субота, 16. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дејвид Макалистер: Европски парламент позива власти у Београду да усагласе спољну политику са политиком ЕУ, укључујући и политику према Русији
Хроника

Дејвид Макалистер: Европски парламент позива власти у Београду да усагласе спољну политику са политиком ЕУ, укључујући и политику према Русији

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 09. јануар 2017.

Европски парламент поздравља напоре Србије на путу за укључивање у Европску унију, као и политичку вољу и припремљеност за преговоре о чланству.

ЕП позива власти у Београду да усагласе спољну и безбедносну политику са политиком ЕУ, укључујући и политику према Русији, као и да брзо нађу решење за спорне догађаје у насељу Савамала.

У предлогу резолуције о којем ће данас по подне расправљати Спољнополитички одбор ЕП изражава се забринутост због изостанка напретка у побољшању стања на пољу слободе изражавања и слободе медија, као и у области борбе против корупције. 

У тексту који је припремио известилац ЕП за Србију Дејвид Макалистер изражава се задовољство због отварања поглавља у преговорима о чланству ЕУ-Србија и истиче да је "Србија предузела важне кораке за нормализацију односа с Косовом", да напредује у стварању делотворне тржишне привреде, као и да је "побољшана свеукупна економска ситуација у земљи". 

У предложеном тексту се наводи да је потпуно спровођење европских реформи и политика "пресудни показатељ успеха у поступку интеграције" у ЕУ. Када је реч о слободи медија, посланици ЕП, како се наводи у предложеном тексту, "поново изражавају забринутост због изостанка напретка у побољшању стања на пољу слободе изражавања и слободе медија и снажно предочавају чињеницу да и даље изазивају забринутост претње, насиље и застрашивање новинара". 

Они позивају српске власти да истраже сваки напад на новинаре или медије, спроведу потпуно законе о медијима и обезбеде увид у власништво и финансирање медија. 

У нацрту резолуције, која ће после расправе бити усвојена на пленарном заседању ЕП, примећује се да, иако је дошло до извесних помака у правосуђу, посебно кад је реч о усаглашавању судске надлежност и поспешењу доласка на положаје на темељу заслуга, независност правосуђа није зајамчена у пракси". 

Отуд се "снажно указује на чињеницу да су квалитет и делотворност судске власти и приступа правосуђу у лошој ситуацији због неравномерне расподеле послова, тешког заостатка у решавању случајева и изостанка бесплатне правне помоћи". 

ЕП је, како се наводи, "забринут због помањкања напретка у битки против корупције и журно тражи од Србије да у том погледу пружи доказе јасног ангажовања, као и да ојача примену националног акционог плана за сузбијање корупције". 

Европски парламентарци очекују да српске власти "поднесу први биланс истрага, суђења и пресуда за афере крупне корупције" и да "неодложно измене и ставе на снагу одељак кривичног законика за економске преступе и корупцију како би се дошло до убедљивог и предвидивог казненог оквира". 

Они "поздрављају напредак у битки против организованог криминала… траже од Србије да удвостручи напоре у истрази шире распрострањених криминалних мрежа, поспеши финансијске истраге, утврди политике утемељене на обавештајним деловањима", уз доказе о коначним пресудама. 

У предлогу резолуције се каже да је "ЕП упознат са спорним догађајима који су се догодили у четврти Савамала и тражи да се ту нађе брзо решење". 

У документу се одаје признање српским властима за конструктивно решавање мигрантске кризе, напомиње се да би Србија морала да усвоји нови закон азилу и од Европске комиије тражи да и даље пружа помоћ Србији у решавању проблема имиграције. 

Посебно се наводи да је Србија остварила битан напредак у отклањању буџетског дефицита, уз боље изгледе за привредни раст, док су смањени мањкови и дугови на унутрашњем и спољнотрговинском пољу. 

"ЕП подвлачи да је дошло до помака у преустројству државних предузећа и указује на то да су мала и средња предузећа од кључне важности за српску привреду." 

У нацрту резолуције се указује на побољшање транспарентности и поступка консултација у српском парламенту, наглашава забринутост због честог посезања за хитним поступцима приликом усвајања закона. 

Изражава се и "жаљење што је због нереда" шеф делегације ЕУ Мајкл Давенпорт спречен да у парламенту у Београду поднесе извештај Европске комисије о европској интеграцији Србије. 

Европски парламентарци изражавају задовољство што је у Србији усвојен акциони план за заштиту националних мањина и да је "у Војводини очувана висока раван заштите мањина док је међунационала ситуација добра".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер