среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Опозиција математички и аналитички добија у Београду. Подржао сам Народну странку, јер се најискреније залагала за уједињење националног блока и јер је најближе некадашњем ДСС-у
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Опозиција математички и аналитички добија у Београду. Подржао сам Народну странку, јер се најискреније залагала за уједињење националног блока и јер је најближе некадашњем ДСС-у

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. новембар 2023.

Опозиција математички и аналитички добија изборе у Београду 17. децембра, док владајућа коалиција СНС-СПС не може да пређе ни 40 посто у главном граду, рекао је у емисији "Утисак недеље" Ђорђе Вукадиновић, уредник Нове српске политичке мисли, политички аналитичар, истраживач јавног мњења и кандидат на листи Народне странке за парламентарне изборе.

Оно чиме Вучић покушава да стабилизује рејтинг јесте да истура себе као тему кампање, иако није кандидат ни за шта на овим изборима

Вукадиновић тврди да је могуће да неко од кандидата опозиције након избора преузме функцију градоначелника Београда.

„СНС и СПС у збиру не могу прећи 40 посто у Београду… Ако сви они који кажу да су опозиција и да гласају за опозицију изађу и гласају, и ако ти за које гласају буду опозиција и после 17. децембра, ја мислим да су ти избори математички и аналитички решени“, објашњава Вукадиновић и позива све опозиционе бираче да заиста изађу на изборе и гласају, а не да се ослањају на предвиђене позитивне исходе.

Вукадиновић каже да су сада иста методологија, испитаници и анкетари у истраживању дали другачији налаз него пред прошле изборе.

„Показује се тренд пада владајуће коалиције од пет до седам посто. Што значи да су они у збиру на парламентарним изборима прошли пут имали 55 посто, сада је тај збир на републици 47, 48 посто. То је страшан пад, а на граду неће бити мањи пад него у Републици… Уз неку зону грешке они тешко могу преко 43 посто у Београду“, навео је Вукадиновић.

Јако је лоша, сматра Вукадиновић, а последњих година се још додатно интезивирала та политика и демагогија да је „држава једнако партија, а партија једнако један човек“.

„Оно чиме Вучић покушава да стабилизује рејтинг јесте да истура себе као тему кампање, иако није кандидат ни за шта на овим изборима. Он се намерно истура јер рачуна да ће тако највећи резултат постићи и то се види и у истраживањима из одговора неких људи  ‘каква странка, бакрачи, СНС – Вучић, ја сам за Вучића’. Када их питате шта мислите о томе и томе, они кажу ‘ма не знам ти ја о томе, како Вучић каже'“, каже Вукадиновић и наводи да друга ствар коју Вучић ради јесте узурпација и свођење свих институција на једну странку.

Вукадиновић каже да су му и неке колеге из истраживачких табора, које су наклоњеније владајућој странци, рекле да Народна странка може бити позитивно изненађење на овим изборима.

„Ја сам на листи Народне странке зато што подржавам ту политику, зато што видим најближу апроксимацију онога што је некада био ДСС Војислава Коштунице, зато што се у тој странци налазе моји пријатељи и саборци и можда најважније – Народна странка се најискреније залагала за уједињење националног блока. То су разлози, а не зато што кидају у рејтингу“, објаснио је Вукадиновић.

На питање ко од опозиционих странака не прелази цензус, Вукадиновић каже:

Ја сам на листи Народне странке зато што подржавам ту политику, зато што видим најближу апроксимацију онога што је некада био ДСС Војислава Коштунице, зато што се у тој странци налазе моји пријатељи и саборци и можда најважније – Народна странка се најискреније залагала за уједињење националног блока

„Са становишта анкете, анкета не зна шта је цензус, она зна шта су проценти и шта су гласови. То што је нашим актерима, публици, новинарима јако битно да ли неко има 2,5 или 3,5 посто, то је са становишта исраживања у зони статистичке грешке. Између 2,5 и 3,5 је статистички минимална разлика, али је политички разлика између „живота и смрти“. Кад је реч о резултату СНС-а или велике опозиционе групације, ту је и два посто ако одете горе или доле – одличан резултат“, каже Вукадиновић и наводи да верује да ће у Београду можда све опозиционе листе прећи цензус.

Три кључне теме које се појављују у истраживањима су саобраћај, загађење и корупција.

„Ко реши то, или ко најкредибилније делује да ће да реши те проблеме – тај ће добити изборе. Што се тиче власти, они ће исто или и више обећати, али они су имали деценију на располагању и зато мислим да ће то код грађана ипак бити пресудно код одлучивања“, објашњава Вукадиновић.

Ратко Ристић: У Београду влада расуло, запуштеност и немар, а кад одете на касу не можете да платите изборним обећањима

У каквом стању власт оставља Београд, шта ће бити кључна питања којима ће се опозиција бавити након избора, као и да ли би опозиционе странке сарађивале на унапређењу престонице након 17. децембра у емисији "Утисак недеље" говорили су професор на Факултету организационих наука и кандидат за градоначелника листе "Србија против насиља" Владимир Обрадовић и професор Шумарског факултета и кандидат за градоначелника на листи испред "Националног окупљања - Двери - Заветници" Ратко Ристић.

„Београд је мој дом, ја сам овде рођен и овде сам одрастао, школу сам завршио овде, радим и овде је моја породица. У последње време Београд је упао у хаос, све се распада данас ми једна мајка на пијаци код Цветка каже да не може да упише дете у Миријеву у школу јер нема места. Како смо дошли до тога да градска управа, да СНС, власт и Шапић не брину о деци“, упитао је Обрадовић и навео да су Шапићеви најближи сарадници оптужени да су узимали новац намењен за едукацију деце против вршњачког насиља.

Професор Ристић сложио се да у многим сегментима јавног живота имамо видљиво расуло, запуштеност, немар.

„Пре неколико дана био сам у Лазаревцу на месту где су двојица нарко дилера тешко ранила младића који се, такође, бавио наркотицима, сто метара од лазаревачке гимназије. Тамо има Удружење родитеља које се зове ‘Свети Сава’ и које спроводи акције против наркоманије, идентификују нарко дилере и имају доста добрих резултата, али општинско руководство их потпуно игнорише. Прекјуче сам био на железничкој станици, споља имате гладац, уређено у зони око споменика, а иза простор из пакла – наркомани, мигранти, фекалије, проваљене просторије, запуштене… А прекопута напредњачки ‘Дизниленд’ – Београд на води“, навео је Ристић.

Владимир Обрадовић: Био сам саветник министра Ненада Поповића за управљање пројектима у оквиру иновација и технологија

Обрадовић каже да се на терену са људима осећа да је промена почела и да су се људи ослободили страха.

„Ви кад одете на касу, ви тамо не можете да платите изобрним обећањима. Људи виде да лошије живе. Који је велики инфраструктурни пројекат од јавног значаја за ових десет година направљен? Ниједан, потрошили су преко десет милијарди евра. Демонтирали су овај град, исцрпели су све што су могли из њега. За њих је ово бизнис и плен, а не место које воле и желе да развијају. И то људи виде“, истакао је Обрадовић.

На питање да ли би ушао у постизборну коалицију са „Србијом против насиља“ на нивоу Београда, професор Ристић каже:

„Ако говоримо о безбедности деце, потреби да свако дете има место у вртићу, да смањимо ниво загађења, да повећамо степен пошумљености, да помогнемо старима, да водимо бригу о ратним ветеранима, да побољшамо квалитет живота у граду – апсолутно… Што се тиче виталних тема које су важне за живот и функционисање града, па наравно да ћемо са свима онима који желе исто што и ми да направимо једну функционалну коалицију и да у Београду променимо правила игре“, нагласио је Ристић и додао да никако није за коалицију са СНС-ом ни на локалу, ни у републици.

Да не постоји шанса да се прави власт са СНС-ом истиче и Обрадовић.

„Ми желимо да направимо велику, чврсту и стабилну коалицију. Свако ко жели истински да мења овај град и да мења ову лошу власт је добродошао. Посла има пуно и има толико тога да се уради у граду да су сви који истински желе да промене овај град добродошли“, каже Обрадовић.

Он је навео да се не бави натписима таблоида који га називају путиновцем и русофилом због тога што је био саветник бившег министра без портфеља задужен за иновације и технолошки развој Ненада Поповића, али пишу и о његовом ангажману у ДСС-у.

„Ја сам нестраначка личност и радим на различитим пројектима за јавни и приватни сектор и пуно пројеката сам радио за ово друштво и ову државу. Ја сам професор државног факултета. У оквиру тог свог ангажмана сам имао пуно експертских позиција за државне институције. Био сам саветник министра Поповића за управљање пројектима у оквиру иновација и технологија“, навео је Обрадовић и напоменуо да од 2004. до данас није члан ниједне политичке странке.

Обрадовић каже и да је то чиме се током живота бавио јавно изнео и у прошлој кампањи.

„То је исто као Телеком и глумци – ако сте снимали филм или серију коју финансира Телеком, ви не смете да имате слободно мишљење. Ја сваког месеца примам плату од државе, ја радим на државном факултету – да ли то значи да ја сада не смем да имам слободно критичко академско мишљење“, упитао је Обрадовић и навео да сматра да је његова дужност да указује на оно што није добро у овом друштву.

Ристић такође наводи да је и он „државни човек“ јер ради на државном Универзитету.

„То не значи да радим за Вучића и не значи да Вучић поседује државу. Држава је кућа за све нас и ниједна политичка опција не може да је приватизује. Подржао сам Александра Јовановића Ћуту као најозбиљнијег, најискренијег, најефикаснијег еколошког активисту који се појавио последњих неколико година. И ми ћемо увек у заштити животне средине, против мини хидроелектрана, против неконтролисаног рударења, загађења радити и у будућности“, навео је Ристић.

Обрадовић каже да буџет града Београда у трећем ребалансу одступа за 10 посто од последње верзије, односно да је за 10 посто мањи.

„То значи да су они свесно или из незнања за 10 посто промашили приходе овог града. Да радите у приватној фирми као финансијски менаџер или менаџер продаје и промашите за 10 посто, па ви бисте одмах добили отказ – тако ће и Шапић добити отказ. И онда он у том ребалансу скине 170 милиона са образовања основаца и средњошколаца, а 100 милиона потроши на билборде да себе рекламира из буџета града“, каже Обрадовић.

На питање да ли ће опозиција оставити бесплатне уџбенике и обданишта, Обрадовић и Ристић кажу да хоће.

„Све што користи народу, деци, старима, студентима, па наравно да нећемо да укинемо, али ћемо да повећамо ниво услуга. Како? Па, прво ћемо да видимо у Београду на води да ли су плаћене све накнаде за грађевинско земљиште Градској дирекцији за грађевинско земљиште. Говори се о стотинама милиона евра које нису уплаћене. Сав тај новац биће искоришћен за побољшање свих градских услуга. Такође, урадићемо анализу колико људи има фиктивна радна места, односно прима пуне плате а не долази на посао. Партијски послушници ће бити отпуштени“, истакао је професор Ристић.

Обрадовић напомиње да се неће одустати од изградње метроа ако опозиција дође на власт.

„Метро је приоритетан пројекат за овај град, само мора да се уради тако да не повезује ливаду са ливадом, већ да пролази тамо где су људи и да има смисла за грађане који ће се тим метроом возити“, каже Обрадовић.

Метро је приоритетан, али треба проанализирати трасе које форсира СНС, сматра Ристић.

„Грађевински факултет, који је дао врло конкретне примедбе које нису прихваћене, је рекао – нећемо да учествујемо у томе. Дакле, Грађевински плус Саобраћајни факултет, плус много наших људи који раде у светским метрополама на проблемима јавног превоза, направићемо један стручан тим који ће рећи шта је оптимална траса“, објашњава Ристић.

Пројекат Београда на води мора бити преиспитан од почетка, каже Обрадовић.

„Прво, како смо дошли до тога да тај страни власник има две трећине тог пројекта. Онда, имамо сазнања да тај инвеститор није уплатио у буџет оно што сви инвеститори уплаћују. И треће, како смо дошли да на том делу имамо правно насиље, односно да смо суспендовали правни систем Србије и да они тамо могу да раде што хоће. Морају да уплате у буџет оно што дугују, рушење у овом тренутку није могуће“, поручио је Обрадовић.

Професор Ристић послао је поруку властима – даље руке од Београдског сајма.

„Сајам се неће рушити, то није опција, он ће се реновирати. Они тако раде и са сајмом и са старим Савским мостом, пусте да нешто пропадне и кажу – па видите да ово не функциониште, треба да се мења. Они не умеју да управљају сајмом, а иза тога се крије то да направе опет сто хиљада квадрата за неког ко ће то продавати некоме ко може да плаћа четири, пет хиљада евра“, закључио је Обрадовић.

 

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер