уторак, 26. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Из различитих разлога, мислим да су странци спремни, помирени, а донекле чак и склони томе да виде останак Вучића и СНС у седлу и после априлских избора
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Из различитих разлога, мислим да су странци спремни, помирени, а донекле чак и склони томе да виде останак Вучића и СНС у седлу и после априлских избора

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 07. фебруар 2022.

 Србија изборе дочекује у хаотичном стању, које не гарантује ни минумум услова за демократску и фер кампању и гласање, изјавио је уредник Нове српске политичке мисли (НСПМ) Ђорђе Вукадиновић, али је предвидео да ће избори донети слабљење апсолутне свевласти Александра Вучића и Српске напредне странке.

„Благо речено, услови за изборе данас нису ништа бољи у односу на претходне, а по неким елементима су можда чак и гори“, указао је он у серијалу Квака 23 агенције ФоНет и најавио прљаву кампању, која може да „надмаши наша већ ионако лоша очекивања“.

Према његовој оцени, у друштву доста дуго постоји нервоза, која је протеклих месеци повећана и то у свим сегментима друштва, почев од пандемије, до генералне дефанзиве власти, поготово после референдума и „овога са Рио Тинтом“.

Упитан да ли су протести показали да је власт ипак рањива и да Вучић није недодирљив, Вукадиновић је одговорио да је то „главна ствар и узрок и последица те нервозе“.

Како је објаснио, показало се да је снага СНС и Вучића више последица слабости опозиције, него неке њихове екстремне и енормне популарности.

"Без обзира на мехуре и балоне медијске пропаганде, које он лично и његова машинерија непрекидно производе, мислим да се Вучићева популарност налази на стрмој равни, што показује и више истраживања рејтинга", нагласио је Вукадиновић.

За сада је та стрмина релативно блага, протумачио је уредник НСПМ, али је довољна да појача нервозу и у њиховим редовима, а онда и у читавом друштву.

Вукадиновић најављује неизвесну изборну утакмицу за Београд и процењује да би то могла да буде трка удвоје, између листа Александра Шапића и Владете Јанковића, али мисли да би озбиљан политички актер на тим изборима могла да буде и коалиција Морамо.

Према његовом виђењу, најмање три листе ће имати добар резултат, "плус могуће је да ће се појавити још једна, окупљена око кандидатуре Срђана Шкора, која ће га пратити".

Вучић и СНС су фаворит на свим нивоима. У Београду се опозиција може надати неизвесној утакмици и неким шансама

Упитан на чему опозиција заснива оптимизам да ће победити на изборима у Београду, Вукадиновић је узвратио да рејтинг СНС у главном граду јесте слабији него у читавој Србији.

"Не бих хтео да звучим песимистички, али ће то у најбољем случају бити неизвесна трка“, поновио је он и констатовао да су СНС и Вучић, упркос свему, "фаворити на свим нивоима, од председничких, преко парламентарних, до ових градских избора, дакле и за Београд, али најблаже речено ствар није готова“.

С друге стране, објављивати већ сада победу опозиције у Београду као свршену ствар, „ем је нетачно, ем контрапродуктивно, јер онда само прети да изазове веће разочарење“.

У исто време, Вукадиновић верује да ће СНС у Београду тешко бити апсолутни победник, већ ће морати да се потруди око евентуалне коалиције, што би, у најгорем случају, "ипак био неки мали помак“.

Та математика би, међутим, можда могла да превагне и на ову другу страну, предочио је он и објаснио да из тог угла опозициони оптимизам има покриће.

"Значи, неизвесна утакмица са одређеним шансама. Више од тога је већ агитација. “, указао је Вукадиновић.  Што се тиче шанси листе коју на парламентарним изборима предводи Мариника Тепић, она ће завележити солидан резултат – мадаје питање питање шта значи добар резултат, рекао је Вукадиновић.

То је свакако двоцифрени резултат, али је велика разлика између тога да ли је тај двоцифрени резултат ближи 10 или 20 одсто. По њиховим пројекцијама, то може да и више од 20 одсто, мада он мисли да је реалистичније да то буде негде средина између 10 и 20.

"Али, то је заиста нешто што ће зависити од кампање и од тога да ли ће опозиција окупљена око те листе демонстрирати екстремно јединство и ефикасност, што би могло да се деси, иако није много вероватно", оценио је Вукадиновић.

Како је прецизирао, главни адут ће њима бити да наметну тему, тензију и утисак да је то сукоб "један на један", њих против Вучића и СНС.

Ако успеју да створе утисак да су они једина алтернатива, онда ће вероватно имати добар и бољи резултат него што се чини у овом тренутку, по принципу "ако нећете напредњаке и Вучића, онда морате да гласате за нас, какви год да смо“, образложио је Вукадиновић.

Циљ опозиције на председничким изборима би требало да буде други круг, али ће се до тога тешко стићи без бар још неколико јаких кандидата

Кад је реч о председничким изборима, он сматра да би максимални циљ требало да буде и може да буде други круг, па да, евентуално,  кандидат Уједињене Србије Здравко Понош, као другопласирани, уђе у други круг.

"Његова шанса је слична као и те групације чији је кандидат, Ако се наметне један на један, као да је то дуел између њега и Вучића, онда има шансе за добар исход“, оценио је Вукадиновић.

Он је, међутим, упозорио и да би Понош једним делом могао да постане и талац "лоше и нездраве“ атмосфере унутар опозиције, "а богами чак и унутар саме те коалиције“.

Упитан зашто је Понош већ сада изложен толико жестоким нападима, Вукадиновић је подсетио да су сатанизовани сви који у неком тренутку сметају, "тако да је било јасно да ће и њему то припасти“.

"Али, парадоксално је да може чак и нека корист од тога да буде“, зато што он мисли да "оштрица и тежина режимских напада данас није иста као пре три, а камоли пре седам, осам или девет година“.

"Та таблоидна оштрица и сабља је прилично отупела, што не значи да не може да посече, да то не боли и да није непријатно", али је Вукадиновић уверен да напади на Поноша не морају да имају фаталне последице, као што је, рецимо, пре пет година то било у случају Вука Јеремића или Саше Јанковића.

Упитан о изборним шансама зелено-леве коалиције, он је нагласио да је то "збиља нови феномен“, истичући да су, према његовим недавним истраживањима, били "јако добри, са малом разликом у односу на ову прву фаворизовану опозициону групацију“.

"Могу да задрже солидан и одличан рејтинг“, рекао је Вукадиновић и оценио да би Поношу значило ако би подржали његову председничку кандидатуру, али да није сигуран колико би то значило у укупном опозиционом резултату.

Он мисли "да би било много паметније да та групација избаци свог председничког кандидата“ и тврди "да би то било боље за општи резултат опозиције“.

Уколико постоје шансе да се Вучић "угура или отера“ у други круг, онда мислим се у томе неће успети "без јаког кандидата те групације, зовите је зелено-левом или како год“, сматра Вукадиновић.

Ако имају шансу за солидно јаког кандидата, додао је он, онда је "боље да га истуре, него да допринесу са пар процената резултату господина Поноша“.

Поводом питања о одзиву од око четири милиона, за који се у опозицији мисли да би био потребан за изборни пораз власти, Вукадиновић је указао да је "то бројка коју је јако тешко нагурати, није немогућа, али је јако тешко до ње доћи“.

Према његовом виђењу, не треба, међутим, "потценити степен наелектрисаности доброг дела грађана према режиму и Вучићу лично, што може да буде мотив за излазак“.

Када би се достигла толика излазност, можда би се другачија песма певала, али је за то потребна и другачија атмосфера унутар опозиционих редова, "а не ово што гледамо ових дана“, поручио је Вукадиновић.

Осврћући се на утицај међународне заједнице на изборе у Србији, како Запада, тако и Русије, он је одговорио да није срећан што мора да каже да "ни једнима, ни другима, не би превише сметало, а можда би им и одговарало да остане статус кво“.

"Из различитих разлога, чак понекад и дијаметрално супротних, мислим да су они, и једни и други, спремни, помирени, а донекле чак и склони томе да виде останак и Вучића и СНС у седлу и после априлских избора“, образложио је Вукадиновић. Како је напоменуо, "можда би волели да га виде мало ослабљеног, али да прижељкују или раде на његовој смени, мислим да је то далеко од реалности“.

Не очекујем буру типа 5. октобра, али на жалост ни исход какав је био 24. септембра 2000. 

Упитан у каквој ћемо се Србији пробудити 4. априла, да ли ће то бити Србија статуса кво, промена или уличних протеста, Вукадиновић је рекао да не верује да ће "промена бити таква какву прижељкујемо“, што би значило победу опозиције на парламентарним изборима, вођство на председничким и победу у Београду.

Он не верује да ћемо се пробудити у таквој Србији, али је уверен да неће бити ни сасвим исто, већ да ће доћи до извесног померања, помака и слабљења апсолутне свевласти Вучића и СНС.

Што се тиче протеста, биће незадовољних резултатима, вероватно и неких протеста, али Вукадиновић не очекује буру типа 5. октобра, али "на жалост“ ни исход какав је био 24. септембра 2000. године, мада се време сада згуснуло, убрзало и ствари се толико мењају, да ће предстојећа два месеца политички бити "јако дуга".

(Фонет-НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер