Početna strana > Hronika > Đorđe Vukadinović: Vlast ne želi bojkot, i zato u poslednji čas nudi privid kompromisa. Treba otići na sastanak kod Brnabićke, ali ne nasedati na režimske koske i kvazi ustupke
Hronika

Đorđe Vukadinović: Vlast ne želi bojkot, i zato u poslednji čas nudi privid kompromisa. Treba otići na sastanak kod Brnabićke, ali ne nasedati na režimske koske i kvazi ustupke

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 11. april 2024.

Politički analitičar i urednik "Nove srpske političke misli" Đorđe Vukadinović izjavio je u "Iza vesti" da misli da vlast ne želi bojkot i da je "veći ustupak njima izlazak na izbore".

Vukadinović je mišljenja da treba otići na konsultacije sa Anom Brnabić.

„Bez obzira što tu jeste, ne mali, paradoks da se sad zove na razgovor o izbornim uslovima, a izbori su raspisani. Treba otići, da ne ispadne da su partibrejkeri, ali treba stalno isticati apsurdnost ove situacije, sad se poziva i nevladin sektor. Ono što se tražilo na početku preporuka ODIHR je inkluzivan dijalog i da taj dogovor bude implementiran pre narednih izbora“, kaže on.

Ističe da „imamo izbore, a sad i pozive na implementacije“.

„Da je stvarno dobre volje bilo, bilo bi poziva ranije. Loptica je u dvorištu vlasti, a da li mogu sami nisam siguran. Smisao je da se pokaže konstruktivna i dobrohodnost prema stranom faktoru oko kog se trude već nedeljama. Prvo reaguju tako što bace propagandne dimne retorične bombe, za unutrašnju upotrebu sve pršti od radikalne retorike, a pegla se ustupcima i nuđenjem stvari koje ne bi trebalo da se nude. Mislim da je u toku omekšavanje, pokušaj da se opozicija ipak gurne na te izbore“, kaže on.

Ta dilema, kaže on, nije jednostavna za opoziciju.

„Iako ja mislim da, kako sada stvari stoje, nema dovoljno osnova i argumenata da opozicija, čak i da želi, izađe na te izbore 2. juna. U suštini ništa nije ispunjeno, nije ispunjen nijedan zahtev, ali to dobro, efektno zvuči i sprema se da se baci ultimativna koska, da se kaže, evo sve vam dajemo. To je nešto što figurira u javnosti i kuloarima kao neka ponuda koja eto samo što nije došla. Prvo, nije došla, drugo, i da dođe, došla je zakasnelo“, kaže.

U suštini ništa nije ispunjeno, nije ispunjen nijedan zahtev

Podsetio je da je prvo bilo reči o tome da „mora 28. april“, pa onda zatim kao „činim vam gest, neka bude 2. jun“.

„Zamislite da SNS i Vučić vode opoziciju i da vlast raspisuje izbore tako da budu jedni, pa drugi, šta bi rekli, da je to maltretiranje građana“, kaže.

Ističe da „nema dovoljno razloga za izlazak na takve izbore“.

„Opozicija na te izbore, pod ovakvim uslovima, ne može izaći, ne zbog straha, već zbog toga što bi sami sebi skočili u usta i ispali neozbiljni u očima svojih birača. Ali na sastanak kod Brnabićke treba otići, to je moje mišljenje“, kaže Vukadinović.

OEBS, podseća on, „već posreduje“.

„Danas je predsedavajući OEBS u Beogradu, ambasade posreduju, meni tragikomično zvuče optužbe na račun opozicije kako idu okolo i kukaju, a vlast je na dnevnoj vezi sa ambasadama i institucijama pokušavajući da ublaži oštricu kritike i zahteva“, kaže.

Bojkot je, smatra, „iznuđena mera“, a vlast „nije ništa dala, sem načelne spremnosti“.

Istakao je da „ima ideju šta je izlaz“ iz ove situacije.

„Ne možemo svi jednako biti odgovorni za to, odgovornost je u rukama vlasti, nema sumnje. Vlast je najpre, pokušala da zbrza izbore, i pokušala da ih razdvoji, na način na koji bi se sami naprednjaci smejali da je obrnuta uloga. Izlaz je da se odlože izbori, kad ima volje, ima i načina, za jesen, i da se stvarno primeni dogovor, ako ima dobre volje od strane vlasti, jer ako je stvarno tako teška situacija, ako je toliki pritisak oko Kosova, rezolucije o genocidu, RS i slično, onda je, ako je zaista tako, glupo i ružno da toliko zatežete konopac sa velikim delom svojih građana, i da ste toliko snishodljivi prema spolja, a onda ste prema svojoj opoziciji bahati, kažete ne dam neću, mačku o rep… Stvarni dijalog bi mogao da znači dogovor o nekom paketu mera, koji bi rezultirao time da se svi pojave na izborima“, kaže Vukadinović.

Ako je stvarno tako teška situacija, ako je toliki pritisak oko Kosova, rezolucije o genocidu, RS i slično, onda je, ako je zaista tako, glupo i ružno da toliko zatežete konopac sa velikim delom svojih građana, i da ste toliko snishodljivi prema spolja, a onda ste prema svojoj opoziciji bahati, kažete ne dam neću, mačku o rep…

On naglašava da „nipošto ne znači da bi na tim jesenjim izborima SNS bio u nekoj podređenoj poziciji. Naprotiv, i tada bi bili favoriti i imali ozbiljne šanse. Imaju sve resurse i rezervne igrače za zlu ne trebalo. A siguran sam da bi režimska propagandna mašinerija taj ustupak mogla lepo da upakuje i predstavi kao ‘veliku pobedu’ i još jedno popuštanje ‘razmaženoj opoziciji’“, kaže Vukadinović.

Odluka o bojkotu je, ističe, politički uvek teška, za stranke pogotovo.

I zato mene ne čudi da ima različitih glasova, mišljenja i interesa, sve je to očekivano, ne treba nikog da skandalizuje. Mnogo je važnije da li će vlast shvatiti da je u njihovom sopstvenom interesu, to jest u interesu vlasti da ide ka kompromisu. Pri sadašnjim uslovima nema uslova za izlazak, osim ako ćete da budete ukras u režimskoj izbornoj svečanosti. Ja mislim da je više izlazak na izbore ustupak Vučiću, mislim da vlast ne želi bojkot, Vučić ne želi bojkot, zato u poslednji čas nudi neke kompromise, ili bar privid kompromisa. Mislim da gotovo da nema sumnje da je za vlast bolan bojkot, da se samo prave da im to nije važno, i ako opozicija dobro odigra, to može da bude uvod u neke nove izbore“, smatra Vukadinović.

Pri sadašnjim uslovima nema uslova za izlazak, osim ako ćete da budete ukras u režimskoj izbornoj svečanosti

Njegovo mišljenje je da bojkot 2020. godine „nije bio tako neuspešan“.

„Najave opozicije su bile nerealne, taj bojkot je u najgorem slučaju poluuspešan, rezultirao jednostranačkim parlamentom, nekom nelagodom koju je tad bar vlast imala, odmah brzom najavom novih izbora… Neće biti da je bio potpuno neuspešan, već  su najave opozicije bile nerealne i preambiciozne.“, kaže on.

„Taj bojhot je u nakboljem slučaju, bio polu-uspešan. Rezultirao je jednostranačkim parlamentom i rezultirao je nekom vrstom nelagode koju je tada vlast imala i brzo je usledila najava novih izbore. Dakle, neće biti da je bio potpuno neuspešan“, kaže Vukadinović, i dodaje da su se tom prilikom obrukale stranke i lideri (PSG, DJB...),  koji su se bili polakomili na Vučćićevo spuštanje cenzusa i potrčali na izbore.

Osvrnuo se i na izjavu politikologa Bobana Stojanovića iz Utiska nedelje: „Ja generalno podržavam i volim da čujem Stojanovića, ali u ovom konkretnom slučaju nije u pravu.

Ne mislim da se radi o „zamrzavanju odnosa moći unutar opozicije“. Kakvi „odnosi moći“ – osim borbe za „privilegiju“ da da budeš pljuvan i razapinjan u režimskim medijima. To je pomalo alibi priča i direktno, indirektno teranje vode na SNS vodenicu“, kaže Vukadinović.

On je ponovio svoje mišljenje da „opozicija, ako izlazi na izbore, treba da izađe u jednoj koloni, tim pre što i vlast i njeni sateliti takođe izlaze u jednom bloku. Ali, zaključuje da, za sada, trenutno nema dovoljnih uslova za izlazak“.

(N1, NSPM)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner