субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Тешко је са реторике „мафија и братија“ прећи на „легалистички“ колосек. Мислим да је било више него довољно времена за неформалне консултације око нове владе
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Тешко је са реторике „мафија и братија“ прећи на „легалистички“ колосек. Мислим да је било више него довољно времена за неформалне консултације око нове владе

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 14. јул 2022.

Опозиционе партије су нашле нову линију расцепа и неће се осећати пријатно ни они који иду ни они који су одлучили да не иду на консултације за формирање владајуће већине у Скупштини Србије код председника Србије Александра Вучића, кажу саговорници Данаса упитани шта губе или добијају они који су прихватили и одбили позив председника.

Консултације, које ће трајати неколико дана, код председника почињу данас и то доласком мањинских листа које су ушле у парламент.

Опозиција се поделила, па на консултације иде ССП са листе „Уједињени за победу Србије“, Двери, Заветници, коалиција НАДА, а не иду коалиција Морамо, ДС и НС које су на изборима наступале на листи Уједињени.

Вукадиновић: У нормалним околностима питање ићи или не ићи на разговор са председником не би се ни постављало

Политички аналитичар Ђорђе Вукадиновић за Данас каже да се у нормалним околностима не би ни постављало питање треба ли ићи на консултације код председника државе јер је то једна од малобројних његових реалних уставних надлежности.

Код нас је та ствар компликована из најмање два разлога. Прво, јер је Вучић стално ван својих уставних оквира. Чак се хвали и поноси тиме. Зато и ово што реално јесте његова надлежност може да делује сумњиво и проблематично, иако у нормалним околностима не би било. Други разлог је тај што је највећи део опозиције поготово ове прозападне годинама водио кампању под кодним именом „мафија и братија“. У таквим околностима је незгодно да се одједном пребаце на легални колосек који између осталог укључује и одлазак на консултације код председника – објашњава он и додаје да у односу на те две ствари можемо причати о евентуалним добицима и губицима.

Према његовој процени, неће се осећати пријатно ни они који иду ни они који не иду, те да с обзиром на реторику из кампање више смисла има бојкот опција која ризикује стигматизацију и маргинализацију, а ови други који оду ризикују да имају третман сумњивих опозиционих лица.

– Ови који бојкотују демонстрирају свој тврди опозициони статус што може добро да одјекне у делу опозициног бирачког тела. А они који оду и седну наспрам Вучића показују тенденцију да се понашају више конструктивно и легалистички што опет у нормалним иоконостима не би било спорно нити лоше, али успут ризикују да их део њихових радикалних бирача доведе у питање. Они се опет у перспективи могу надати бенефиту од тог стауса конструктивне опозиције. Не мислим на директан улазак у власт, већ на блажи став и бољу заступљеност у режимским медијима – сматра Вукадиновић.

А Бобан Стојановић, политиколог, наводи да партије нити губе, нити добијају самим чином одласка и неодласка.

Стојановић: Партије попут СПС-а и партије мањина иду формално да одраде посао, а о својој улози у Влади ће причати у четири ока са председником СНС-

– Мислим на опозиционе партије. Партије попут СПС-а и партије мањина иду формално да одраде посао, а о својој улози у Влади ће причати у четири ока са председником СНС-а. А опозиционе партије су нашле нову линију расцепа и суштински ће ове консултације да направе нове поделе унутар опозиције, уместо да су заједнички одлучили да иду или не иду и са јасним комуницирањем зашто то раде. Овако, јако је неубедљива аргументација и једних и других зашто иду или не иду, сви ће чути само да се међусобно свађају и оптужују и да нису сложни, а суштински једна неважна ствар – закључује Стојановић.

Вукадиновић: Мислим да је било више него довољно времена за неформалне консултације око нове владе

Представник Нове српске политичке мисли Ђорђе Вукадиновић је данас оценио да су странке имале довољно времена за неформалне консултације око нове Владе Србије, те изразио очекивање да би краја лета могла да буде формирана.

Вукадиновић је за телевизију Прва рекао и да су они који су желели да се консултују (око учешћа у будућој Влади Србије са СНС) „имали више него довољно времена за неформалне консултације“.

Оценио је да је, после априлских избора, дошло до „прилично скандалозног кашњења“ у формирању владе, иако се, како је указао, „све одвија у легалним оквирима“.

„Сви, од Александра Вучића па надаље, говоримо о ванредним околностима због рата у Украјини, и онда би то формирање владе ипак требало мало да се убрза“, рекао је он.

Сматра и да би „било пристојно да се убрзају ти рокови“ за формирање владе и парламента.

„Не очекујем пре краја августа или септембра и мислим да је реалније септембар (за формирање владе), а ако би се терао мак на конац могло би се то утерати чак и у октобар… али ипак мислим да ће бити нешто раније од тога“, рекао је Вукадиновић.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер