субота, 20. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Реторика власти ескалира из године у годину, и питање је где ће све завршити. Бобан Стојановић: Изборни услови су можда и гори него прошле године
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Реторика власти ескалира из године у годину, и питање је где ће све завршити. Бобан Стојановић: Изборни услови су можда и гори него прошле године

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. август 2021.

 Аналитичар Ђорђе Вукадиновић и политиколог Бобан Стојановић оценили су у Новом дану да су оптужбе посланика власти на рачун председника Странке Слободе и правде Драгана Ђиласа и иницијативе Не давимо Београд у вези пожара на депонији у Винчи очекиване, као и да ће се пооштравати како се избори буду приближавали. Док Стојановић мисли да је граница политичке пристојности пређена још 2013. или 2014. године, Вукадиновић напомиње да га не изненађује радикализам власти, већ "маштовитост и апсурдност" оптужби.

Подсетимо, на депонији у Винчи пре неколико дана избио је пожар, непријатан мирис и дим прекрио је Београд. А политичку сцену прекрио је талас предизборне реторике и оптужбе представника владајуће већине на рачун опозиције да су подметнули пожар.

Очекивао сам да ће се то дешавати. Свако ко иоле прати политичку сцену знао је за то, или је имао сумње. Ако је овако кад је ‘редовно’ стање, може само да се претпостави шта ће бити када се улази у кампању и када се примакну избори. У том смислу, нисам изненађен радикализмом, екстремизмом и оним што чујемо, али јесам изненађен конкретним садржајем. 

„Очекивао сам да ће се то дешавати. Свако ко иоле прати политичку сцену знао је за то, или је имао сумње. Ако је овако кад је ‘редовно’ стање, може само да се претпостави шта ће бити када се улази у кампању и када се примакну избори. У том смислу, нисам изненађен радикализмом, екстремизмом и оним што чујемо, али јесам изненађен конкретним садржајем. Та маштовитост и апсурдност тих оптужби заиста је нешто што надилази машту свих нас који то гледамо. Заиста се поставља питање да ли постоји граница или дно, у тим оптужбама? Та реторика и те оптужбе, да је Ђилас запалио депонију, то је нешто после чега нема даље“, истакао је Вукадиновић.

Стојановић додаје да је код нас „нажалост, све политика“, па и то како ће се односити смеће из Београда и одвозити на депонују, као и то како ће се исцртавати жуте линије и како ће функционисати градски превоз.

„Ово (депонија) више није еколошка, сада је политичка тема, на нивоу избора и политичких актера. За шест, седам месеци су избори у Београду, који су сами по себи, у оваквим околностима, једини неизвесни. И наравно да ово одједном прави проблем СНС, када грађани, чак и они који су отуђени од екологије, виде ваздух. Где ћете већи аларм од тога? Осетите да тај ваздух смрди, знате да то долази са депоније и интуитивно закључујете да то не може да буде ништа добро, и да то политичарима на власти не одговара. Онда они у свом препознатљивом маниру ударају испод појаса, и то није ништа ново, не знам зашто се људи ишчуђавају. Не чуди ме што је то Бакарец написао„, наводи Стојановић.

Реторика власти ескалира из године у годину, једно је када оптужбе падају у „жару политичке борбе“, а друго када се све подигне на ниво „егзистенцијалног рата“

„Реторика власти ескалира из године у годину“

Вукадиновић сматра да реторика власти ескалира из године у годину и да је једно када оптужбе падају у „жару политичке борбе“, а друго када се све подигне на ниво „егзистенцијалног рата“. Он подсећа да је једна ствар када се супротна политичка страна оптужује да нека институција система не ради, односно да се не води рачуна о депонији, а друга када се политички ривал оптужи да је директно запалио депонију.

„Ово прво је политичка борба, кампања, а друго директна оптужба за нешто, тако да не бих ја потценио размере ескалације, за коју се поставља питање где ће се завршити“, каже Вукадиновић.

Стојановић подсећа да се у нашој земљи граница нормалне политичке комуникације одавно прешла, као и да када год се приближе избори политички противници се таргетирају.

„Мени је најбољи пример за то Саша Јанковић. Нападали су га као Заштитника грађана, али умерено. Оног тренутка када је постао опасност у политичком смислу, он је постао ‘Сале Прангија’. Оног момента када су завршени избори 2017. године, нико га није поново споменуо. Сада имамо неизбвесне изборе, и понављам, мене не зачуђује то. Они су давно прешли ту линију, не само са малтретирањем политичких противника. Они немају проблем да превезу пензионере из Гроцке у Бусије на догађај“, указује Стојановић.

Према његовим речима, како се избори буду приближавали, тако ће се и реторика власти појачавати, као и механизми присиле, и то не само према политичким актерима, већ и према обичним грађанима.

„Упозоравам да ово иде само у правцу ка горем. Ништа се није поправило… Изборни услови су можда гори него прошле године“, оценио је Стојановић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер