четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дарија Кисић Тепавчевић: Ситуација стабилна, али бележи се погоршање због нових сојева због недовољне вакцинације; У Србији до сада вакцинисано 2.772.927 становника, а обе дозе је примило 2.462.507
Хроника

Дарија Кисић Тепавчевић: Ситуација стабилна, али бележи се погоршање због нових сојева због недовољне вакцинације; У Србији до сада вакцинисано 2.772.927 становника, а обе дозе је примило 2.462.507

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 13. јул 2021.

 У Палати Србија данас је одржана седница Кризног штаба за борбу против коронавируса, а састанку је присуствовала и премијерка Србије Ана Брнабић. На седници нису донете конкретне мере, а према речима министарке Кисић Тепавчевић разговарано је томе како да се појача број вакцинисаних грађана, те на који начин радити на томе у наредном периоду.

Министарка за рад, запошљвање, борачка и социјална питања Дарија Кисић Тепавчевић рекла је након конференције за штампу да се може видети да је ситуација стабилна, али да се бележи погоршање ситуације због нових сојева због недовољне вакцинације.

„Последњих дана бележи се благи пораст броја оболелих. Чињеница је да је време годишњих одмора, али вирус није на одмору. Готово сваког дана неко од наших суграђана изгуби живот са овом болешћу. Вакцинација штити од смртног исхода, она штити од најтежих клиничких облика испољавања ове болести. То није само инвидидуална, него колективна одговорност. До сада код нас је вакцинисано 2.772.927 милиона становника, а обе дозе је примило 2.462.507 милиона грађана“, рекла је Кисић Тепавчевић и додала да у Србији има већи број грађана где је вакцинисано више од просека, али да има и региона где је тај број низак попут Тутина, Новог Пазара, Мионице…

Министарка је изјавила да је вакцнисано само 17,42 одсто становништва у узрасту између 18 и 30 година, те да то представља највећи проблем када је реч о наставку вакцинације.

„Они могу да се разболе, можда неће имати тешку форму, тј највероватније неће, али могу да преносе вирус и тиме да угрозе друге људе. Највеће време наше дискусије било је посвећено томе да се повећа број вакцинисаних грађана. Ситуација је још увек стабилна, али увек може да измакне контроли“, изјавила је министарка.

Када је реч о афирмативним мерама за подстицај за даљу имунизацију, министарка је изјавила да су те мере доношене од почетка, а да је то показано и на Егзиту.

„Вакцина спашава животе, па нисам сигурна да би нека друга стимулација од вашег живота могла да буде битнија од тога да спасите свој живот и животе ближњих“, наставила је она.

На питање нашег новинара колики је тачан проценат вакцинисаних медицинских радника, Кисић је навела да не зна тачан број.

„Тачан проценат у овом моменту ја не знам, али знам да у установама социјалне заштите преко 90 корисника и запослених вакцинисано. Претходних дана смо имали ситуације да није било оболелих. То су прецизни подаци. Када је реч о здравственим установама, то зависи од случаја до случаја, па то зависи од актуелне ситуације“, истакла је министарка.

На наше друго питање, колико је произведено вакцина на Торлаку, министарка није знала одговор ни на ово питање.

„Нажалост немам прецизне податке али могу да вам доставим“, казала је она.

Када је реч о евентуалној трећој дози примања вакцина и пооштравању мера, министарка је имала нешто конкретније одговоре.

„Трећа доза уколико се покаже да је потребна, неће нам повећати колективни имунитет. Сада у овом моменту није приоритет да се размишља о томе. Да ли ће бити потребна трећа доза, и даље се ради истраживање за то у свету. Оно што јесте чињеница је да они који су примили једну или другу дозу вакцине, а ипак су заражени, немају тежу клиничку слику. Имамо оружје на дохват руке за борбу против вируса и само треба да га употребимо“, истакла је.

Како јавља наш репортер који се налази у Палати Србија, међу присутнима су министар Златибор Лончар, заменик градоначелника Београда Горан Весић, покрајински секретар Зоран Гојковић, министарка Татјана Матић, доктори Горан Стевановић, Верица Јовановић…

На дневном реду Кризног штаба су анализа актуелне епидемиолшке ситуације, као и процес вакцинације у Србији. На састанку је било речи и о најави могућег давања треће дозе вакцине против коронавируса. Ово је прва седница Кризног штаба још од 14. јуна када је дошло до великог попуштања мера.

Подсетимо, премијерка Србије Ана Брнабић раније је навела да се Кризни штаб одржава због „забринутости медицинског дела Кризног штаба“. Наиме, лекари страхују од новог таласа коронавируса у нашој земљи имајући у виду недовољан број имунизованих грађана.

Иначе, премијерка Брнабић је јуче најавила да би мишљење о трећој дози наше национално тело за вакцинацију требало да донесе до 23. јула, а да ће став Кризног штаба о томе бити познат 1. августа.

Поједини лекари у Србији позвали су да се као трећа доза за старије суграђане који су примили кинеску вакцину, да нека друга вакцина, попут Фајзера.

Раније данас градоначелник Београда је упозорио да постоји ризик да се појави опаснији сој коронавируса од делте уколико се грађани не вакцинишу. Апел на вакцинацију последњих дана готово свакодневно упућује и вирусолог Миланко Шеклер, који је истакао и да не треба бежати од комбинације вакцина.

Да смо на почетку новог таласа јуче нас је упозорио и директор Клинчког центра Ниш, Радмило Јанковић, који је истакао да су лекари потпуно сагласни да смо на почетку новог таласа, додајући да то сасвим јасно показују бројке које означавају број првих прегледа и да тај број на југу полако расте.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер