среда, 27. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић за Глас Русије: Русија најпожељнији савезник, Путин најпопуларнији државник
Хроника

Ђорђе Вукадиновић за Глас Русије: Русија најпожељнији савезник, Путин најпопуларнији државник

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 07. децембар 2013.

Четворке и петице Владимиру Путину, подршка савезничким односима Русије и Јужном току који ће убзати развој српске економије — такви су укратко резултати необичног испитивања јавног мњења које су спровели сарадници угледног издања Нова српска политичка мисао. Необично је оно не због резултата, већ зато што се, без обзира на ”руску карту” на коју редовно играју српски лидери, ова питања у контексту општег политичког усмерења Србије чине крајње ”незгодним”.

Наш саговорник је главни уредник НСПМ Ђорђе Вукадиновић.

Анкетирање јавног мњења попут овог које сте ви спровели није типично за Србију зато што углавном видимо у штампи ”гласања за ЕУ”. Зашто сте иступили са таквом иницијативом?

- Управо због онога што сте рекли, а то је да се годинама углавном непрестано тематизује однос грађана Србије према Европској унији, понекада према НАТО-у. А односи са Русијом се некако држе по страни, практично ретко или никада се не постављају као питање сличних истраживања јавног мњења, а још ређе се објављују. Посебно значајно је да када се ту и тамо постави такво питање, избегава се поређење става према Русији са ставом према Европској унији и НАТО пакту. Управо дефицит оваквих истраживања је био разлог због којег смо ми из Нове српске политичке мисли схватили да би то могло да буде занимљиво и за ширу српску јавност. Дакле, нисмо ми први пут сада то питање увели у наш упитник, али смо га први пут овако јавно пласирали управо осећајући и примећујући велики дефицит постојећих истраживања у српској јавности.

Међу питањима је била тачка ”савез" са Русијом — то значи тешње односе или чланство у организацијама попут ОДКБ, Царинског савеза...?

- У претходном периоду питање Русије смо дефинисали на два начина: понекад као "најбољи могући односи са Русијом", или сада чак у јачој формулацији „савез са Русијом". Хтели смо том формулацијом савеза да сугеришемо склоност или несклоност грађана према некој најтешњој формули повезивања са Русијом, како у економској, тако и у политичкој сфери. Али занимљиво je да je у тој најтврђој формулацији 67,5 процената грађана, значи више од две трећине, дало потврдни одговор. За разлику од чланства у ЕУ јер се за ову опцију определило 53,7%. То је занимљив налаз, али он је још занимљивији када се има на уму стање у Србији. Већ годинама сва политичка и медијска јавност је окренута према ЕУ. Специјалне емисије, безбројни скупови и бројне невладине организације баве се пропагирањем ЕУ. Русија, за коју на јавној медијској сцени не оптира готово нико, ужива више него двотрећинску подршку јавности у Србији. Посебно важно је то да је то налаз који је релативно стабилан. Наиме, и у неким ранијим истраживањима смо добијали сличан резултат. Право је питање зашто се такво расположење не осликава на адекватан начин у парламенту, у медијима, у јавној сфери, већ обрнуто, ове снаге којe оптирају за савезништво са Русијом су на маргини, док најистакнутије позиције у јавности имају они који су за ЕУ, а чак и за НАТО.

Као што видимо из резултата, Путин је и даље најпопуларнији страни политичар у Србији...

- Владимир Путин је доста очекивано најбоље оцењена политичка личност међу страним државницима. Али занимљиво је да је Путин популарнији и од домаћих политичара. Практично две трећине испитаника су га оцениле са четворком и петицом. Занимљиво је да је на другом месту Ангела Меркел са великим заостатком, а на трећем је Барак Обама са још већим заостатком за Владимиром Путином. Посебно је занимљиво да је у српском јавном мњењу, које је као свако јавно мњење, а можда у Србији још и више, подељено готово по сваком питању, Владимир Путин добио само 3% негативних оцена, односно “јединица”, што је невероватно, јер, рецимо, Меркел има 20%. Мислим да те оцене потврђују претходни налаз о атрактивности Русије као најпожељније спољнополитичке оријентације за грађане Србије.

Да ли политички врх уопште чује за слична истраживања. Да ли их узима у обзир?

- Апсолутно сам сигуран да знају како стоје ствари. То је можда један од разлога због којег, на пример, у изборним кампањама све владајуће опције у Србији, укључујући и данашњу, настоје да што више истичу блискост ставова са руководством Руске Федерације, и зато наглашавају како им је Русија најбољи пријатељ. Посебно је значајно за њих да се сликају у предизборној кампањи са Путином или бар министрима у Влади Русије. Зашто је све то њима важно? Зато што знају какво је расположење јавног мњења. Без обзира што сутра кад дођу на власт воде политику која је много ближа Бриселу, него источним интеграцијама. То је парадокс српске политичке сцене.

У право време на правом месту била је тачка упитника која се тиче Јужног тока. Очигледно је да већина анкетираних подржава његову реализацију и сматра важним...

- Став према Јужном току је више него позитиван. Али морам признати да чак и ја нисам очекивао толико позитиван налаз: чак 50,5% грађана Србије сматрају да је изградња "Јужног тока" од изузетног значаја за Србију, а још 32% сматрају да је у одређеној мери значајна. Упркос кампањи која је вођена ових месеци против Јужног тока, мислим да она, бар у овој рунди није успела. Практично сва питања везана за Јужни ток су наишла на позитиван, понекад чак и еуфоричан одговор. Због тога мислим да постоји својеврсна одговорност свих оних који су укључени у реализацију пројекта да се потруде да тако високо очекивање јавности не буде изневерено.

Тимур Блохин

(Глас Русије-Восток-НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер