четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дејмон Вилсон: Вучић припрема народ за тешке одлуке о Косову
Хроника

Дејмон Вилсон: Вучић припрема народ за тешке одлуке о Косову

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 31. јул 2020.

Извршни потпредседник Атланског савета Дејмон Вилсон оценио је да председник Србије Александар Вучић припрема народ за тешке одлуке по питању Косова када каже да пред земљом нису лаки дани.

“Поздрављам што председник Вучић помаже да се Србија спреми за цео овај процес и за преговоре. Потребан је искрен разговор са јавношћу, како на Косову, тако и у Србији, о томе да ће бити тешких одлука и да су неопходни компромиси”, рекао је Вилсон у интервјуу за Глас Америке.

Вилсон је казао да су потребни политичка храброст и лидерство како би се људи фокусирали на будућност.

“Тиме сам импресиониран и надам се да је ово само део процеса припреме јавности на неке одлуке на које је лако бацати камење. Државник који уме да види како ће то бити и шта то значи за државу и за пет, 10, 20, 30 година. То је оно што се сад дешава, припрема јавности да се схвати да је ово заиста боље за ове државе”, навео је Вилсон.

Он је рекао да споразум Србије и Косова мора да буде јасан, и да отклони препреке да Србија уђе у ЕУ, а Косово у међународне организације.

Он је рекао да споразум Србије и Косова мора да буде јасан, и да отклони препреке да Србија уђе у ЕУ, а Косово у међународне организације.

“Оно о чему говоримо је да се границе у региону учине мање важним, а не више важним и мислим да овај споразум то може да убрза, али о томе треба да се договоре две стране, ми то нећемо диктирати. Атлантски савет све ово само посматра и подржава, али ни САД ни ЕУ неће диктирати”, казао је Вилсон.

Он је навео да САД треба да наставе да буду катализатор дијалога Београда и Приштине.

“Морамо да будемо присутни и да подржимо лидере региона да донесу храбре одлуке које ће њиховим земљама отворити пут напред. Заиста сам забринут ако постоји неко коме одговара статус кво сада”, додао је Вилсон.

Према његовим речима, статус кво значи да је незамисливо прикључење Србије Европској Унији или да Косово има столицу у УН и да развија односе са НАТО, као и да људи могу да имају боље економске прилике и да могу да остану у земљи, да формирају породицу и да раде.

“Мислим да Америка може да буде катализатор тако што ће остати укључена у процес, да истакне важност политичког императива. Исто тако мислим да ми треба да дајемо мотив. Биће разних компромиса у игри, али обе стране могу да добију много. Ако постоји споразум, можемо да направимо стратешко партнерство са Србијом, ако постоји споразум, можда Развојна финансијска корпорација (ДФЦ) може да одвоји новац за програме помирења и економског развоја, има добрих мотива и надам се да лидери имају храбрости”, рекао је Вилсон.

Поводом недавног захтева Управе за спречавање прања новца при Министарству финансија Србије да комерцијалне банке доставе новчане трансакције за 37 истраживачких медија и невладиних организација и 20 активиста, ради борбе против прања новца и финансирања тероризма, Вилсон је рекао да га то “заиста брине”.

“Мислим да је поента да се убрза пут ка европској будућности, и за то је потребна политичка храброст, коју сам видео код председника Вучића. Али исто тако европска будућност Србије значи и владавину права и слободу медија, правосуђа, јаке демократске институције и цивилно друштво, то треба очувати”, казао је.

Оценио је да ће побошљање економских прилика и решавање питања Косова убрзати и пут демократизације Србије јер је то кључно за европску Србију да би била део ЕУ.

Оценио је да ће побошљање економских прилика и решавање питања Косова убрзати и пут демократизације Србије јер је то кључно за европску Србију да би била део ЕУ.

“Али не улазите у ЕУ са медијском ситуацијом која слаби, него која јача”, додао је Вилсон.

Он је рекао и да је “заиста задовољан” овонедељним самитом лидера балканских земаља и тиме што су САД, ЕУ и финансијске установе присуствовале у знак подршке.

“Потребан је осећај да постоји заједнички правац и трансатлантска подршка и јединство међу самим лидерима. То је прво што је добра ствар. Друго је што су они донели одређене одлуке и своју репутацију довели у ризик. Сада треба применити то и надгледати примену”, казао је Вилсон.

Додао је да је “оптимиста по том питању” јер је “видео политичку вољу и политичку посвећеност”.

(Нова С) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер