Početna strana > Hronika > Đorđe Vukadinović za RTV: Zašto je Hil protiv bojkota? Da li zato što veruje u demokratske kapacitete ove vlasti, ili zato što mu ta vlast odrađuje stvari oko Kosova, Francuzima oko metroa, aviona i ko zna još čega
Hronika

Đorđe Vukadinović za RTV: Zašto je Hil protiv bojkota? Da li zato što veruje u demokratske kapacitete ove vlasti, ili zato što mu ta vlast odrađuje stvari oko Kosova, Francuzima oko metroa, aviona i ko zna još čega

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 14. april 2024.

NOVI SAD -  U Skupštini Srbije treći put bez međustranačkog dogovora o primeni svih preporuka ODIHR- a usmerenih ka unapređenju izbornog procesa u Srbiji. Istovremeno "curi vreme" do beogradskih izbora raspisanih za 2. jun.

Da li je to vlast pristala na izbore bez opozicije, ili pak opozicija manipuliše jer je svakako planirala bojkot? Da li politička bitka za Beograd može da preraste u političku bitku za Srbiju? Ako su ponovljeni beogradski izbori samo zagrevanje, šta nas očekuje pred redovne lokalne izbore, i zna li se kad će oni biti? Kako će se sve to preslikati na rad parlamenta, u kojem se sve slabije čuje od buke i vike, i koji od prvog dana novog saziva ispisuje dnevnik najstrašnijih uvreda? Ko polušava da izazove političku krizu u vremenu u kojem se treba odgovoriti na političke i bezbednosne izazove, najavljenoj rezoluciji Ujedinjenih nacija o genocidu u Srebrenici i članstvu Kosova u Savetu Evrope?

 

Prof. dr Vladimir Vuletić, sociolog saopštio je da imamo situaciju da se stranke vladajuće koalicije i stranke koje su u opoziciji bore za to kako će se predstaviti u javnosti, odnosno da predstave ko bi mogao biti odgovoran za bojkot ako do njega dođe.

„Političke stranke bi trebalo da razgovaraju i da se dogovore o uslovima koji su za sve prihvatljivi. Nisu ovo nama prvi izbori, nije da je nekad bilo sve sjajno a sad ništa ne valja. Govori se o tome da se sve preporuke ODIHR-a moraju ispuniti da bi uopšte bili mogući izbori. Imali smo i ranije izbore i promenu 4 vlasti, iako nije bilo svega toga, tako da se meni čini da to što se ljudi hvataju za ODIHR i preporuke je nešto iza čega se krije nešto drugo, a ne same preporuke“, kazao je on gostujući u emisiji "Signali" na Prvom programu Radio-televizije Vojvodine.

Na pitanje da li je onda obesmišljen politički dijalog Srđan Graovac, politički analitičar i autor emisije "Ino strane" kazao je da on vidi puno taktike, a malo strateškog promišljanja.

„Čini mi se da ne postoji jasan strateški plan šta treba uraditi, sa strane opozicije, zato i nastupaju tako. Taj ultimativan stav suštinski iza sebe ima tu pozadinu da se pokušava izboksovati najbolje moguće rešenje za njih u samom izbornom procesu, što znači obezbediti za sebe neki benefit koji mogu da iskoriste kako bi što bolje prošli u narednim izborima. To apriori ne znači da oni žele po svaku cenu da bojkotuju izbore, ili bar ne žele svi. Ima onih koji smatraju da je bojkot najbolje rešenje, ali ima i onih koji smatraju da je ipak najbolje rešenje izaći na izbore, uzeti mandate i ući u gradski parlament, ne treba to potceniti. Jer, ako se odlučite na bojkot, vi ćete se isključiti iz političkog života na naredne 4 godine. To mnogima ne prija. Setite se i noći izbora kada je trebalo onoliko dugo vremena opoziciji da se oglasi, moralo se raspraviti šta dalje, koju ćemo strategiju za Beograd primeniti. Nisu oni više razmišljali o Republici, već isključivo o Beogradu. Da li treba ići razgovore sa Nestorovićem, pokušati sa njim praviti koaliciju, da li je to moguće, ili ići na neku drugu taktiku…“, izjavio je Graovac.

On je napomenuo da su ovi pokušaji dijaloga veliki test za opoziciju, taktički potezi koji vuku igru u pravcu da izboksuju što mogu više ustupaka vlasti, kako bi što bolje prošli na narednim izborima, a sve vreme osluškuju istraživanje javnog mnjenja, za koje kaže da itekako vode računa, a na osnovu toga će se na kraju i pozicionirati.

„U celoj ovoj priči građani uopšte nisu bitni, važan je samo rezultat na sledećim izborima i na osnovu toga se apsolutno svi pozicioniraju. Imate te ultimativne zahteve, vi se na taj način obraćate i svojim biračima, zauzimate jednu jaku poziciju, a sa druge strane pokušavate da iznudite i neki ustupak. Cela priča se na to svodi. Jedino što nedostaje je taj strateški plan, jer bez njega ste u velikom problemu, zato što kampanja prolazi, a vi niste spremni. Vaša cela kampanja se svela na priči o krađi izbora. Ne možete sa tim izaći na izbore i nećete ih na taj način dobiti“, dodao je on.

Đorđe Vukadinović, urednik "Nove srpske političke misli" rekao je da je argument opozicije da se izbori ne mogu i ne trebaju održati 2. juna.

„Uslove za izbore svakako treba popravljati, ali ključna stvar su izbori koji su sada raspisani. Ova formulacija - puno taktike, a malo strategije je sjajan opis kako Aleksandar Vučić i Srpska napredna stranka vode državnu politiku - mnogo taktiziranja, mnogo medijske prezentacije, pakovanja i spinovanja, a malo strategije. Zato smo došli tu gde jesmo i sa KiM i sa raznim drugim stvarima“, izjavio je on.

Vukadinović je dodao da uz najbolju volju sve te preporuke ODIHR-a ne mogu da se primene, ali suštinska preporuka koja može da se primeni, to je ona koja je i najvažnija – što širi inkluzivni dijalog, vlast i opozicija uz prisustvo nevladinog sektora.

„To je ono što se tražilo u cilju uspostavljanja poverenja, jer činjenica je da nema poverenja na javno-političkoj sceni, činjenica je da opozicija smatra da postoji ozbiljna povreda izbornog procesa, ali definitivno prisustvujemo sve dramatičnijoj izbornoj kampanji, rekao bih i zloupotrebi resursa i vlasti i vladajuće stranke, koja je jaka, velika i brojna, ima puno glasača i ja to poštujem, ali je sklona da preteruje - posebno u zloupotrebi medijskih resursa, dok za druge ne znam, tako da ta preporuka ima smisla“, kazao je on.

„Kada je reč o jučerašnjoj trećoj rundi pokušaja dijaloga – da neki nisu došli baš zbog posmatrača, ja mislim da nije baš bilo previše mesta američkom ambasadoru u Skupštini u dijalogu, jasno je da njegova reč ima težinu i uticaj ali malo je bilo ponižavajuće za državu. Pri tome, sve vreme, 3-4 meseca, stalno se iz centara moći bliskoj vlasti optužuje opozicija kako kod naših neprijatelja koji nam ne misli dobro ide i žali se i kuka na našu vlast, a onda ta naša vlast pozove Hila zato što se očigledno slaže sa vlašću, on podržava vlast jer je protiv bojkota. Zašto je Hil protiv bojkota? Da li zato što veruje u demokratske potencijale i kapacitete ove vlasti ili mu ta vlast odgovara jer mu isporučuje neke stvari oko KiM, Francuzima oko metroa, aviona i još ko zna čega“, saopštio je Vukadinović.

Celu emisiju "Signali" možete pogledati ovde.

(RTV Vojvodine)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner