субота, 02. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Да ли је Министарство пољопривреде давало субвенције "Јовањици" и да ли су МУП и Министарство пољопривреде били дужни да контролишу ту производњу
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Да ли је Министарство пољопривреде давало субвенције "Јовањици" и да ли су МУП и Министарство пољопривреде били дужни да контролишу ту производњу

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. децембар 2019.

БЕОГРАД - Посланици Скупштине Србије постављали су данас, као и сваког уторка, када је седница у току, питања извршној власти и државним органима.

Посланик Покретa за спас Србије - Нова Србија Ђорђе Вукадиновић питао је о афери Јовањица, односно производњи марихуане у близини Београда, као и о најављеној забрани аутомобила са Евро 3 моторима.

- Ја сам овде, са овог места, већ постављао питање и када је била Влада и у вези са овом најавом забране аутомобила са еколошки неадекватним стандардима мотора, а поводом, рекао бих, неозбиљне или барем преурањене изјаве, односно најаве председника Александра Вучића, који је о томе говорио у једној телевизијској емисији. Након тога су и медији и нека министарства излазили са различитим ставовима по том питању. И када сам  на последњем сусрету са представницима Владе директно о томе поставио питање министру екологије, добио сам одговор који, благо речено, није био задовољавајући. А ни разумљив, не само мени, него, претпостављам, ни већини грађана ове земље.

При томе је то ствар која занима већину, или веома велики број грађана Србије, јер највећи број њих управо има аутомобиле који би по овој најави били забрањени, односно не би било дозвољено да се возе. То је стандард Евро 3 (а питање је шта ће бити са Евро 4 стандардом мотора).

Дакле, оно што смо чули од господина Тривана и то на моје директно питање је само да „неће бити одузимања“, тј. да нико неће одузимати те аутомобиле. Тако је директно речено – нико их неће одузимати. Али све друго је нејасно. Да ли ће бити забрањен увоз тих аутомобила? И када? Или ће се приликом техничког прегледа установљавати не који је стандард мотора, већ колика је штетност тј. количина издувних гасова које то конкретно возило производи, па ће на основу тога бити предузимане мере?

Дакле, много је нејасноћа, а ствар се тиче већине или највећег броја грађана ове земље. Зато апелујем на Министарство саобраћаја, Министарство екологије, и наравно, Владу у целини, да до Нове године изађу са јасним ставом по том питању. Ако га уопште имају. А ако га немају, да га заузму, јер се овако оставља простор за спекулације, па и малверзације. Увозници не знају да ли ће бити забрањено, или неће бити забрањено. А и грађани су забринути јер нико не зна да ли може да купује е аутомобиле (или да их хитно продаје).

Интересантно је да је, на моје директно питање на ову тему, од Министарства саобраћаја стигао одговор који се састоји само од једне реченице која каже да „одговор није у надлежности овог министарства“

Дакле, са једне стране, оставља се простор и за шпекулације и манипулације. а са друге стране ствара се конфузија код обичних грађана и потенцијалних и садашњих корисника тих аутомобила. Узгред буди речено, интересантно је да је, на моје директно питање на ову тему, од Министарства саобраћаја стигао одговор који се састоји само од једне реченице која каже да „одговор није у надлежности овог министарства“. Па, у чијој је онда? Ја сам питао Министарство саобраћаја,  нисам питао Министарство спорта и омладине, нисам питао, не знам, Министарство за верска питања. Дакле, ко је надлежан, ако Министарство саобраћаја није надлежно за ово? Макар, претпостављам,  у коорелацији и комуникацији саМинистарством екологије.

Дакле, потребан је што пре конкретан став по овом питању. Да ли ће бити донета та уредба? Да ли ће важити од половине следеће године или касније? Али, у сваком случају, да се већ сада најави и да грађани могу да рачунају са нечим поузданим, а не да буду жртва гласина и спекулација.

Могли су министри чупкати штетне биљке, брати парадајз или ротквице и на неком другом имању, а не баш на томе („Јовањици“). Значи, очито постоје индиције о блискости власника са неким структурама власти

Моје друго питање иде на адресу Министарства пољопривреде и Министарства унутрашњих послова и тиче се ове афере „Јовањица“, односно производње марихуане у близини Београда на парцели од готово дванаест хектара. При чему се испоставило да је, готово случајно, или сасвим случајно, откривена огромна, вероватно највећа производња марихуане не само у Србији, него у читавом овом региону, свакако на Балкану, а можда и у Европи. У вези са чим има доста контроверзи у јавности. Поред осталог, и због тога што су раније неки високи функционери ове власти посећивали то имање. Наравно, госпођа Брнабић је опет, у разговору са мном овде у скупштини, „духовито“ рекла: „Па било је ту некада и Панонско море, јел’ тако? Па шта сад то значи, то није никакав доказ.“ Наравно да није доказ, али, знате, могли су министри чупкати штетне биљке, брати парадајз или ротквице и на неком другом имању, а не баш на томе („Јовањици“). Значи, очито постоје индиције о блискости власника са неким структурама власти.

Али, како год. Оно што је моје конкретно питање јесте, дакле – да ли је Министарство пољопривреде давало субвенције „Јовањици“ и да ли су Министарство унутрашњих послова и Министарство пољопривреде били задужени за контролу производње тако осетљивог производа као што је индустријска конопља – уместо које је на „Јовањици“ осванула марихуана?

Дакле, да ли је било подстицаја за производњу у „Јовањици“ и да ли је било од мадлежних контроле тога што је у „Јовањици“ произвођено?

Хвала - закључио је своје излагање Вукадиновић.

Посланик СРС Војислав Шешељ осврнуо се на продају Мегатренд Универзитета и изјаву новог власника Дејана Ђорђевић који је казао да иза њега стоји држава.

"Ја сам мало проучио која то држава стоји иза Мегатренда Универзитета и установио да је та држава Зорана Михајловић, потпредседник Владе Србије, која је редовни професор на том Универзитету од 2008.године", рекао је Шешељ у парламенту.

Навео је и да је јавност обавештена да је Мегатренд продат за 50 милиона евра, а да нови власник, како је рекао, нема више од 5.000 евра.

Шешељ је поставио питање и премијерки Ани Брнабић у вези са афером у коју је наводно умешана Михајловић, а тиче се пререгистрације фирми које се баве трговином нафтом.

Он је казао да Србија има већи број фирми које су носиоци енергетских лиценци за складиштење и трговину нафте које користе речни саобраћај, као и неколико терминала за складиштење горива, те да је 2012.године донет закон и да су фирме морале да се ускладе са тим решењем.

Након тога, тврди Шешељ, Михајловић је прописала посебне и врло компликоване услове за пререгистрацију тих фирми, тако да је само једна то успела и сада има монопол, уколико се изузме НИС, а реч је о фирми, како каже, Вање Шпиљка, сина Мике Шпиљка.

Према његовим речима, тим поводом Михајловићевој се обраћала и Привредна комора Србије.

Посланик Народне сељачке странке Маријан Ристичевић питао је БИА да ли има напретка у откривању гроба Драже Михаиловића, како би, каже, и друга страна могла да положи цвеће.

Питао је и Министарство правде и Тужилаштво докле је стигла истрага против Маринике Тепић која је, каже, још 2002.године тврдила да је Србија имала логор за Хрвате.

"Да ли постоји истрага везана за стан иза Бановине у Новом Саду. Ради се о стану преко 200 метара квадратних који је стечен док је вршила функцију покрајинског секретара за омладину и спорт. Докле је дошла истрага за доделу средстава партијским кадровима, тада је била ЛСВ…", рекао је Ристичевић.

Он је питао и да ли се води истрага против председника Народне странке Вука Јеремића због прања пара из криминалних послова са Патриком Хоом који је осуђен у Америци на вишегодишњу казну затвора”.

Ристичевић је питао да ли се води истрага против функционера Странке слободе и правде Борка Стефановића због нагодбе у афери "Сателит", где су, тврди, Стефановић и Борис Тадић неколико снимака старих неколико година платили 28,7 милиона евра.

Питао је и да ли се води истрага против лидера Двери Бошка Обрадовића због узимања новца из буџета за странку и преливања преко предузетничких радњи у његове приватне џепове, као и против бившег председника Србије Бориса Тадића због велеиздаје земље.

(Танјуг, НСПМ)

Видети још: МУП у вези са запленом наркотика на пољопривредном добру у Старој Пазови: Полиција није дужна да утврђује шта је посађено на газдинствима

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер