недеља, 12. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Вучић има највећу подршку код старијих и слабије образованих бирача, подршка уласку у НАТО не прелази 10 одсто
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Вучић има највећу подршку код старијих и слабије образованих бирача, подршка уласку у НАТО не прелази 10 одсто

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 26. фебруар 2016.

 БЕОГРАД - Демократска, проевропска опозиција ће на предстојеће изборе вероватно ићи у две "колоне", слажу се главни уредник Нове српске политичке мисли (НСПМ) Ђорђе Вукадиновић и Ђорђе Вуковић из Центра за слободне изборе и демократију (Цесид). На питање да ли би те странке, ипак, постигле бољи резултат уколико би на изборе изашле на једној листи, обојица саговорника Радио телевизије Војводине кажу да истраживања јавног мњења показују да ће проевропска опозиција освојити отприлике исти број гласова, без обзира да ли пред бираче иде у једној или две "колоне".

"Како год ишли, тешко ће угрозити актуелну власт", оценио је Вуковић.

Вукадиновић напомиње да резултати истраживања јавног мњења показују да заједнички излаз на изборе демократској опозицији не би донео синергију гласова, као што ни одвојени наступ не би донео растур.

"Свакако, када се гледа крајњи резултат, озбиљније би деловало да изађу заједно. Импесивније изгледа ако добијете 18 одсто гласова него када освојите 10 плус осам одсто. У том смислу, да сам ја лидер демократске опозиције ишао бих на јединственој листи", каже Вукадиновић.

Саговорници РТВ-а демократској опозицији дају отприлике једнаке шансе на изборима: Вуковић каже да истраживања Цесида показују да ће и коалиција око Демократске стране и коалиција око СДС-а Бориса Тадића добити по седам или осам одсто гласова бирача, док Вукадиновић каже да у истраживањима НСПМ-а демократе ипак имају нешто већу подршку грађана.

"ДС има близу 10 одсто подршке и по снази се приближава се СПС-у", истиче Вукадиновић.

Обојица се слажу да ће убедљиво највише гласова освојити коалиција око Српске напредне странке, а да ће на другом месту највероватније бити коалиција око СПС-а. Наводе и да одлазак ПУПС-а из те коалиције није много наштетио социјалистима.

Вукадиновић истиче да се подршка СПС-у ипак налази на благо силазној путањи и да се тренутно налази "танко изнад 10 одсто".

"Не треба заборавити да СПС има јаку страначку инфраструктуру и да су и раније у самој кампањи подизали свој изборни резултат. Одлазак ПУПС-а им неће много штетити, Драган Марковић Палма им је ипак много значајнији партнер", указује Вуковић.

Такође, они се слажу да коалиција ДСС-Двери и радикали имају шансе да пређу цензус. Када је реч о покрету Доста је било Саше Радуловића, истраживачи указују да је он препознатљив као политички фактор, али тврде да највероватније неће прећи цензус.

"Мислим да се Радуловић игра са 100.000 гласова, можда и више, колико ће освојити, али они неће значити ништа ако не уће у парламент", каже Вукадиновић.

Вуковић каже да су до избора 2012. опозиција и власт износиле различите теме као кључне у кампањи, а да сада кампања може бити "кадровска", односно да ће се поставити питање ко може на бољи начин нешто да уради, на пример да спроведе евроинтеграције или се ефикасније бори против корупције.

С друге стране, Вукадиновић тврди да би кампање ипак тематски морале да се разликују, пре свега кад је реч о односу према демократији и медијима, док Вуковић истиче да је такве теме ипак веома тешко операционализовати и бирачима представити као битне.

Вуковић је истакао и да власт и даље "веома успешно" игра на карту "ми смо тек дошли на власт, за све проблеме су криви они други", што је Вукадиновић поткрепио резултатима истраживања јавног мњења.

"Око 45 одсто грађана мисли да живи лошије него пре неколико година, али 40 одсто њих мисли да ова власт ради боље него претходна, док само 20 одсто њих мисли да ради лошије", указује Вукадиновић.

Он додаје да је подршка власти највећа код старијих грађана, упркос смањењу пензија.

"Код грађана старијих од 65 или 70 година, чак 65 одсто подржава СНС. Александар Вучић им подилази, говори им да су они спасили земљу својом жртвом и то је вешта манипулација са старијим и слабије образовним делом бирачког тела", наглашава Вукадиновић.

Саговорници РТВ-а кажу да је подршка грађана уласку у НАТО и даље веома слаба (према НСПМ 10-12 одсто, према Цесиду око 20 одсто) и слажу се у оцени да ће власт учинити све да ту тему, с обзиром на недавно потписан споразум о сарадњи са том организацијом, у кампањи "стави под тепих".

И Вуковић и Вукадиновић кажу да истраживања показују да истинску подршку уласку Србије у ЕУ даје тек 20 одсто грађана, док би  њих око 50 одсто гласало "ситуационо".

(РТВ-НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер