петак, 22. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дејли телеграф: Србија хтела да тргује изручењем Ејупа Ганића
Хроника

Дејли телеграф: Србија хтела да тргује изручењем Ејупа Ганића

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 28. јул 2010.
Београд -- Дејли Телеграф и Индипендент пишу да је окружни судија Тимоти Воркман одбио захтев за изручењем Ганића зато што је Србија покушала да тргује овим захтевом.
 
Британски дневници пишу да је Србија понудила да одустане од гоњења Ганића уколико босанске власти прихвате извињење за геноцид у Сребреници.
Индипендент пише да је овакав налаз судије осрамотио Београд.

Да подсетимо, јуче је Суд у Лондону одбио захтев Србије за изручењем некадашњег члана Председништва БиХ Ејупа Ганића, кога Београд сумњичи за ратни злочин у Сарајеву 1992.
Бивши британски амбасадор у Србији Чарлс Крофорд оценио је, поводом одбијања лондонског суда да Србији изручи члана ратног председништва БиХ Ејупа Ганића, да би председник Србије Борис Тадић, "уместо да тражи кривицу у другима, требало да реши проблеме у сопственом дворишту".

То, према речима Крофорда, значи хапшење Ратка Младића и суочавање са највећим ратним злочином у новијој историји Европе - масакром у Сребреници.

"Захтев Београда за изручењем се чинио као чудан покушај да се сви прекрију политичким блатом у циљу доказивања варљивог просрпског силогизма; сви љигавци су криви, сви учесници распада Југославије су једнако љигави, сви су једнако криви", написао је Крофорд у данашњем Индипенденту.

"То је, међутим, у супротности са чињенцима, а једна од њих је да је Србија, као највећа југословенска република, могла да гурне читав регион према демократији и реформама уместо што је, под Милошевићем, покушала да створи нове етничке реалности на терену", оценио је Крофорд, преноси ББЦ.

Према његовим речима, Тадић би требало да прекине "дискредитовану политику релативизације корена сукоба из деведесетих".

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер