среда, 11. септембар 2019. | |
Ја у овом термину обично постављам питања везана за државу, Косово и Метохију, односе у региону и спољнополитичке теме. Али, успешност и ефикасност једне државе се манифестује и види како на тим великим, тако и на оним наизглед малим, али само у наводницима „малим“ и животним стварима. У том смислу, моје прво питање иде на адресу министарства екологије, а и министарства унутрашњих послова и тиче се ових немилих сцена и инцидената који се већ дуже време дешавају на разним местима у Србији, а нарочито на Старој планини, тј. неким месним заједницама на Старој планини. Сцене су ружне и тичу се изградње мини-хидроелектрана. Поставио сам питање о томе када је Влада овде гостовала. Одговор министра је био коректан, али формалан.
Сада бих волео да од Министарства екологије, а видећете зашто помињем и Министарство унутрашњих послова, добијем конкретан и писмени одговор на питање: Шта се заправо дешава у тим месним заједницама на Старој планини? И како стоји ствар са изградњом ових мини-хидроелектрана? За мене као грађанина и лаика, заиста мучно и ружно изгледају те сцене исушених река, а реке су једно од наших блага, као и вода уосталом , а немамо баш много таквих блага. Дакле, мучно изгледају те реке када се спакују у цеви и постану мртве. Али где су нам стручни одговори? Како стоји ствар са изградњом мини-хидроелектрана у парку природе? Јасно је да су оне забрањене. Мени је одговорено од стране министра, а сада, рекох, захтевам и писмени одговор, да је „закон донела претходна власт“, као и да су „одобрења, односно дозволе за градњу такође „донете од стране претходних власти“. Можда је тако, али то мене не занима и није битно.
Поента је да ми овде врло често, такорећи, сваки час усвајамо измене и допуне закона које смо претходно усвојили, па их после месец или два дана мењамо. Дакле, ако министарство има законску могућност да реагује - нека реагује. Ако му фале законске могућности, нека се појави овде са предлогом како да се тај проблем реши. Ако су инвеститори у праву, онда нека заштити право инвеститора. Ако нису, нека раскине уговоре , и нека обештети те инвеститоре ако им припада неко обештећење. Ту се види шта је озбиљна држава. У том смислу, кажем, иде и питање за Министарство унутрашњих послова, јер те сцене постају све мучније и постају, богами, све насилнији ти инциденти који се дешавају у контексту градње ових мини-хидроелектрана. Кажем, не само на Старој планини, има тога широм Србије, али сада су те месне заједнице Ракита, односно Топли До некако у центру пажње.
Дакле – шта се дешава, али не само у те две или тих пар месних заједница, него како генерално стоје ствари са том темом? Јесте да је својевремено то усвојено у еуфорији и са образложењем „како је то европска пракса“, „европски манир“, итд, али на крају крајева можемо изменити законску регулативу – ако законска регулатива спречава. Ако је све у реду, онда заштитите инвеститоре, ако не, као што рекох, раскините уговоре и не дозволимо брукање државе на овакав начин. И слаба је утеха што је то „тамо негде далеко“. Све је то релативно, и оно што је далеко – буде близу.
Моје друго питање иде на адресу Министарства спорта. Такође се тиче тих наизглед „малих“, а заправо важних животних ствари. Министраству спорта би се могло много тога поставити, али ја ћу само да две ствари да питам. Када је, да ли је и на основу ког елабората Министарство спорта разматрало и донело одлуку о подршци изградњи шест фудбалских стадиона у унутрашњости Србије. Не говорим сад о Националном стадиону. То сам већ питао за овај Национални стадион и за који такође мислим да је апсолутно сувишан и непотребан, чак и независно од тога како игра наша репрезентација. Дакле, говоримо о најављеној изградњи шест фудбалских стадиона по Србији - у вредности од по двадесетак милиона евра, у местима где фудбал, заправо, готово не постоји, или је већ одавно и потпуно замро. И друго, још важније питање на исту адресу. Како се догодило да ове године први пут наша земља не учествује и није имала учеснике на Универзијади? Чак и за време најгорих санкција наши спортисти су учествовали на Универзијади, а сада су изостали?! Мислим да је само ово последње више него довољан разлог да министар спорта поднесе оставку, или да макар пружи озбиљно и дебело образложење овог изостанка (мада му ја сугеришем и више сам за оно прво). А да и не говоримо о овим фудбалским стадионима, или неким другим темама и аферама везаним за рад министарства спорта. Хвала. (НСПМ) |