недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ИЗ АРХИВЕ: Дебата о промени Устава у Институту за упоредно право. Вукадиновић: Проблеми у правосуђу нису плод лоших уставних решења, већ лоше праксе. Манојловић: Парламент потчињен вољи једног човека. Гајић: 50 одсто грађана не зна шта је тема референдума
Хроника

ИЗ АРХИВЕ: Дебата о промени Устава у Институту за упоредно право. Вукадиновић: Проблеми у правосуђу нису плод лоших уставних решења, већ лоше праксе. Манојловић: Парламент потчињен вољи једног човека. Гајић: 50 одсто грађана не зна шта је тема референдума

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 13. јануар 2023.

У Институту за упоредно право одржан је округли сто "Уставни амандмани - за или против". „Устав Србије из 2006. године је лош и треба га мењати, а грађани би требало за то да гласају“, оценили су аутори текста амандмана проф. др Владан Петров, др Милош Станић и др Мирослав Ђорђевић. Са тиме се нису сложили Ђорђе Вукадиновић, Саво Манојловић и Владимир Гајић, сматрајући да није било адекватне јавне расправе, потребног ширег друштвеног консезуса, као и да тренутно социо-политичко окружење није повољно за мењање Устава.

Вукадиновић: Промена Устава није ни међу десет тема на листи приоритета којима ово друштво треба да се сада бави

Уредник Нове српске политичке мисли Ђорђе Вукадиновић је рекао да сама чињеница да се разговор о промени Устава не води на јавном медијском сервису, већ у просторијама Института за упоредно право, говори да је „политички оквир такав да у ове измене није требало ићи“, као и да је уставне промене иницирао парламент „са крњим легитимитетом“.

"Парламент којим се нико не поноси, укључујући и оне који су га формирали. Није добро да таква Скупштина буде покретач уставних промена. Промена Устава није ни међу десет тема на листи приоритета којима ово друштво треба да се сада бави. Проблеми у правосуђу нису последица лоших уставних решења, већ лоше праксе", рекао је Вукадиновић.

Манојловић: Парламент потчињен вољи једног човека

Истраживач Института за упоредно право Саво Манојловић је рекао да се чини да је гласање на референдуму о уставним променама као нека врста "тамног вилајета" и као да ће неко "било како да се определи зажалити".

Он је оценио да "није било адекватне јавне расправе", као и да није проблем то што је једнопартијски парламент, већ то што је очигледно "да је парламент потчињен вољи једног човека", што се видело када је 240 посланика гласало за један закон, а неколико дана касније по налогу гласало супротно поводом истог закона.

Гајић: Чак 50 одсто грађана Србије појма нема шта је тема референдума и питање на које се тражи одговор

Адвокат Владимир Гајић је констатовао да је ова расправа закаснела, као и све остало што се дешава последњих дана. „Остало је мање од тридесет дана до референдума. По неким истраживањима чак 50 одсто грађана Србије појма нема шта је тема референдума и питање на које се тражи одговор. Чак је и то референдумско питање које је дефинисано процедуром која се износи пред грађане – недовољно јасно када један лаик то прочита. А огромна је већина лаика, огроман је број неписмених људи, огроман је број људи који су рецимо завршили само основну школу, па су заборавили на своју писменост. Том питању недостаје као неки саобраћајни знак - „а о чему се  ту ради?“ Фали да пише „о правосуђу“, како би људи имали бар елементарно знање о чему се изјашњавају“, рекао је Гајић.

Ђорђевић: Референдум о промени Устава није референдум о томе да ли се некоме допада власт, или је за ЕУ

Научни сарадник Института за упоредно право Мирослав Ђорђевић је рекао да референдум о промени Устава, расписан за 16. јануар 2022. године није референдум "да ли се некоме допада власт, или да ли је за ЕУ", већ да је то пут да се Устав из 2006. године измени, за чиме, како је навео "потреба постоји".

Петров: Решења предвиђају отклон политике из судства, а и јавног тужилаштва

„Грађани ће 16. јануара на референдуму гласати за Акт о промени Устава који се односи на провосуђе и чија решења предвиђају отклон полике из судства, а и јавног тужилаштва“, тврди професор уставног права Владан Петров.

"Понуђена решења о којима ће се гласати на референдуму омогућавају већу независност и већу ефикасност и већу одговорност судства, али и већу самосталност и одговорност јавног тужилаштва, док актуелне одредбе Устава не омогућавају у довољној мери деполитизацију правосуђа", рекао је професор Петров.

 

У Институту за упоредно право 28. 12. 2021. године у 11 часова одржаће се округли сто на тему Уставни амандмани – за или против.

Учесници округлог стола:

проф. др Владан Петров, редовни професор Правног факултета Универзитета у Београду и судија Уставног суда Републике Србије,

Ђорђе Вукадиновић, уредник Нове српске политичке мисли,

Владимир Гајић, адвокат из Београда

др Милош Станић, научни сарадник у Институту за упоредно право,

др Мирослав Ђорђевић, научни сарадник у Институту за упоредно право,

Саво Манојловић, истраживач сарадник у Институту за упоредно право.

Модератор скупа биће проф. др Владимир Ђурић, виши научни сарадник Института за упоредно право.

(Бета, НСПМ, Танјуг)

(Среда, 29. децембар 2021.)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер