Хроника | |||
Данијел Фрид: Не знам како би савез са Путиновом Русијом био од помоћи Србији и српском народу |
четвртак, 08. август 2019. | |
“Не знам како би идеја да Србија постане привезак Русије или буде под руском контролом или део Путиновог система била од помоћи Србији или српском народу”, каже у ексклузивном разговору за Глас Америке Данијел Фрид, експрет за руска питања у америчкој невладиној организацији Атлантски савет и бивши високи амерички дипломата. “Не говорим о томе да Србија постане савезник Сједињених Држава, можда су сећања на рат на Косову сувише свежа за то. Ако Србија не жели да купује америчку војну опрему зашто не купи француску јер су односи са том земљом у реду? Основна поента је да Србија реализује своју европску будућност, а не будућност једног од пријатеља Москве, који имају тенденцију да не буду нарочито успешни”, каже у разговору за Глас Америке Фрид, који је као истакнути амерички дипломата, обављао функцију помоћника државног секретара за европска и евроазијска питања.
Војсци Србије је Руска Федрација крајем јула, на посебно уприличеној церемонији, уручила десет оклопно-извиђачких возила за која председник Србије Александар Вучићтврди да добијена на поклон. Ради се о првом контигенту, од укупно тридесет возила, која су се у бившем Совјетском Савезу производила од 1963. до 1989. године. Претходно, Србији је испоручено шест летелица МИГ 29 (старости 28 година), које су према тврдњама државних званичника Србије бесплатно уступљене, уз обавезе плаћања њиховог ремонта у износу од 185 милиона евра.
Данијел Фрид указује да би руска војна опрема, колико год застарела, могла да поремети баланс у већ нестабилном региону. “У оквирима бивше Југославије, Косово, Република Српска, БиХ, нису стабилне области. Проблем није ова војна опрема која је узгред речено застарела. То је у основи руски шкарт и Србија не добија нешто најбоље. Проблем је у сугестији да је Србија још увек заинтересована да постане нека врста моста између Русије и Запада или нека врста неутралне земље, а ја једноставно не видим како је то у било чијем интересу”, сматра амерички стручњак. Руска војна возила у Србију су стигла преко Мађарске, пошто је Румунија забранила њихово допремање реком Дунав, због санкција Европске уније уведених руској страни услед нелегалне анексије украјинског полуострва Крим. Мађарске власти свој потез су образложиле тврдњом да су возила транспортована цивилним, а не војним авионом. “Мислим да би било корисно и важно да се чланице НАТО-а консултују о прелетању авиона који преносе руску војну опрему. Али као што сам рекао и раније не мислим да је у питању безбедносни изазов колико став Србије да и даље трага за источним курсом. Једноставно не верујем да је то вредно труда. Конгрес Сједињених Држава је одобрио закон којим се потенцијално уводе санкције у случају веће куповиму руске војне опреме. Ово по мени није обимна куповина и стога не дотиче линију санкција али се поставља питање зашто српска влада ово уопште чини”, сматра Фрид. (Глас Америке) |