четвртак, 16. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Вучић је убио политички живот у Србији - а они који на овакве изборе излазе унапред прихватају да им судбина зависи од његове процене и воље
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Вучић је убио политички живот у Србији - а они који на овакве изборе излазе унапред прихватају да им судбина зависи од његове процене и воље

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 17. јун 2020.

Главни уредник Нове српске политичке мисли (НСПМ), Ђорђе Вукадиновић, и директор агенције за истраживање јавног мњења "Фактор плус", Владимир Пејић, изјавили су за Н1 да ће излазност на изборима 21. јуна бити око 45 одсто, на шта ће, како су навели, више утицати атмосфера услед панедмије коронавируса него кампања за бојкот избора. И Фактор плус и НСПМ предвиђају да једино СНС и СПС сигурно прелазе цензус, док се велики број изборних листа врти око прага од три одсто.

Последње истраживање агенције Фактор плус показује да ће цензус прећи шест листа. Према том истраживању листа СНС-а би освојила 58,2 одсто гласова, на другом месту били би социјалисти са 12,5 одсто, а у парламент би још ушли и СПАС Александра Шапића са 4,9 одсто, Покрет слободних грађана Сергеја Трифуновића и Српска радикална странка са 3,4 одсто, као и покрет "Метла 2020" са три одсто, објаснио је Пејић у Новом дану ТВ Н1.

Додао је да је читав низ странака јако близу цензуса, пре свега Уједињена демократска Србија, Заветници, и покрет Доста је било који би, према његовим речима, могао да буде изненађење избора.

Пејић је, међутим, истакао да је јако тешко имати прецизне прогнозе на два до три одсто, те да су грешке могуће и да их вероватно има.

Вучић је убио политички живот у Србији, а они који на изборе излазе унапред прихватају да им судбина зависи од његове процене и воље

Вукадиновић је казао и да истраживање НСПМ показује да једино СНС и СПС сигурно прелазе цензус. СНС је ту негде на 59 одсто, а "може да гађа" и до 61 одсто, док је СПС двоцифрен и једина дилема је да ли ће бити ближе 10 одсто или 15 одсто, казао је он.

Вукадиновић, међутим, истиче да је главно питање предстојећих избора то колика ће бити излазност.

"Радили смо истраживања, и бојкот не стоји толико сјајно у јавности", указао је Вукадиновић истичући да је кампања за бојкот избора била лоша, слаба и млака, те да је и осипање блока за бојкот, односно одлука Сергеја Трифуновића, покрета Доста је било, али и Зорана Живковића и удружења "1 од 5 милиона" да изађу на изборе, оставила одређене последице.

"Све преко 45 одсто излазности било би изненађење, а мало више преко тога чак и сумњиво. То је врло конзервативна и процена скоро наклоњена режиму", рекао је Вукадиновић истичући да се неће испунити очекивања бојкоташа да изађе око 30 одсто гласача, као на референдуму у Северној Македонији и на локланим изборима у Албанији.

 Излазност мања од 50 одсто има одређени психолошки ефекат, али то не значи да ће избори бити незаконити, навео је Вукадиновић. На мању излазност ће, како је рекао, више утицати атмосфера услед пандемије коронавируса, него кампања за бојкот.

Пејић се надовезао и да истраживања Фактор плуса предвиђају излазност од око 46 одсто. "Око излазности се врло слажем, јер и ми добијамо око 46 одсто, уз напомену да има један број људи који још увек размишљају (...) Слажем се око атмосфере везане за корону. Што се тиче неопредељних, они који ће гласати за СНС и СПС, углавном су се већ определили, док ће они неопредељени последњих дана преломити", очекује он.

Директор Фактор плуса казао је и да би опозициона сцена у Србији морала да буде јача у сваком смислу, и опозиционим странкама саветује да се удруже, и да у јавност изнесу јасне ставове о кључним питањима, попут Косова, уласка у ЕУ, односа према Русији и сарадње са НАТО, уместо што се баве споредним стварима.

Изненађење избора, и то непријатно за власт, могло да буде то да ипак нико осим СНС-а, СПС-а и мањина не пређе цензус и да испадне да су "џабе кречили", али ће режим све учинити све да се то не догоди

Вукадиновић је, с друге стране, оценио да је Александар Вучић убио политички живот у Србији, а они који на изборе излазе унапред прихватају да им судбина зависи од његове процене и воље. Опозицији, како је рекао, може да замери што се није удружила или у одлуци да бојкотује изборе или у одлуци да на њих изађе, али је уверен да је за слабост политичке сцене најодговорнија власт. Подсетио је да су неке угледне агенције предвиђале сигуран улазак радикала и Шапића у парламент чак и када је цензус био пет одсто, а да је сада питање да ли прелазе и овај снижени цензус од три одсто. Што је према његовој процени и главни разлог због којег је цензус смањиван.

Вукадиновић је указао да би изненађење избора, и то непријатно за власт, могло да буде то да ипак нико осим СНС-а, СПС-а и мањина не пређе цензус и да испадне да су "џабе кречили", али да ће режим све учинити све да се то не догоди. Подсетио је да се избори иначе расписују како би се смањиле политичке тензије, а како год се избори 21. јуна у Србији буду завршили, они неће испунити ту основну функцију.

Пејић је додао да ће тензије спласти после самих избора, али не задуго, јер се некако осећа да је ово припрема за председничке и београдске изборе који ће бити одржани 2022. године, тако да након кратког предаха очекује пораст тензија на политичкој сцени.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер