петак, 29. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Директно.рс: Горан Весић баш на 6. април објавио да је „Град Београд у знак солидарности са СР Немачком обојио фонтану на Славији, Палату Албанија и мостове у Београду у боје немачке заставе“
Хроника

Директно.рс: Горан Весић баш на 6. април објавио да је „Град Београд у знак солидарности са СР Немачком обојио фонтану на Славији, Палату Албанија и мостове у Београду у боје немачке заставе“

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. април 2020.

Заменик градоначелника Београда, Горан Весић 6. априла објавио да је Град Београд у знак солидарности са СР Немачком обојио фонтану на Славији, Палату Албанија и мостове у Београду у боје немачке заставе. Невероватно је и непромишљено да се то уради 5. увече и крајње непримерено да се у 6. април улази са обојеним зградама и симболима наше престонице у црну, црвену и жуту боју.

Уз подсећање да је на годишњицу НАТО бомбардовања 24. марта 2017. године на митингу СНС говорио Герхард Шредер, Директно.рс подсећа Горана Весића да је 6. априла 1941. Луфтвафе спровела операцију "Одмазда", чувену као једно од најсуровијих бомбардовања престоница у Другом светском рату.

Немачке ваздушне снаге брутално су бомбардовале Београд, који је проглашен отвореним градом, дакле градом који неће бити брањен да би се избегла разарања и цивилне жртве. 440 авиона у четири налета убило је између 3.000 и 4.000 људи. Порушено је 627 зграда, веома је оштећена 1.601 зграда, а делимично оштећено 6.829 зграда. Оштећени су Стари двор, Вазнесењска црква са верницима који су дошли на јутрење.

По Хитлеровој личној наредби бомбардована је Народна библиотека Србије, делом од 480 запаљивих бомби које су бачене на Београд. Уништена је колекција од пола милиона наслова, укључујучи 1.424 средњовековна ћирилична рукописа, колекције мапа, незаменљива колекција турских рукописа о Србији и комплетна преписка истакнутих српских историјских личности. Према бројним европским стручњацима то је најсуровији напад на културу једног народа током рата.

Александер Лер, командант бомбардовања Београда

Горане Весићу, имаш ли бар мало срамоте? Заустави се пре него што неку од улица Београда назовеш по Александру Леру, командату бомбардовања Београда. Једном си замало улицу у Земуну назвао по Усташи.

Порушена зграда Палате Албаније

На друштвеним мрежама Горан Весић је добио гомилу негативних коментара, будући да су га корисници Фејсбука прописно исмејали и засули критикама због свог незнања и неспособности

Информер: Горан весић и Александар Вулин положили венце на Споменик пилотима браниоцима Београда

Полагањем венаца на Споменик пилотима браниоцима Београда данас је обележено сећање на жртве бомбрадовања Београда 6. априла 1941. године.

Венце су положили министар одбране Александар Вулин, заменик градоначелника Београда Горан Весић и државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Ненад Нерић.

Вулин је рекао да су 6. априла 1941. године Срби били једини антифашистички народ у Европи и додао да су само Срби имали храброст да кажу да неће да буду део тројног пакта и новог фашистичког поретка.

"Зато смо платили страшну цену, али зато је и наша захвалност оправдана. Шестог априла 1941. године нацисти су се уписали где им је место, међу звери, а ми смо остали тамо где смо увек и били, међу људима и међу победницима”, рекао је Вулин.

Како је навео, генерација из 1941. је за нас изборила право да будемо победници и да са поносом можемо да кажемо да припадамо бољој страни света, како онда тако и данас.

Вулин је истакао да Срби ратове не губе, али да морају да престану да губе у миру.

“Срби ратове не губе, али зато морамо да будемо у стању да живимо у миру, трајемо и побеђујемо. И ова ужасна пошаст која покушава данас да нас уништи, биће побеђена. Биће побеђена у миру зато што су Срби то што јесу - народ слободе, победника и народ који уме да одговори свакоме ко покуша да га уништи. Срби су побеђивали у ратовима, мораће да побеђују и у миру”, додао је Вулин.

Весић је рекао да је на данашњи дан пре 79 година Београд зверски бомбардован и уништен од стране авијације Адолфа Хитлера.

Навео је да је после рата на суђењима нацистичким генералима доказано да није било никаквог војног оправдања за напад на Београд и да је то, како је рекао, био чист каприц Адолфа Хитлера и његова жеља да уништи један народ.

Весић је рекао да су тада бомбардовани углавном цивилни циљеви пошто војних циљева није ни било.

Уништена је, подсећа, Народна библиотека са више од 3.500 књига, погођено неколико склоништа у којима су погинули углавном жене и деца као што су склониште код Вазнесењске цркве, у Карађорђевом парку, код Цркве Светог Александра Невског.

Како је рекао, званично Београд је имао 2.271 жртву, а према проценама Градске управе погинуло је скоро 4.000 људи од чега је око 2.000 остало затрпано у рушевинама.

“Зато се ми данашњег дана сећамо као једног од најтужнијих у историји наше земље и Београда, дана када је наш град заиста зверски уништен. Посебно смо поносни отпором који је наша војска дала у одбрани Београда, а то је био шести ловачки пук, пилоти којима је овде подигнут споменик јер су се храбро борили за свој град иако га је бомбардовало више од 600 немачких бомбардера”, рекао је Весић.

Они су, додао је, бранећи Београд оборили више дестина авиона и показали како се бори за своју земљу.

Весић је навео да је више од 145 пилота краљевске авијације је погинуло бранећи своју земљу и додао да је краљевска авијација једина која је у том априлском рату пружила отпор.

“Зато се данас, као што се сећамо свих жртава у бомбардовању Београда, сећамо и храбрих пилота који су бранили свој град и ушли у борбу знајући да не могу да је добију, али знајући да обављају своју дужност”, додао је Весић.

(директно.рс, Информер)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер