субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Диана Драгутиновић: Не зна се како се троши 130 милијарди динара
Хроника

Диана Драгутиновић: Не зна се како се троши 130 милијарди динара

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 27. октобар 2009.

Београд - Министар финансија Србије Диана Драгутиновић изјавила је данас да буџет Србије није свеобухватан због чега се не зна како се годишње троши најмање 130 милијарди динара.

Она је на Првом националном буџетском форуму казала да је пре него што је дошла на чело Министарства финансија мислила да се усвајањем буџета Србије, планова фондова осигурања и буџета на локалним нивоима контролише како ће се трошити државни новац.

"Установила сам, и за то је било потребно много времена, да постоји део новца који се троши мимо буџетског процеса", казала је министарка.

Драгутиновић је прецизирала да су сопствени приходи директних и индиректних буџетских корисника око 100 милијарди динара годишње, односно око три одсто бруто домаћег производа и да се та средства претежно користе ван буџетског процеса.

"У буџет никада није стављен начин на који се троше средства од пројектних зајмова, донација и развојна помоћ фондова Европске уније. Све у свему вероватно не знамо како се годишње троши 130 милијарди динара", рекла је министар финансија.

Она је казала и да у буџет нису укључени порески кредити, ослобађања и изузећа и да најгрубља процена говори да је око 35 милијарди динара годишње резултат различитих пореских изузетака.

Најлепши пример је порез на добит, навела је и додала да су према најновијим подацима изузећа за порез на добит већа од прикупљеног пореза.

Драгутиновић је казала и да постоји око педесетак агенција, фондова и директората који су ван контроле буџета, било да имају сопствене приходе или добијају буџетски новац.

Нејасан је и третман јавних предузећа, казала је и оценила да би добит требало да буде укључена у приходе буџета, а оперативни губитак да буде у расходној страни.

Министар финансија Србије Диана Драгутиновић навела је и да ће Законом о буџетском систему први пут бити уведени под контролу сви буџетски корисници, укључујући и агенције и директорате.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер