среда, 27. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Формирање националног анти-ЕУ блока има перспективу, али власт ће све учинити да до тога не дође
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Формирање националног анти-ЕУ блока има перспективу, али власт ће све учинити да до тога не дође

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 25. октобар 2014.

БЕОГРАД, 25. октобра - Оснивач Српске отаџбинске странке Синиша Ковачевић изјавио је да све што је данас у Србији супротстављено стрмоглавом и гордом посртању према ЕУ треба да се уједини, а према оцени политичког аналитичара Ђорђа Вукадиновића, формирање таквог патриотског блока је стара идеја која има значајну перспективу.

Упитан о идеји формирања патриотског блока и шта би то подразумевало, Синиша Ковачевић је Танјугу рекао да је подразумевајућа политичка претпоставка да су све политичке странке једне земље патриотске и да би он то окупљање назвао блоком просвећене деснице, блоком суверенизма или ресуверенизма.

Тај блок, како је навео, треба око себе да окупи све од десног центра који је формирао своју јасну политичку мисао као просвећену десницу, нешто што уважава чињеницу да је пут у ЕУ погрешан.

То је нешто што треба да буде место окупљања тих патриотских снага, навео је Ковачевић.

"Све оно што је овог тренутка суптостављено том срљању, стрмоглавом, гордом посртању према Европи и све против политичке и националне снисходљивости треба да се уједини и треба да стане под тај један кишобран", казао је Ковачевић, накадашњи функционер Демократске странке Србије коју је напустио.

Према његовим речима, Србија може сама да нађе свој пут и довољно је интелектуално, политички и на сваки други начин потентна да не мора да буде "као слепица пред црквом са испруженом руком".

"То што нас ова власт овог тренутка убеђује у супротно, то је проблем ове власт и то је најкраћи пут да се изгубе избори", рекао је Ковачевић.

Потенцијал тог блока је, како каже, у чињеници да је више од 50 одсто грађана Србије овог тренутка против уласка у ЕУ.

"Ту је тај бирачки потенцијал или како кажу политичари резервоар гласова. Потенцијал је у чињеници да ЕУ не пропусти ниједну прилику да вас не понизи, потенцијал је и у одлуци УЕФА, потенцијал је свуда око нас. За мислећег човека дилема слобода или хлеб је непостојећа дилема, ту дилеме нема", закључио је Ковачевић.

Политички аналитичар Ђорђе Вукадиновић је у изјавио Танјугу навео да, реално, још увек постоји потенцијал за такав блок без обзира што је са сваким изборним циклусом у којем јепропуштена прилика да се он направи простор за њега све мањи и мањи.

"Ипак, мислим да он још увек има перспективу и да би такав блок или коалиција који не би био само механички збир већ нешто што би имало програмско и акционо јединство могло би да рачуна на најмање двоцифрен резултат на изборима", рекао је Вукадиновић.

Он је рекао да још нема дефинитивног назива тог блока, али је јасно шта би била његова политичка основа. "Неко га назива патриотски, неко суверенистички, неко национални. Мислим да је садржај тога један израженији евроскептицизам и борба за очување суверенитета и државности која је угрожена како Бриселским споразумум, тако и до сада преовлађујућим курсом ка евроинтеграцијама по сваку цену", навео је Вукадиновић.

На питање ко би могао да буде у том блоку, Вукадиновић је казао да је за сада још рано о томе говорити  и додаје да је формирање патриотског или националног блока стара идеја која до сада није реализована.

"То је за последицу имало то да у земљи у којој је најмање 30 одсто грађана евроскептично и анти-ЕУ настројено немате ниједног посланика који би заступао те идеје у парламенту. Та аномалија која није добра за здравље и нормалност политичке сцене директна је последица одсуства свести о потреби јединственог наступа на том делу политичког спектра", рекао је Вукадиновић.

Он је казао да су разлози што до тога није дошло раније сигурно у комбинацији лоших процена и сујета актера који су ту врсту уједињења требало да постигну. "Делом, доласком Санде Рашковић Ивић на чело ДСС ,а делом као резултат накадне памети, код већине актера сада, чини се, преовладава уверење да се та грешка исправи јер је потребан јединствени наступ, можда коалиција странка, покрета, организација и појединаца који подржавају идеју националног и суверенистичког блока", рекао је Вукадиновић.

Он је казао да то не значи да ће пут до тога бити једноставан, што због међусобних трвења, а још више због тога што таква врста окупљања не одговара актуелној власти и она ће све учинити да до њега не дође.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер