четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Наш систем није председнички, већ парламентарни - а друга је ствар што у пракси председник често одлучује о свему, попут неког фараона
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Наш систем није председнички, већ парламентарни - а друга је ствар што у пракси председник често одлучује о свему, попут неког фараона

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. јануар 2020.

Народни посланик Ђорђе Вукадиновић оценио је да неформална најава да би председник Србије могао да обавља "екстерну контролу" судија и тужилаца заправо представља суштинску промену читавог политичког и правног устројства земље и увођење председничког система.

"То су озбиљне ствари и са тим се не игра. То је задирање у аутономију једне независне гране власти каква је судска и промена читавог уставно-правног система државе из парламентарног у председнички", рекао је он у Скупштини Србије и додао да је једно причати о томе да је стање у судству лоше, што можда и није погрешно, али је друга ствар радити на промени читавог уставно-правног устројства државе.

Вукадиновић је рекао да систем у Србији није председнички, за разлику од оног у САД, Русији па и у Француској.

Наш систем није председнички, већ парламентарни - а друга је ствар што у пракси председник често одлучује о свему

"Наш систем није председнички, већ парламентарни - а друга је ствар што у пракси председник често одлучује о свему. По томе наш систем не да је председнички него на моменте подсећа на  фараонски. Али по Уставу парламент и Влада имају главну улогу у политичком животу, а овде се најављује нешто потпуно другачије. Нека се то онда и јасно и каже, а не да се демагошки заклањамо иза 'екстерне контроле' судија и тужилаца због незадовољства неком конкретном судском одлуком", рекао је он.

Коментаришући одлуку Покрета слободних грађана да се придружи бојкоту избора, Вукадиновић је рекао да се та одлука могла очекивати и да се он слаже да су услови лоши, да нису равноправни и да нису фер, али да је спорно шта сада урадити са том одлуком и коју ће корист грађани имати од такве одлуке.

Он је рекао да је било боље да је опозиција усвојила заједнички став да се окрене или максималној мобилизацији на протестима или максималној мобилизацији на изборима.

Вукадиновић је додао да је власт и желела такав исход (бојкот избора) а да јој је само било стало да делује као да се труди да изведе опозицију на изборе.

Он је додао да је и иницијатива о смањењу цензуса на три одсто мање мотивисана жељом да се намами још странака да изађу на изборе, а више идејом да се помогне да уђу у парламент оне странке које су већ одлучиле да изађу на изборе и које су блиске актуелним властима.

Разлике не смеју бити такве да пређу границе пристојног и толерантног дијалога

Говорећи о сукобима унутар опозиције, Вукадиновић је рекао да власт некада може да подстакне неке латентне сукобе али да је за стање у опозиционим редовима ипак најодговнија сама опозиција.

"Ове полемике и поделе у опозицији угрожавају и онако слаб ентузијазам који постоји у опозиционој јавности. Постале су контрапродуктивне и не само да радују власти него деморалишу јасно опозиционо настројени део јавности. Без обзира на разлике, које могу бити личне, идеолошке и политичке, те разлике не смеју бити такве да пређу границе пристојног и толерантног дијалога. Чак ни између власти и опозиције, а камоли унутар саме опозиције", рекао је он.

(Бета-НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер