четвртак, 16. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дарија Кисић Тепавчевић и Ана Брнабић у емисији „Хит Твит“: Избори нису криви за повећан број оболели
Хроника

Дарија Кисић Тепавчевић и Ана Брнабић у емисији „Хит Твит“: Избори нису криви за повећан број оболели

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 28. јун 2020.

У студију ТВ Пинк гостовали су премијерка Србије Ана Брнабић и епидемиолог Дарија Кисић Тепавчевић. Водитељка је на самом почетку емисије упитала премијерку о здравственом стању њених колега из странке, посебно Марка Ђурића и Маје Гојковић који су у болници, као и да ли се уплашила за своје здравље.

Брнабић је прокоментарисала то што је неколико њених колега позитивно на коронавирус и истакла да су сви добро, и додала да за сада нема нових случајева. “Добро се осећају, неки су у кућној изолацији, Марко Ђурић је у болници, јер је три дана имао температуру као и Маја Гојковић. Ја се нисам уплашила, ако имате присуство короне, као ми, то је заиста неки ризик који ова професија носи са собом. Пратим своју ситуацију. Неман никакве симптоме. Ако се ишта деси, реаговаћу. Тестирала сам се једном кад сам била у близни особе заражене од короне,” казала је премијерка.

Како каже, за себе се није уплашила, додаје да се бави јавним послом и да је стално у ризику који носи њена професија.

Током емисије Ана Бранбић је рекла да је она шеф Кризног штаба и да људи треба њу да нападају, а не доктора Кона.

Додаје да јој се чини да их сада, пошто немају на основу чега другог, ударају на такве афере, и како каже, не разуме да неко болест са којом се свет бори користи у политичке сврхе.

"Покушавамо да се боримо са тим на неки други начин. Демантујемо огромне лажи, а многе мале ни не стижемо да прокоментаришемо", рекла је Брнабић.

Др Дарија Кисић Тепавчевић рекла је да су они као стручњаци увек радили свој посао и додала да је корона глобани проблем, као и да су све очи упрте увек у људе који дају информације о томе.

"Била је неминовност да се такви људи нађу у вртлогу разних прича. То за нас представља нову ситуацију, у којој многи не знају да се сналазе. Међутим, трудимо се да не размишљамо о томе. Имамо много посла", рекла је Кисић Тепавчевић.

Брнабић је рекла да је јасно да људе од струке који никада нису пролазили кроз овакве ствари, погађају ужасна вређања и инсинуације, и додаје да јој је јако жао због тога.

"Апелујем на људе да оставе неке ствари по страни. Борба са короном није само наша борба. Бројеви иду неконтролисано навише у целом свету. Сви размишљају о томе, брину о томе. Сваки дан се мењају информације. Није људски и није фер пребацивати било шта људима који се труде да помогну својој земљи", рекла је Брнабић.

Додаје да је поносна како се Србија борила и како се бори и даље.

"Ми имамо ујутру у 10 сати заказан састанак Кризног штаба, али не желим да говорим о мерама пре него се заврши састанак. Оне ће отприлике бити као и у другим местима где је уведена ванредна ситуација. У Београду имамо највећи број заражених, више од две трећине од укупно заражених је у главном граду", рекла је Брнабић.

Упитана да ли ће нове мере подразумевати забрану рада клубова, ресторана и кафића, јер се највише заражавају млади, Брнабић није искључила могућност за клубове.

“Ми сутра у 10 сати имамо састанак Кризног штаба и већ смо разговарали начелно о неким мерама. Вероватно ће то бити мере у складу са оним што смо већ видели у неким локалним самоуправама, као што су Нови Пазар, Крагујевац, Ужице…”, рекла је Брнабић.

Каже да ће мере бити “таргетиране” на место које је “проблем”, те додала да је један од градова и Београд, где је заражено две трећине у односу на читав број заражених у земљи.Додаје да је очигледно да ће корона остати са нама, све до, како каже, проналаска вакцине. Она истиче да за то треба најмање да прође годину дана.

Дарија Кисић Тепавчевић: Избори нису криви за повећање броја оболелих од ковида 19, излазак на биралишта "не представља већи ризик од одласка у продавницу

Заменица директора Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" Дарија Кисић Тепавчевић изјавила је да недавно одржани избори нису криви за повећање броја оболелих од ковида 19, и да излазак на биралишта "не представља већи ризик од одласка у продавницу".

Она је на ТВ Пинк казала да се раст оболелих бележи у целој Европи и да је важно да су изборног дана поштоване препоруке за превенцију.

"Сви смо се вратили свакодневним животним активностима. Вирус никада није ни нестао, све време је у циркулацији, а надали смо се да ће га топло време убити, што се није десило. Ми као популација смо то дозволили", оценила је Кисић Тепавчевић.

Она је поновила и да би ношење заштитних маски и одржавање дистанце, када би их се сви људи придржавали, елиминисало вирус за 14 дана, односно период најдуже могуће инкубације инфекције.

"То изгледа као да није тешко, али то не можемо да постигнемо ни у једном аутобусу, а камоли на нивоу земље и читаве популације", додала је она.

Предлог број 1. Избори у Србији

Коментаришући успех Војвођанских Мађара у Врању, Брнабић је рекла да је видела пуно духовитих опаски на тај рачун, и додала да се она бавила само њиховом кампањом као и да није гледала друге.

"Кампања је била посебна и другачија. Никада нисмо имали да у оквиру једне политичке опције позитивнију и афирмативнију кампању. Нисмо се освртали на политичке противнике. Фокусирали смо се само на оно што смо ми радили у годинама иза нас, на резултате, али и на планове за будућност", рекла је Брнабић.

Како каже, осврнула би се на то да је опозиција имала неописиву лакоћу неодговорности и прогласила победу два месеца пре избора.

"Бојкот свакако није успео, све и да су учествовали на тим изборима, не би прешли цензус", рекла је Брнабић, и додала да су ово били први избори након Ковида у Европи.

Истиче да опозиција, као и неки медији који их подржавају, дају, како каже, полуинформације.

"Јужна Кореја је одржала изборе у сред најгорег таласа Ковида-19. Такође бирао се градоначелник у Паризу. У Баварској такође. Јуче су били на Исланду, и нико не прича о томе", рекла је Брнабић.

Коментаришући изјаву Тање Фајон да избори немају легитимет, Брнабић истиче да је она особа која је победила на изборима на којима је излазност била 28 одсто, а сада прича о демократији.

Кисић Тепавчевић је истакла да избори нису криви за повећање броја оболелих од короне, и додала да су предузете све мере предострожности, као да излазак на изборе не представља већи ризик од одласка у продавницу, а тек не од јавног превоза.

"Видимо да имамо свуда у Европи повећање броја оболелих. Мени је битно да су се тај дан поштовале све мере превенције. То довођење у узрочно последичну повезаност догађаја који би свакако сами од себе уследили, не може да буде засновано на објективним доказима", рекла је Кисић Тепавчевић и додала да је доказано да се глас грађана не добија спотовима и причама, већ, како каже, резултатима.

Кисић Тепавчевић истиче да је одушевљена реакцијом државе на почетку епидемије, као и начином на који смо успели да набавимо средства за лечење, као и на који смо организовали додатне капацитете.

"То је нешто што су очигледно људи препознали. Брзину реакције и видљивост резултата", рекла је Брнабић.

Предлог број 2. Ковид

Кисић Тепавчевић је рекла да је читав свет прерано почео да прича о другом таласу, али нисмо имали заустављање првог таласа.

"Сви смо се вратили свакодневним животним активностима. Вирус никада није ни нестао, све време је у циркулацији. Надали смо се да ће га топло време убити, али то се није десило. Ми као популација смо то дозволили. Нико не може да се зарази без контакта са особом која је резервоар заразе. У овом моменту сви можемо да будемо потенцијални носиоци заразе, јер постоји пуно асимптоматских случајева", рекла је Кисић Тепавчевић додајући да се вирус углавном преноси капљично иако је и даље, како каже, велика непознаница за читав свет.

Како каже, дистанца и маске су нешто што спашава животе, али додаје да то не може појединац, већ да морамо сви тако да се понашамо.

"Када би у овом моменту сваки становник планете када би се понашао тако, вирус не би имао више где да се преноси, и за 14 дана он би нестао. То изгледа као да није тешко, али то не можемо да постигнемо ни у једном аутобусу, а камоли на нивоу земље и читаве популације", рекла је Кисић Тепавчевић.

Она истиче да сви чекамо вакцину, али додаје да ни од ње не може да се очекује чудо, већ да је од пресудног значаја наше понашање и поштовање мера.

Докторка истиче да уколико се млада и здрава особа инфицира неће вероватно имати тешке симптоме, али може је преносити даље на родитеље или на баке и деке.

"Имамо и младих особа са хроничним обољенима, али и особа које су спортисти па имају тешке слике обољења. Треба да учинимо све да се не заразимо. То није ништа тешко. Треба само да носимо маске у затвореном простору. У краткотрајном боравку у затвореним просторима можемо носити и памучне маске, не морамо нон стоп да мењамо једнократне", рекла је Кисић Тепавчевић.

Како каже, могуће да ће нам то постати и стил живота, додајући да и руковање представља начин за преношење инфекције.

"Ове мере које су једноставно примењиве итекако дају ефекте", рекла је Кисић Тепавчевић.

Коментаришући објаву БИРН-а који су рекли да је од Ковида умрло много више пацијената, Брнабић је рекла да се доста бавила тиме да покуша да свати који су они документ гледали.

"Прво и основно, за овакве ствари, озбиљни истраживачки медији, уколико не желе да објаве таблоидну причу, ипак морају да имају другу страну као саговорника. Никада ме нису звали. Објавити овакве ствари без друге стране, мислим да је крајње неозбиљно и неодговорно", рекла је Брнабић.

Како каже, ако погледате бројеве у целом свету, видећете да то нема баш никаквог смисла.

"Да ли је цео свет прикривао бројеве или сада када су се сви опустили, почиње да се повећава број оболелих. То је тенденција и њу такође прати и Србија", рекла је Брнабић, додајући да је то нешто о чему Батут треба да се изјасни и да ће инсистирати на томе да дају изјаву.

Како каже, да су желели да нешто прикрију никада не би, додаје, правили базу података Ковид-19, која никада раније није постојала у Србији ни за једну болест или епидемију.

"Желели смо да у сваком тренутку имамо потпуно транспарентне податке и да увек знамо шта се дешава. Важно је да кажем какве су то небулозе о којима они причају. Правили смо комплентно транспарентан систем", рекла је Брнабић.

Она је истакла нису сви људи који су позитивни на Ковид преминули од њега. Додаје да не треба том проблему прилазити сензационалистички.

"Ми смо заиста били прилично конзервативни у томе. Бројали смо и људе преко 90 година старости, иако имају многе проблеме, а позитивни су на ковид, убрајали у ковид-преминуле", рекла је Брнабић.

Кисић Тепавчевић је рекла да када се ради пријава узрока смрти, то се уписује. Додаје да што се више објашњава долази до неког неповерења код грађана.

"Велика је трагедија за све нас, али за сваку од тих особа постоји медицинска документација и све је врло лако проверљиво. И даље не знам на коју базу се позивају из БИРН-а и додаје да сматра да је производ свега тога било да се произведе неповерење у све што се ради", рекла је Кисић Тепавчевић.

Истиче да што се тиче узрока смрти, да је све проверљиво.

"Нема потребе да се око тога ствара додатни сензационализам, јер је болест нешто што нас довољно узнемирава и треба да се окренемо томе како да спречимо ширење заразе у популацији", рекла је Кисић Тепавчевић.

Брнабић је подсетила на то да је професор Радовановић још у фебруару рекао да ће корона да заобиђе Србију, и додала да се нико из струке из Кризног штаба није окренуо и рекао му да "не лупета".

"Сви смо се окренули томе да радимо заједно за нашу земљу и да се заједно боримо", рекла је Брнабић.

Кисић Тепавчевић је истакла да у структури умрлих од свих узрока смрти у нашој земљи свака друга умре од кардиоваскуларних, а свака четврта од малигних болести.

Истиче да је то нешто што се ни са ковидом није значајно променило.

"У овом моменту, сигурно је стваран број вишеструко већи свуда у свету, посебно у земљама које имају мале капацитете за тестирање", рекла је Кисић Тепавчевић.

Брнабић истиче да је запањена одакле толика потреба да се коронавирус користи за политичке потребе и политички обрачун. Додаје да је то тако од првог дана па до данас.

"Ево и ова прича БИРН-а је лако објашњива. Ми све што радимо радимо у контакту са СЗО, то гледа ББЦ, то сви гледају. Ваљда би неко приметио нешто", рекла је Брнабић.

Брнабић је исткла да постоје земље које су још у току епидемије радиле ревизије, као што је Велика Британија која је 29. априла урадила пресек и догодило се да су у једном дану повећали број смртних случајева за 3000, а то није, како каже, била политичка афера.

Предлог број 3. Хаг зове Тачија

Коментаришући овај предлог Брнабић је рекла да није случајно што је ова оптужница стављена у центар пажње баш сад.

"Не мислим да је тајминг у било ком случају случајан. Некако долази сувише брзо након што је Тачи рекао да Лајчак неко са ким неће разговарати. Али, показује лицемерје међународне заједнице", оценила је Брнабић.

Брнабић је додала да су Тачи и Весељи опасни људи за које Србија има оптужницу.

Изразила је наду да је правда достижна и да ће је међународна заједница истерати.

Премијерка сматра да Рик Гренел има огромну енергију и да не одустаје тако лако.

"Шта че се даље дешавати зависи од великих сила, много јачих од нас. Ми се трудимо да нађемо миран, промишљен пут, да сачувамо мир и стабилност и да сачувамо Србе на Косову. Да ли је лако? Чини ми се да никада није било теже", оценила је Брнабић.

Како каже, наша ситуација је комплексна јер су неки непромишљени пре 10 година нешто изгубили.

"Не рачунам ја ту на велику подршку Америке и Европске уније", казала је Брнабић.

Кисић Тепавчевић је рекла да у предаје на факултету у Косовској Митровици и да је увек гане жеља младих да тамо остану и опстану.

"Овде је изгледа досезање истине споро, али надамо се да је достижно. То мора да се деси, да не би више гледали у прошлост", навела је.

(Пинк, Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер