четвртак, 16. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дарија Кисић Тепавчевић: Међу лекарима који су потписали захтев за смену Кризног штаба, нема епидемиолога ни инфектолога; Значајан број колега желе да повуку своје име са списка, јер им није било представљено шта потписују
Хроника

Дарија Кисић Тепавчевић: Међу лекарима који су потписали захтев за смену Кризног штаба, нема епидемиолога ни инфектолога; Значајан број колега желе да повуку своје име са списка, јер им није било представљено шта потписују

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. јул 2020.

У Србији је према последњим подацима потврђено још 352 случаја коронавируса, а од последица заразе ковидом 19 преминуло је девет особа.

Заменица директора Института "Батут" Дарија Кисић Тепавчевић рекла је да у је у Србији српски модел борбе са коронавирусом, те да се препоруке доносе у складу са епидемилошком ситуацијом.

"Био је један рестриктиван модел у почетку са циљем да се сачувају они који су најугроженији, што смо апсолутно успели. За то време су ојачани капацитети здравственог система", рекла је она.

Како је навела, очигледно је да ћемо се доста дуго борити са вирусом, и зато смо прешли на аспект личне одговорности.

"Апсолутно свако од нас мора да преузме своју улогу. Нећемо причати о кинеском и шведском моделу, то је наш модел", напоменула је она.

Према речима Кисић Тепавчевић, у Србији има 33.000 лекара и лекари који су дали потпис на одређену изјаву о смени Кризног штаба, међу њима нема епидемиолога ни инфектолога.

"Нисмо чули никакве конкретне предлоге. Колеге се позивају на Хипократову заклетву, нису је смао они положили, него сви ми који смо завршили медицински факултет. Апсолутно дајемо све од себе. До краја дана значајан број колега нас је контактирало који желе да повуку своје име са списка, јер им није било представељо шта потписују", казала је она.

Како је појаснила, мере су доношене у складу са актуелним индикаторима, те да ништа не треба да се крије и није се крило.

"Када је велики број оболелих отварамо болнице, када их нема - затварамо болнице. То значи да је број прегледа у амбулантама био на спорадничном нивоу. Да ли је попуштање мера и отварање граница довело до повећане трансмисије вируса - да јесте, у целом свету. Али су постојале мере социјалне дистанце и прање руку", казала је она.

Рекла је и да нико није могао да се зарази ако је поштовао мере заштите, те да то заражавање није могло бити случајно.

"У сваком моменту свака одлука је била заснована на медицини, доказима и индикаторима који су постојали у том моменту. Мислим да смо радили и радимо најбоље у заштити здравља", закључила је она.

Кисић Тепавчевић је напоменула да је пандемија узела маха у целом свету, те да је једини пут да победимо коронавирус да се сви понашамо као да смо заражени.

Она је рекла да је Србија у контакту са земљама које праве вакцину против коронавируса.

"Све очи јавности су упрте у произвођаче вакцина. Када вакцина прође све фазе, биће велиак заинтересованост за њу. Ми смо на време почели. Када се установи да је једна вакцина максимално безбедна, надам се да ће Србија бити међу првима до ње", казала је Кисић Тепавчевић.

Директор Клиничко-болничког центра Звездара Петар Сворцан рекао да у тој установи има 346 пацијената који су ковид позитивни, од кога је 35 на интензивним негама, а 18 је интубирано и то су најтежи пацијенти.

"Морам да кажем да особље КБЦ се пожртвовано и храбро бори са овом пошасти. Јесте да смо доста уморни и исцрпљени али се трудимо максимално и ван својих снага да помогнемо нашим пацијентима", рекао је он.

У тој установи заражен је и 21 запослени.

Од тога је троје на хоспиталном лечењу са средње тешком клиничком слику, остали су на кућном лечењу.

Директор Клиничко-болничког центра Звездара Петар Сворцан казао је да је повећање ковид амбуланти у Београду спроведено како би се смањио терет на Инфективној клиници.

"Наш народ из убеђења највише иде у Инфективну клинику, а има и пацијената из унутрашњости који долазе у Београд на ту клинику да се прегледају", напоменуо је он.

"До крај недеље силазни ток"

Кисић Тепавчевић је рекла да је у Србији тренутно стагнација броја заражених, те да је то добра ствар.

"Да се не примењују превентивне мере овај број би био вишеструко већи и имали бисмо једну експлозивност. Не треба никако да се опустимо, али је показатељ да добро радимо", казала је она.

Напоменула је да ако се овако буде наставило, очекивање је да наредних дана и до краја недеље имамо силазни ток.

"Главна жаришта као што је Нови Пазар и Тутитн имамо повољнију ситуацију. Никако не смемо да се опустимо, види се да мере дају ефекта, али морамо да изгурамо до краја. Може да се каже да читав свет није био свестан о каквом се вирусу ради и каквог потенцијала има", рекла је Кисић Тепавчевић.

Она је рекла да се Шабац спомиње као жариште, али ниједан град не може да се издвоји, јер је читава земља жаришна зона.

Према њеним речима, највише заражених је старосних година од 20 до 49 година, не зато што су склонији зарази, него што нису поштовали мере.

О породиљи која је била позитивна на ковид 19 и данас преминула, Кисић Тепавчевић је казала да је показано да је популација трудница осетљива група.

(Б92)

|Видети још: Отворено писмо 350 лекара из Србије: Укидање епидемиолошких мера због избора уздрмало је здравствени систем у земљи, тражимо смену Кризног штаба

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер