субота, 30. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Уколико се медијске и политичке околности не промене, опозиција треба да бојкотује парламентарне изборе; Да је Вучићу стварно стало до Косова, расправљало би се у Скупштини о томе
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Уколико се медијске и политичке околности не промене, опозиција треба да бојкотује парламентарне изборе; Да је Вучићу стварно стало до Косова, расправљало би се у Скупштини о томе

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. јануар 2019.

 Посланик Ђорђе Вукадиновић каже да мирише на ванредне изборе, иако правих разлога за њих нема, осим - да председник Александар Вучић поново купи мало време због Косова. Вукадиновић није за излазак на изборе у оваквим медијским и политичким околностима, у којима се опозиција криминализује, али сматра да би она на тим изборима освојила више посланичких места него што их има сада.

Вечерње новости су објавиле на насловној страни - "У Србији избори на пролеће". Више дневних новина се баве темом ванредних парламентарних избора који би могли да буду одржани на пролеће.

Коментаришући то, Вукадиновић каже да, познајући Александра Вучића и његов ритам да сваке године морају да буду неки важни избори, све мирише на ванредне изборе. По формалним критеријумима, нема разлога за ванредне изборе, али може да их буде, каже Вукадиновић додајући да се не би изненадио и да их не буде, бар не на пролеће.

"Мало мирише на изборе, а реалних разлога за њих нема, осим да се још мало купи време око косовске тематике", каже Вукадиновић додајући да од када је СНС дошао на власт, избори се расписују и кад нема разлога за то. Избори, оцењује, зависе од процене председника Србије и лидера СНС Александра Вучића и од тога шта је у његовој глави, "а то можемо да нагађамо". Спољнополитички фактор за изборе би, према оцени Вукадиновића, био да се купи време око косовског питања и око "испуњавања обавеза и обећања која је Александар Вучић очигледно дао, а то је тај правно-обавезујући споразум". Не би било фаме око тог правно-обавезујућег споразума да негде неком није обећан, а сви рокови су исцурили и истекли, додаје.

Јавно мнење у Србији није још није довољно скувано да прихвати нешто што се зове тако благо и наивно "правно-обавезујући споразум", а што је заправо потписивање равноправног међународног споразума између Београда и Приштине, односно Србије и Косова

Сматра да би избори довели до тога да се та ствар пролонгира, јер "јавно мнење у Србији није још није довољно скувано да прихвати нешто што се зове тако благо и наивно "правно-обавезујући споразум", а што је заправо потписивање равноправног међународног споразума између Београда и Приштине, односно Србије и Косова".

То жуља Александра Вучића, и он лично не би да то потпише, каже Вукадиновић. Он тврди да Вучић ништа спорно не потписује, да је Београд на води потписала министарка Зорана Михајловић, а Ивица Дачић први споразум са Приштином, а сада се, како оцењује, назире да ће за (правно-обавезујући) бити задужена премијерка Ана Брнабић.

"Понашају се као да је постојање опозиције врста грешке и аномалија коју треба одклонити"

Говорећи о ситуацији у којој се налази опозиција у Србији,  каже да је она увек у лошем стању, а поготово за време владавине СНС и да је право чудо да права опозиција постоји. СНС и Александар Вучић би волели и све чине да нас нема и у парламенту, тамо је било предвиђено да седе само конструктивне странке, али смо некако прешли тих пет одсто, додаје.

Опозиција није у некој кондицији, али и у оваквим околностима, кад би изашли на изборе, имали би више посланика него сада, била би јача, али би СНС стекао још једном неку врсту легитимитета, наводи гост Новог дана.

Вукадиновић каже да он није за излазак на изборе у оваквим медијским и политичким околностима. Наводи као велики проблем однос према опозицији и схватање да је политички плурализам аномалија. "Понашају се као да је само постојање опозиције нека врсте грешке, осим ове фикус опозиције, која је пожељна". Они се нису навикли на политички плурализам, наглашава Вукадиновић.

Говорећи о стању у медијима, каже да је било лоше, а да се сада још погоршало. "Имате додатну медијску концентрацију у рукама Александра Вучића и актуелне власти, овим трансфером и куповином две националне телевизије (О2 и ТВ Прва) и све су телевизије са националном фреквенцијом су у рукама Александра Вучића, и седам од осам дневних листова, ако сам добро избројао".

Очекује, зато, бојкот целе опозиције, кад су у питању избори, јер власт не нуди алтернативу. Тврдим да на тим изборима не би било никога сем ових сапутника и трабаната владајуће странке, што је можда добро, да се покажу, навео је.

"Опозиција је овде криминализована, ствара се атмосфера да је ненормално да постоји неко ко критикује власт".

О протестима, твитовима, пребијањима...

Након преписке на Твитеру, радијски водитељ Дашко Милиновић приведен је у четвртак под сумњом да је на интернету претио народном посланику.

Коментаришући то, Вукадиновић каже да је насиље кренуло из скупштинске сале, да се преко медија шири, до Крушевца (пребијање Борка Стефановића) и даље.

"Вртимо се око два, три бесмислена твита која је неко написао неком на власти, а имамо разбијену главу и спаљену кућу, имамо убијеног Оливера Ивановића - то све не треба стављати у исти кош... То (твитове) треба осудити, немам ништа против, али ви то представљате као исто, или како то њихови медији представљају - и горим, као претњу силовањем Ане Брнабић, претњу убиством Александру Вучићу... О чему причамо - овде имате стварно разбијену главу (Борка Стефановића), запаљену кућу (новинара из Врчина Милана Јовановића) и стварно убијеног човека (Оливера Ивановића), а овде имате два, три глупа твита", каже Вукадиновић.

О чему причамо - овде имате стварно разбијену главу (Борка Стефановића), запаљену кућу (новинара из Врчина Милана Јовановића) и стварно убијеног човека (Оливера Ивановића), а овде имате два, три глупа твита

Говорећи о протестима, каже да свако ко прошета може да види да је више десетина хиљада грађана у шетњи, а да је пребројавање и умењивање броја, што ради власт, намењено бирачком телу СНС. Кажу да је ту шачица људи која не заслужује коментар, а онда, парадоксално, пребројавају и коментаришу ту шачицу, истиче гост Н1.

Протести су порука режиму да се више не могу трпети политичка и медијска тортура и репресија

У протесту не учествују само опозициони активисти и он је необичан, чудан амалгам свега и свачега - и грађанског и политичког и јавних личности, наводи Вукадиновић. Све више је људи сваки пут, а нити се чује шта се говори са разгласа, нити се знају циљеви, ни ко говори, али све то је порука власти да не може више овако - ово не можемо да трпимо, ову политичку и медијску тортуру и репресију, наглашава.

На питање да ли опозиција координира са младима који воде протест, каже да сумња, али да опозиционари подржавају протест. Вукадиновић је навео да је опозиција истуренија у протесту, сви би питали - што се гурају они, то је грађански протест, а да, уколико се повуче, сви питају где су.

Људи нису изашли због мене, Ђиласа, Борка, Сергеја Трифуновића, већ је то једна спонтана мешавина мотива, последњи вапај грађанства да се спречи ово клизање ка ауторитаризму

Гост Н1 каже да су протести увек и једно и друго - и опозициони и грађански. Опозиција има своју улогу у протестима, наводи, али истиче да је масовност протеста пре свега заслуга режима - од коментара Барбаре Животић, преко Вучићевих изјава о пет милиона, до пребројавања које је радио министар Небојша Стефановић. Људи нису изашли због мене, Ђиласа, Борка, Сергеја Трифуновића, већ је то једна спонтана мешавина мотива, последњи вапај грађанства да се спречи ово клизање ка ауторитаризму, истакао је.

"Да им је стварно стало до Косова, причали би у Скупштини о томе"

Вукадиновић сматра да ће ове године притисак за постизање правно-обавезујућег споразума бити већи него икад.

Компромис, према његовом мишљењу, мора да буде у складу са Уставом Србије, а додаје да постоји неколико примера који би требало да буду узети у обзир - од Тирола до Оландских острва. Вукадиновић примећује да Приштина више не спомиње ЗСО, а и, како додаје, Београд на томе више не инсистира.

О Косову се свуда прича, у Савету безбедности, на међународним форумима, у светским медијима, свуда осим у Скупштини Србије, додаје. "У главној институцији држави не говориш о главном проблему... То говори и о томе какав однос имаш и према држави и према проблему... Зато ја мислим да за ову власт, не само за ову, а за ову нарочито, је прича о Косову згодан алиби да се неке друге ствари одраде - неке приватизације, неки бизниси, неке комбинације, јер да им је стварно стало до Косова и Србије онда би ваљда дошли да разговарају у Скупштини Србије о томе", закључио је Вукадиновић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер