Početna strana > Hronika > Đorđe Vukadinović: Vlast se služi šibicarskom logikom, troši vreme i nudi „ustupke“ za koje je već kasno. Opozicija ne bi trebalo da se peca na to
Hronika

Đorđe Vukadinović: Vlast se služi šibicarskom logikom, troši vreme i nudi „ustupke“ za koje je već kasno. Opozicija ne bi trebalo da se peca na to

PDF Štampa El. pošta
petak, 19. april 2024.

Predsednica Skupštine Ana Brnabić rekla je da će izaći u susret delu opozicije i ispuniti zahtev za koji je sama rekla da više nije na stolu. Odluka je da se svi izbori, i lokalni, i beogradski, održe 2. juna. Opoziciji je time, smatra politički analitičar Đorđe Vukadinović, dat „vruć krompir“, i ona bi, kako je rekao za Njuznajt, trebalo da bojkotuje te izbore.

„Ovo je sada novi momenat. Danima se priča da će ta ponuda stići. Ali, kad računaš na minimum neke racionalnosti ili odgovornosti na toj strani, uvek se prevariš. Posle svega što je rečeno, činilo se da je ta priča završena. Koliko smo puta čuli da ne može, da nećemo da kršimo zakon, pa Ustav… Sad odjednom može da se promeni Zakon o lokalnoj samoupravi. Pitanje je za gospođu Brnabić kako sad može. Možemo se smejati ili zgražavati nad tim, ima razloga i za jedno, i za drugo. To je politikanski odigrano vešto, jer će sad to biti predstavljeno kao „evo, sve im dajemo“, a zapravo nije dato ništa. Ovo je imalo smisla pre mesec dana, ili tri nedelje. Da li ljudi shvataju da su izbori raspisani, a nije morala da ih raspiše. Pokazalo se da pritisak daje neke rezultate, ali sve vreme vlast ili ne popušta ništa, ili daje neke kozmetičke gestove, delom za svoje birače, delom za međunarodnu javnost da bi se predstavili kao konstruktivni“, navodi Đorđe Vukadinović.

Opozicija treba da zahteva da izbori budu na jesen

S obzirom na to da četiri meseca slušaju dijametralno suprotne navode, građani su zbunjeni. Na pitanje kako sve to zvuči biračima i kako da posmatraju sve što se dosad čulo od predstavnika pozicije i opozicije, Vukadinović kaže:

„Teško da mogu da poveruju da će ovi izbori biti dobri. Zato je to kvarno, ali vešto odigrano od strane režima. Jasno je da je biračko telo režima disciplinovanije od opozicionog, i da na opozicione birače sve ovo deluje sigurno demorališuće. Jer opozicija mora da popravi, a ne samo da odbrani rezultat sa prethodnih izbora u Beogradu. A imaće ozbiljan problem i da ga odbrani“, napominje on.

Analitičar ističe da je opoziciji sada dat „vruć krompir“.

„Delom zvuči kao da je to ono što je opozicija tražila. U dokumentima koje je opozicija predala, akcenat se stavlja na izborne uslove. A rok je posledica ispunjavanja uslova. Usred smo, dakle, kampanje“, kaže Vukadinović.

Vlast je najpre rekla da ništa ne može, pa su pokušali da lansiraju izbore 28. aprila. To je, ističe analitičar, „logika šibicara“.

„To je ako prođe – prođe. Pa onda izađu s nečim drugim. Delom su od početka imali ovaj scenario, a delom se u hodu prestrojavaju. Svako to odbijanje koštalo je opoziciju. Neočekivano dobro su se držali, bukvalno sve do danas. Iako se spekulisalo, posebno u režimskim medijima, da pucaju, jedni hoće da izlaze, drugi neće“, ističe Vukadinović.

Pitanje hoće li opozicija ‘preživeti’ ovu ponudu“

Sagovornik N1 dodaje da predstavnici opozicije imaju različita mišljenja, i da je pitanje da li će i ovu ponudu „preživeti“.

Kad kampanja uđe u centar pažnje, sve katastrofalne greške vlasti, poput ulaska Kosova u Savet Evrope, odlaze u drugi plan

„Bojkot opozicije može da uspe samo ako svi složno bojkotuju, ili ako svi izađu. Sad je utisak da su podeljeni, režim je konačno uspeo u tome, da ih podeli. Videćemo da li će iznedriti neki konsenzus, odnosno da će izaći na izbore. Pitanje je da li će moći da stvore mobilizaciju koja je bila u decembru. Dosta su vremena potrošili pokušavajući da dobiju evropsku javnost, i tu su bili dosta uspešni“, ocenjuje Vukadinović.

Dva argumenta protiv izlaska na izbore

Vidi, kako kaže, dva argumenta zbog kojih opozicija ne treba da izađe na izbore.

Jedan je da defakto time dajete legitimnost toj vlasti i tim izborima, za koje ste sami rekli da su pokradeni. I druga stvar koja je bitna, to je da automatski, kad kampanja uđe u centar pažnje, sve druge stvari koje su bolne za vlast, od ulaska Kosova u Savet Evrope, implementiranja Francusko-nemačkog plana u poglavlje 35 za pregovore o priključenju EU, rezolucije koja se sprema u Generalnoj skupštini UN… Sve katastrofalne greške vlasti, sve to odlazi u drugi plan. To je dosta bitan razlog da se preispita treba li na takav način pomagati vlast. Mislim da Vučiću tako idu na ruku. Opozicija treba da traži, da zahteva da izbori budu na jesen. Moj je stav lični da na tim izborima ne treba učestvovati“, navodi analitičar.

Vukadinović ističe da više niko ne govori o izbacivanju dinara na KiM, kosovskim tablicama i tome pod kakvim terorom danas žive Srbi na severu Kosmeta.

„Lokalni i beogradski izbori bi tu temu gurnuli u treći plan. Čini mi se da je opozicija u ovom trenutku bliža izlasku na izbore, ali mislim da su argumenti protiv izlaska jači“, ističe on.

Bojkot nosi sa sobom rizike i za opoziciju, ali i za režim

Proglas je, dodaje, odigrao pozitivnu ulogu u mobilizaciji građana za decembarske izbore.

„Ali, rekli su da ne mogu sada da pozovu ljude da izađu na ove izbore. To je potpuno različit stav od onog u decembru. Tako da je to još jedan potencijalni hendikep izlaska opozicije na ove izbore. Odluka nije laka. Bojkot nosi sa sobom rizike i za opoziciju, ali i za režim. Opozicija mora da osvoji toliko glasova u Beogradu da stranka Branimira Nestorovića ne bude tas na vagi, što bar u ovom trenutku deluje kao nemoguća misija“, kaže Đorđe Vukadinović.

(N1, NSPM)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner