Početna strana > Hronika > Direktor centra „Simon Vizental“ Efraim Zurof: Srebrenica se nikako ne može porediti sa holokaustom, mislim da je to nazvano genocidom iz političkih razloga
Hronika

Direktor centra „Simon Vizental“ Efraim Zurof: Srebrenica se nikako ne može porediti sa holokaustom, mislim da je to nazvano genocidom iz političkih razloga

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 18. jun 2015.

Apsurdno je porediti holokaust, genocid u Ruandi i zločine u Srebrenici, smatra jedan od najpoznatijih svetskih lovaca na naciste Efraim Zurof, direktor centra „Simon Vizental” iz Izraela.

U ekskluzivnoj telefonskoj izjavi za „Politiku” on je nekoliko puta ponovio da to nije isto i da je strašno praviti takva poređenja.

– Voleo bih da su nacisti sklonili jevrejske žene i decu pre svog krvavog pohoda, umesto što su ih ubili, ali to se nije desilo, kao što znamo. Ni Ruanda i holokaust nisu isto, iako su zločini koji su se dogodili u Ruandi mnogo sličniji holokaustu od onoga što se desilo u Srebrenici. Ali, opet, to nije isto. Pre svega, ni Ruanda ni Srebrenica nisu bile industrijsko masovno ubijanje kakvo je počinjeno u holokaustu – ističe Zurof.

On nije želeo da komentariše nacrt rezolucije o Srebrenici, koja bi na predlog Velike Britanije početkom jula trebalo da se nađe pred Savetom bezbednosti Ujedinjenih nacija. Njegov odgovor na pitanje „Politike” – kako ocenjuje deo rezolucije u kojem se osuđuje svako poricanje genocida u Srebrenici bio je: „Nisam siguran da je ono što se desilo u Srebrenici genocid”.

– Koliko znam, ono što se tamo desilo nije opis ili definicija genocida. Mislim da je odluka da se to nazove genocidom doneta iz političkih razloga. Očigledno se dogodila tragedija, nedužni ljudi izgubili su život i treba da se sačuva sećanje na njih – navodi Zurof.

On dodaje da su politički razlozi prevagnuli i kada je trebalo zauzeti stav prema stradanju ogromnih razmera u Ruandi, gde je od aprila do juna 1994. godine pobijeno oko 800.000 pripadnika manjinskog naroda Tutsi.

– Iako to jeste bio genocid, Bil Klinton nije želeo da to nazove genocidom iz političkih razloga, jer nije želeo da bude prisiljen da preduzme nešto povodom toga – kaže Zurof.

On se ne slaže ni sa sve učestalijim poređenjima i poistovećivanjem zločina staljinističkog režima i holokausta, iako ističe da je broj žrtava Staljina i komunista bio veći od broja Jevreja stradalih u holokaustu. Kao i u slučaju Ruande i Srebrenice, nije reč samo o broju žrtava.

– Šta pravi razliku? Jedni, staljinisti, bili su fanatici totalnog uništenja ljudi. U drugom slučaju, u slučaju stradanja Jevreja u Drugom svetskom ratu, reč je, kao što sam već rekao, o industrijskom masovnom ubistvu – napominje Zurof.

(Jelena Čalija – Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner