Početna strana > Hronika > Đorđe Vukadinović poslanicima SNS: Ja nisam menjao nacionalnost, ali vaš predsednik jeste i veru i naciju - od pravoslavca je postao protestant, a od Srbina, izgleda, Albanac
Hronika

Đorđe Vukadinović poslanicima SNS: Ja nisam menjao nacionalnost, ali vaš predsednik jeste i veru i naciju - od pravoslavca je postao protestant, a od Srbina, izgleda, Albanac

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 29. mart 2018.

Poslanici Skupštine Srbije ukazali su na današnjoj sednici, na kojoj se razmatra set zakona iz oblasti obrazovanja, da u nekim delovima Srbije nema dovoljno škola, da mnoga deca nemaju novac za užinu, ali se raspravljalo i o uvođenju digitalnih udžbenika i ceni knjiga. Poslanici diskutuju o setu prosvetnih zakona i o zakonu o elektronskoj upravi.

Tokom rasprave je došlo do manjih trzavica, koje su prestajale posle nekoliko minuta, javlja Beta. 

Do manjih trzavica došlo je kada je poslanik SNS-a Bojan Torbica rekao da je "jedan poslanik" menjao nacionalnu pripadnost da bi ušao u Skupštinu Srbije i da je dobio novac od državne lutrije Srbije.

Poslanik grupe "Nova Srbija - Za spas Srbije" Đorđe Vukadinović je rekao da on nije menjao nacionalnost, da je Srbin, ali da su neki drugi menjali i političko opredeljenje, veru i nacionalnost.

"Jedan predsednik najveće partije promenio je veru od pravoslavca do protestanta, čita Makasa Vebera, a neki bi rekli da je od Srbina postao Albanac", rekao je Vukadinović, zbog čega mu je predsedavajući Veroljub Arsić izrekao opomenu.

Pre toga, u prvim satima sednice, poslanica Srpske radikalne stranke Vjerica Radeta rekla je tada predsedavajućem Vladimiru Marinkoviću iz redova Socijaldemorkatske partije Srbije (SDPS) da kada god on zaseda ne poštuje Poslovnik, objašnjavajući da selektivno daje poslanicima da reaguju po Poslovniku.

"Vi preterujete sa dodvoravanjem vašem koalicionom partneru i rekla sam vam - ne bojte se, vas 20 godina niko nije isterao iz vlasti, neće ni ubuduće", rekla je Radeta.

Vukadinović: Zavod za udžbenike je zbog "slobodne konkurencije" devastiran, a udžbenici sve skuplji

Tokom najvećeg deo prepodnevnog zasedanja, do pauze u 14 sati, najviše se polemisalo o Zakonu o udžbenicima, ali su poslanici raspravljali i o Zakonu o elektronskoj upravi, Zakonu o nacionalnoj infrastrukturi geoprostornih podataka i Zakonu o nacionalnom okviru kvalifikacija.

Đorđe Vukadinović je rekao da je Zakon o elektronskoj upravi zakon koji je potreban i da je digitalizacija neminovnost, ali je to sad postalo i pomodna fraza, poput "Evrope", "reforme" i sličnih parola koje su se u međuvremenu postale floskule. taj prilog ne treba stavljati svuda samo "jer je moderan".

Vukadinović je govorio i o zakonu o udžbenicima i o lošem položaju "javnog izdavača" (Zavoda za udžbenike), koji je u ime "demonopolizacije" i "slobodne konkurencije" danas potpuno devastiran i gotovo pred gašenjem, a udžbenici su svake godine sve skuplji i skuplji.

Poslanica Srpske napredne stranke Stanislava Janošević rekla je da je taj zakon potreban i bitan jer pomaže elektronskoj komunikaciji građana i pravnih lica sa domaćim i nacionalnim upravama drugih zemalja.

Pavlović: Dobra ideja, loš zakon

Samostalna poslanica Sonja Pavlović rekla je Zakon o nacionalnoj infrastrukturi geoprostornih podataka loše napravljen, ali da je ideja bila dobra.

Ona je ocenila da bi bilo dobro da se zakon uvede, ali da nisu ispunjeni preduslovi za sprovođenje zakona i kazala da će taj zakon uvesti red tek za sedam do 15 godina.

"Poslednji državni premer je urađen 1981. godine i to u delu katastarskog premera. Znači, nije urađen komasacioni premer, premer vodova, topografski premer, premer državne granice", rekla je Pavlović.

Ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić rekao je da je taj zakon infrastruktni zakon za sve geoprostorne podatke.

"Mislim da je intencija vlade Srbije ispravna, da u sferama društvenog bitisanja uvedemo red i valjda je to nešto što je pozitivno", rekao je Ružić.

On je govoreći o pitanjima pojedinih poslanika šta se tačno misli kada se govori o metaregistru, Ružić je rekao da je to evidencija svih postojećih registara, da u njemu nema ličnih podataka i da je Ministarstvo dobilo saglasnost poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.

Nikolić: Ukinuti sve agencije, ionako rade posao ministarstava

Poslanici Srpske radikalne stranke govorili su o Zakonu o nacionalnom okviru kvalifikacija, pa je poslanica Ružica Nikolić rekla da je naziv tog zakona potpuno nejasan, jer nija jasna oblast na koju se odnosi.

Ona je ukazala i da je zakonom planirano da agencija preuzme zaposlene iz Ministarstva prosvete i Zavoda za unapređenje obrazovanja i vaspitanja i zapošljavanje novih ljudi, a da je za tu agenciju u 2019. godini potrebno izdvojiti 90.334.500 dinara.

"SRS je protiv formiranja i finansiranja raznoraznih državnih agencija. Smatramo da treba ukinuti sve agencije, kojih je oko 200, jer one obavljaju poslove samo ministarstava, a troše ogromne pare građana Srbije", rekla je Nikolić.

Poslanica Jedinstvene Srbije Marija Jevđić rekla je da je taj zakon bitan za približavanje sistema obrazovanja i tržišta rada.

Zukorlić: Najveći problem su teške torbe

 

Poslanica Dosta je bilo Ana Stevanović kritikovala je udžbenike u Srbiji, jer je u njima, prema njenim rečima puno stereotipa, nelogičnosti i komplikovanih reči, da se jedan nepoznati termin objašnjava drugim nepoznatim terminom, da je mnogo netačnih podataka i da su puni grešaka.

Poslanik Stranke pravde i pomirenja Muamer Zukorlić rekao je da su zakoni iz oblasti obrazovanja rezultat stvarne potrebe i nužnosti usklađivanja naših standarda sa evropskim i najavio da će poslanici ove stranke glasati za njih.

On je istakao značaj donošenja Zakona o prosvetnoj inspekciji, ali je ukazao i na problem "teških torbi za učenike nižih razreda".

"Ovo pitanje je pitanje zaštite deteta. Ne može dete iz prvog razreda da nosi torbu od sedam i devet kilograma. To je pitanje od koga ne možemo pobeći, sa kojim se moramo suočiti", rekao je on.

Milojičić: Koliko će roditelje koštati "elektronski udžbenici"

Poslanik Demokratske stranke (DS) Radoslav Milojičić rekao je da DS nema ništa protiv uvođenja elektronskih udžbenika, ali je pitao ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladena Šarčevića da li je sagledao ravnotežu između uvođenja ovih udžbenika i realnog stanja u kakvom se nalaze učenici, kakvo je materijalno stanje njihovih roditelja.

On je rekao da je oko 800.000 dece u Srbiji obuhvaćeno osnovnim i srednjim obrazovanjem, a da je 50.000 dece svakog dana gladno, odnosno nema novac za užinu.

Milojičić je rekao da DS predlaže zakon kojim bi se propisalo da je za učenike čija oba roditelja ne rade država dužna da obezbedi besplatne udžbenike, prevoz od kuće do škole i besplatnu užinu.

Šarčević je rekao da se mnogo timova u Ministarstvu prosvete bavi "svakodnevnim, ovozemaljskim pitanjima" i naveo da će država obezbediti tablete učenicima, da će školske kuhinje biti obnovljene.

"Zakon o udžbenicima trebalo bi da pojeftini udžbenik i da ga distribuira đačka zadruga.To je 15 odsto uštede, pa puta đaka, nije mala para", rekao je on.

Bačevac: Zbog nedostatka škola, đaci u Novom Pazaru pohađaju nastavu u tri smene

Poslanik Socijaldemokratske stranke Srbije Muamer Bačevac rekao je da će poslanici ove stranke glasati za predložene zakone. On je rekao da se teži jednosmenskom radu u Beogradu, što je najbolji model za prenošenje znanja, ali je naveo da deca u Novom Pazaru idu u tri smene u školu.

Bačevac je dodao da se taj problem rešava i da je njihova koalicija, u kojoj je Srpska napredna stranka u Novom Pazaru, u prošlom mandatu napravila tri škole i renovirali sve škole.

Šarčević je rekao da imaju saznanja da u nekim sredinama "fale škole" i naveo da je gradnja škola nužna i da će biti prioritet u sredinama kao što je Novi Pazar.

Poslanik Srpske radikalne stranke Dubravko Bojić rekao je da udžbenik i cenom mora da bude dostupan svima koji ga koriste i ukazao na to da mnogi profesori ucenjuju studente da koriste njihove udžbenike.

Poslanik Jedinstvene Srbije Marija Jevđić pohvalila je to što je predviđeno uvođenje digitalnih udžbenika, navodeći da je potrebno da način učenja u školama prati modernizaciju.

Šef poslaničke grupe Socijaldemokratske stranke Marko Đurišić pitao je Šarčevića kako će udžbenici biti 15 odsto jeftiniji, jer u predloženom Zakonu ne vidi kako se došlo do te računice.

On je rekao da se zakonom daju nove nadležnosti resornom ministru.

"Ranije je standard kvaliteta udžbenika, na predlog Zavoda, usvajao Nacionalni prosvetni savet. Sada se to sve prebacuje ministru tako da Zavod daje predlog kriterijuma standarda kvaliteta, Nacionalni prosvetni savet samo daje mišljenje, a na kraju odlučuje ministar", rekao je Đurišić.

(FoNet)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner