среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Брисел и Запад хоће део територије Србије и ако то добију, неће их бити брига за корупцију
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Брисел и Запад хоће део територије Србије и ако то добију, неће их бити брига за корупцију

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 08. децембар 2011.

Политички аналитичар и уредник Нове српске политичке мисли Ђорђе Вукадиновић сматра да се сталним истицањем борбе против корупције, фокус јавности заправо тенденциозно скреће са питања Косова као кључног услова Србији за добијање статуса кандидата за Европску унију.

- Тачно је да је корупција у Србији огромна, али има је и у развијеним западним државама. Наравно, то није оправдање и против ње се треба борити, али причом о корупцији која се пласира грађанима, њихова пажња се са кључног питања, а то је Косово као политички услов за кандидатуру, скреће на другу страну – каже за "Вести" Вукадиновић.

Из Брисела нам стално поручују да је корупција важан услов за напредак Србије у евроинтеграцијама. Да ли су искрени у том захтеву?

- Колико се на делу види, они траже део територије Србије и ако то добију, спремни су да жмуре на корупцију. Са друге стране, власт и медији у Београду покушавају да сакрију то да су спремни да се одрекну мрвица достојанства и бриге од држави, пласирајући тезу како Косово кочи напредак земље ка ЕУ.

УН су истраживале и закључиле да Срби највише подмићују лекаре и полицајце, и то у просеку са 178 евра?

- Проблем свакако јесте што грађани плаћају мито лекарима и полицајцима 50 или 100 и нешто више евра. То је заиста лоше и ружно, али је много мањи проблем од системске корупције. Суштина је да постоји озбиљна корупција у врху власти, али исто тако и у разним међународним телима и организацијама на нивоу ЕУ и УН које се, наводно, боре против корупције. Зато је, што каже народ, један пар рукава, борити се с тим злом, а други што се причом о корупцији овој земљи прикривају најкрупнија политичка питања.

Ко замагљује суштинска питања?

- То раде и власт и опозиција, па и разне међународне организације. Власт прича о напорима Србије да буде део ЕУ и борби против корупције. Носиоци те борбе треба да буду полиција и тужилаштво, а не да се супротстављање тој пошасти сведе само на политичку кампању. На свој начин то раде и партије.

На које странке мислите?

- Осим владајућих, видимо да и најјача опозициона снага Српска напредна странка форсира у јавности тему корупције, при чему њени функционери углавном избегавају да се изјасне о било чему другом, а нарочито о врућим и актуелним политичким питањима. Могу да кажем да и опозициона Либерално демократска партија више воли да прича о томе, него на пример о притисцима и уценама којима је Србија изложена са запада.

Колико Закон о финансирању странака може да смањи корупцију у самим партијама?

- Мени се чини као да је тај закон направљен да странке гура у корупцију. Како објаснити да оне у предизборним кампањама троше десет и двадесет пута више новца него што могу да зараде на легалан начин и што им прође кроз рачуне.

Одакле политичким партијама много више новца ван легалних токова?

- Из црних фондова, од бизнисмена и крупног капитала, како из земље, тако и из иностранства. На то се жмури, пошто и тајкунима и западу то одговара. Странке се на тај начин гурају у криминал да би онда ти исти људи, али и странци који то знају, могли да их контролишу и утичу њихове одлуке.

(Вести-НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер