Početna strana > Hronika > Đorđe Vukadinović: Da li Ministarstvo prosvete smatra da ima osnova i da li će preduzeti nešto u vezi sa ispitivanjem validnosti diplome Nebojše Stefanovića? Neprihvatljivo kršenje poslovnika i ljudskih prava opozicionih poslanika od strane vladajuće većine
Hronika

Đorđe Vukadinović: Da li Ministarstvo prosvete smatra da ima osnova i da li će preduzeti nešto u vezi sa ispitivanjem validnosti diplome Nebojše Stefanovića? Neprihvatljivo kršenje poslovnika i ljudskih prava opozicionih poslanika od strane vladajuće većine

PDF Štampa El. pošta
petak, 12. jul 2019.

 Ja sam već više puta govorio da je ova institucija poslaničkih pitanja jedna od retkih oblasti iz delokruga rada narodne skupštine i narodnih poslanika koja koliko-toliko funkcioniše. Daleko od toga da dobijamo odgovore na sva pitanja, naravno da ne (i drugi put ću apostrofirati adrese sa kojih odgovori uglavnom ne stižu, ili uopšte ne stižu), ali većina subjekata od kojih je traženo mišljenje ili odgovor uglavnom odgovaraju. Nekada praznije i formalnije, nekada sadržinskije. U tom smislu sam ja dobio odgovore na moja prethodna pitanja od ministarstva spoljnih poslova i ministarstva finansija. Ne kažem da sam zadovoljan tim odgovorima, ali isto tako konstatujem da oni nisu ni potpuno rutinski i formalni, odnosno da su pokušali da pruže neko objašnjenje, što i jeste smisao poslaničkih pitanja.

Međutim, povodom odgovora ministarstva spoljnih poslova, a ima ih dva, moram nešto da konstatujem i da tražim dopunu jednog od tih odgovora. Inače, pitanja su se ticala, najpre, reakcije, odnosno nepostojeće reakcije ministarstva spoljnih poslova i na onaj incident i grubo vređanje države Srbije i Srpske pravoslavne crkce od strane funkcionera i visokog službenika ambasade Crne Gore u Turskoj. A drugo se ticalo – i to je centralna tema mog novog pitanja – zabrane ulaska u Crnu Gore četvorici srpskih državljana i istaknutih intelektualaca – Matiji Bećkoviću, Čedomiru Antiću, Aleksandru Miroviću i Aleksandru Rakoviću, kojima je uskraćen ulazak i boravak na teritoriji Crne Gore.

Odgovor koji sam ja dobio od Ministarstva spoljnih poslova je, povodom prvog pitanja je da mi nismo reagovali jer je njihovo ministarstvo spoljnih poslova „preduzelo mere prema svojoj službenici“. A što se tiče ovog drugog pitanja, tj. zabrane ulaska u Crnu Goru, odgovoreno mi je da Srbija, citiram: „neće uvoditi recipročne mere Crnoj Gori“. Uzgred, ja nisam ni tražio „recipročne mere“, već reakciju. I zato sada ponavljam to pitanje. Da li naše Ministarstvo spoljnih poslova smatra da ima mesta bilo kakvoj reakciji (u vezi sa ovim)? Dakle bilo kakvoj reakciji – noti, pozivanju na razgovor ambasadora Crne Gore u Ministarstvo spoljnih poslova, demaršu, ili bilo kakvom potezu iz repertoara diplomatskih mera na nešto što je, ponavljam i naglašavam, flagrantan slučaj kršenja ljudskih prava državljana Srbije. Pri čemu nije reč niokavim kriminalcima i sumnjivim licima, već, naprotiv, o uglednim intelektualcima od kojih su neki poreklom iz Crne Gore, a neki nisu. Dakle u tom smislu tražim dodatno razjašnjenje od ministarstva spoljnih poslova.

A što se tiče ovog drugog pitanja, tj. zabrane ulaska u Crnu Goru, odgovoreno mi je da Srbija, citiram: „neće uvoditi recipročne mere Crnoj Gori“. Uzgred, ja nisam ni tražio „recipročne mere“, već reakciju. I zato sada ponavljam to pitanje. Da li naše Ministarstvo spoljnih poslova smatra da ima mesta bilo kakvoj reakciji

Moje drugo pitanje je kratko i ide na adresu Ministarstva prosvete, gospodina Šarčevića, kojeg pitam: Da li ministarstvo smatra, s obzirom na ono što se poslednjih dana dešava i čuje u javnosti i medijima, da ima potrebe da se pokrene istraga ili inspekcijski postupak, ili bilo kakva mera što je u delokrugu rada Ministarstva prosvete, a u vezi sa diplomom potpredsednika vlade i ministra unutrašnjih poslova gospodina Stefanovića? Ja sam čuo ministrovu izjavu u medijima, ali to je jedna stvar. Ja tražim zvaničan odgovor, Dakle, da li ministarstvo smatra da ima osnova i da li će preduzeti nešto u vezi sa tim, ili neće preduzeti?

I poslednje, iako neće biti vremena, samo skrećem pažnju, a i pismeno ću uputiti dopis predsedniku Narodne Skupštine, da skrene pažnju na apsolutno neprihvatljivo i flagrantno kršenje kako poslovnika, tako i ljudskih prava opozicionih poslanika u ovom domu od predstavnika vladajuće većine i od predsedavajućih ovog parlamenta, koji u njenom odsustvu, pogotovo predsedavajući iz nekih koalicionih stranaka mlađih partnera vladajuće stranke, koji ili ne žele ili ne smeju da se suprotstave glasnogovornicima vladajuće većine i u tom smislu grubo krše poslovnik i šefu skupštinske većine gospodinu Martinoviću, ali i ne samo njemu, dozvoljavaju replike ne od poslovnikom predviđenih 2, neka bude i 3 minuta (da se završi misao ili rečenica, što je korektno i u redu), nego četiri-pet puta duže replike, od po 8, 10, pa čak i 15 minuta.

To blamira i kompromituje najavljenu dobru volju, iskazanu od strane predsednice u ovom domu, kao i pokušaj da ovaj skupštinski dom funkcioniše u koliko-toliko normalnim parlamentarnim okvirima. Zbog toga jedan deo opozicije i bojkotuje ovaj parlament. A tretman ovih par malobrojnih opozicionih poslanika ovde pokazuje da jedan deo skupštine, a, nažalost, i  deo skupštinskih rukovodilaca, nema dovoljno sluha za te formalne i proceduralne stvari. U ono što se sadržinski kaže, trenutno ne ulazim, tu ima svega i svačega i o tome ćemo kasnije raspravljati. Ali ovo je elementarna i formalna stvar: ne dozvoljavaju se se replike opoziciji, a predstavnicima vlasti dozvoljava se beskonačan niz repliciranja koji traje 5, 10, pa i 15 minuta.

Zahvaljujem.

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner