Početna strana > Hronika > Đorđe Vukadinović: Vučić ima najveću podršku kod starijih i slabije obrazovanih birača, podrška ulasku u NATO ne prelazi 10 odsto
Hronika

Đorđe Vukadinović: Vučić ima najveću podršku kod starijih i slabije obrazovanih birača, podrška ulasku u NATO ne prelazi 10 odsto

PDF Štampa El. pošta
petak, 26. februar 2016.

 BEOGRAD - Demokratska, proevropska opozicija će na predstojeće izbore verovatno ići u dve "kolone", slažu se glavni urednik Nove srpske političke misli (NSPM) Đorđe Vukadinović i Đorđe Vuković iz Centra za slobodne izbore i demokratiju (Cesid). Na pitanje da li bi te stranke, ipak, postigle bolji rezultat ukoliko bi na izbore izašle na jednoj listi, obojica sagovornika Radio televizije Vojvodine kažu da istraživanja javnog mnjenja pokazuju da će proevropska opozicija osvojiti otprilike isti broj glasova, bez obzira da li pred birače ide u jednoj ili dve "kolone".

"Kako god išli, teško će ugroziti aktuelnu vlast", ocenio je Vuković.

Vukadinović napominje da rezultati istraživanja javnog mnjenja pokazuju da zajednički izlaz na izbore demokratskoj opoziciji ne bi doneo sinergiju glasova, kao što ni odvojeni nastup ne bi doneo rastur.

"Svakako, kada se gleda krajnji rezultat, ozbiljnije bi delovalo da izađu zajedno. Impesivnije izgleda ako dobijete 18 odsto glasova nego kada osvojite 10 plus osam odsto. U tom smislu, da sam ja lider demokratske opozicije išao bih na jedinstvenoj listi", kaže Vukadinović.

Sagovornici RTV-a demokratskoj opoziciji daju otprilike jednake šanse na izborima: Vuković kaže da istraživanja Cesida pokazuju da će i koalicija oko Demokratske strane i koalicija oko SDS-a Borisa Tadića dobiti po sedam ili osam odsto glasova birača, dok Vukadinović kaže da u istraživanjima NSPM-a demokrate ipak imaju nešto veću podršku građana.

"DS ima blizu 10 odsto podrške i po snazi se približava se SPS-u", ističe Vukadinović.

Obojica se slažu da će ubedljivo najviše glasova osvojiti koalicija oko Srpske napredne stranke, a da će na drugom mestu najverovatnije biti koalicija oko SPS-a. Navode i da odlazak PUPS-a iz te koalicije nije mnogo naštetio socijalistima.

Vukadinović ističe da se podrška SPS-u ipak nalazi na blago silaznoj putanji i da se trenutno nalazi "tanko iznad 10 odsto".

"Ne treba zaboraviti da SPS ima jaku stranačku infrastrukturu i da su i ranije u samoj kampanji podizali svoj izborni rezultat. Odlazak PUPS-a im neće mnogo štetiti, Dragan Marković Palma im je ipak mnogo značajniji partner", ukazuje Vuković.

Takođe, oni se slažu da koalicija DSS-Dveri i radikali imaju šanse da pređu cenzus. Kada je reč o pokretu Dosta je bilo Saše Radulovića, istraživači ukazuju da je on prepoznatljiv kao politički faktor, ali tvrde da najverovatnije neće preći cenzus.

"Mislim da se Radulović igra sa 100.000 glasova, možda i više, koliko će osvojiti, ali oni neće značiti ništa ako ne uće u parlament", kaže Vukadinović.

Vuković kaže da su do izbora 2012. opozicija i vlast iznosile različite teme kao ključne u kampanji, a da sada kampanja može biti "kadrovska", odnosno da će se postaviti pitanje ko može na bolji način nešto da uradi, na primer da sprovede evrointegracije ili se efikasnije bori protiv korupcije.

S druge strane, Vukadinović tvrdi da bi kampanje ipak tematski morale da se razlikuju, pre svega kad je reč o odnosu prema demokratiji i medijima, dok Vuković ističe da je takve teme ipak veoma teško operacionalizovati i biračima predstaviti kao bitne.

Vuković je istakao i da vlast i dalje "veoma uspešno" igra na kartu "mi smo tek došli na vlast, za sve probleme su krivi oni drugi", što je Vukadinović potkrepio rezultatima istraživanja javnog mnjenja.

"Oko 45 odsto građana misli da živi lošije nego pre nekoliko godina, ali 40 odsto njih misli da ova vlast radi bolje nego prethodna, dok samo 20 odsto njih misli da radi lošije", ukazuje Vukadinović.

On dodaje da je podrška vlasti najveća kod starijih građana, uprkos smanjenju penzija.

"Kod građana starijih od 65 ili 70 godina, čak 65 odsto podržava SNS. Aleksandar Vučić im podilazi, govori im da su oni spasili zemlju svojom žrtvom i to je vešta manipulacija sa starijim i slabije obrazovnim delom biračkog tela", naglašava Vukadinović.

Sagovornici RTV-a kažu da je podrška građana ulasku u NATO i dalje veoma slaba (prema NSPM 10-12 odsto, prema Cesidu oko 20 odsto) i slažu se u oceni da će vlast učiniti sve da tu temu, s obzirom na nedavno potpisan sporazum o saradnji sa tom organizacijom, u kampanji "stavi pod tepih".

I Vuković i Vukadinović kažu da istraživanja pokazuju da istinsku podršku ulasku Srbije u EU daje tek 20 odsto građana, dok bi  njih oko 50 odsto glasalo "situaciono".

(RTV-NSPM)