недеља, 05. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данијел Сервер: Косово неће ући у ЕУ као део Србије
Хроника

Данијел Сервер: Косово неће ући у ЕУ као део Србије

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. август 2012.

Београд - Ниједан део Косова, чак ни северни који је под контролом Београда, неће ући у ЕУ заједно са Србијом, оценио је Данијел Сервер, амерички стручњак за Балкан.

"Не сумњам да ће многе од 28 чланица ЕУ (тренутних 27 и Хрватска, која ће ући догодине) инсистирати на томе да Србија буде јасна у погледу својих суверених граница. Чини се да Немачка инсистира на томе пре него што ЕУ објави званични датум почетка преговора", написао је Сервер на сајту Peacefare.net.

Сервер је у том тексту покушао да одговори својим колегама са друштвене мреже "Твитер" (Twitter) на питање зашто Србија може постати чланица ЕУ без Косова, а РС не може без Федерације БиХ.

Према његовим речима, Европска унија искључиво прихвата чланство суверених држава, и "Србија може постати чланица без Косова, јер је Србија суверена држава".

"Република Српска није суверена, а неће ни бити. Али тиме се поставља и питање зашто РС не може бити суверена држава. Боља формулација тог питања би била: Говорећи о реинтеграцији/независности... зашто се Република Српска не може одвојити од Босне и Херцеговине и постати самостална, или се придружити Србији", додао је он.

Сервер је оценио да је његов колега у САИС (School of Advanced International Studies) Мајкл Хелцел "понудио морални аргумент".

"Република Српска, која заузима 49 одсто територије Босне и Херцеговине, производ је кампање етнчког чишћења током рата у Босни (1992-1995). Мањи број несрпског становништва је успео да се врати. Халцел тврди да међународна заједница неће и не би требало да призна суверенитет политичког ентитета који је настао на основама ратних злочина и тешких кршења људских права. Ово није оно што ја тврдим, иако се слажем с Мајком у основаности овог предмета", истакао је Сервер.

Он је, међутим, подсетио и да су косовски Албанци прогонили Србе са подручја јужно од реке Ибар и да се релативно мали број њих вратио.

"Ипак, САД и око 90 земаља признало је суверенитет Косова. Постоје многе разлике, како по степену тако и по принципима, између ова два случаја, али не очекујем да ће их моје колеге са Твитера ценити", написао је Сервер.

Према Серверовом мишљењу, независност РС би неизбежно довела до поделе БиХ на три дела.

"Јужни делови којима доминирају Хрвати такође би се отцепили од Босне, што би оставило оно што моје колеге из Стејт департменра називају 'неодрживим остатком исламске државе која би постала подлога за ирански тероризам'", оценио је амерички стручњак за Балкан.

Независност РС поново би подстакла босански рат, јер би, како је образложио Сервер, свака етничка група присвајала територију коју сматра својом.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер