira Ministarstvo za evrointegracije i insistirao da, ako se već kancelarija za evrointegracije uzdiže na nivo ministarstva, to isto učini i sa kancelarijom za Kosovo i Metohiju, jer se na ovaj način režim odriče čak i onog proklamovanog paralelizma u putu ka EU i odbrani teritorijalnog integriteta na Kosovu.

Mi ne mislimo da je moguće ići ka Evropskoj uniji i istovremeno braniti Kosovo i Metohiju, nažalost i politika ove vlasti to pokazuje da nije moguće. I politika prethodne vlade je to pokazivala. Prosto nije moguće. I to su vam otvoreno govorili najviši zvaničnici iz EU od Martina Šulca do Ulrike Lunaček i mnogih drugih, poručio je Vukadinović.

Ako već idemo putem tog paralelizma onda ga barem doseldno primenjujte i ako kancelariju za EU uzdižete u rang ministarstvo, to isto učinite i sa kancelarijom za Kosovo i Metohiju, izjavio je Vukadinović povodom predloga vlasti da se formira ministarstvo za evrointegracije, dok ne postoji sličan predlog za Kosovo i Metohiju.

Do dolaska SNS-a, albanske vlasti nisu mogle na sever Kosova bez srpske dozvole, a danas je obrnuto

„Rekli ste da je Marko Đurić 1000 puta bio na Kosovu za ove četiri godine. Pa bolje da nije bio jer su nakon svakog njegovog odlazka ingerencije države Srbije na Kosovu bile sve manje“, rekao je on.

Do dolaska naprednjaka na vlast, albanske vlasti južno od Ibra nisu mogle da uđu na teritoriju severa Kosova bez dozvole Srba, a vrlo često uopšte. Danas je obrnuto – srpske vlasti ne mogu da uđu na sever Kosova bez dozvole Prištine

Ja ovde imam primerak Briselskog sporazuma, koji je sakriven od javnosti i čije odredbe građani nisu imali prilike da čuju ni u ovom domu, već umesto toga slušaju klevete u uvrede onih koji su u Narodnu skupštinu ušli direktno iz rijalitija, misleći na Marijana Rističevića.

Šta je sa bezbednosnim strukturama Srbije, šta je sa srpskim pravosuđem? Sve to je od ukinuto i prepušteno takozvanoj „Republici Kosovo“, rekao je Vukadinović.

On je pročitao plan primene Briselskog sporazuma, koji je potpisala Vlada Srbije u kome se eksplicitno navodi ukidanje svih bezbednosnih struktura, kao i ukidanje kompletnog pravosuđa Srbije na Kosovu i Metohiji i njegova zamena odgovarajućim „kosovskim“ institucijama. Vlada Srbije je to sprovela, ali sakrila od očiju javnosti.

Razmislite o tome da države Srbije na Kosovu danas ima mnogo manje nego pre 5 godina, i to je vrlo konkretan domet ove vlasti, pored nekih drugih.

(NSPM)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner