понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Даница Грујичић: Државни лекари не треба да раде и приватно. То је извор корупције
Хроника

Даница Грујичић: Државни лекари не треба да раде и приватно. То је извор корупције

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 29. октобар 2022.

У Србији поново треба увести породичне лекаре у сваки кварт наше државе. То је неопходно урадити да не бисмо губили време, јер болест морамо открити на време, како бисмо могли да ефикасно лечимо људе, поручила је нова министарка здравља проф. др Даница Грујичић на Самиту Отворени свет.

Према њеним речима, потребна је реформа основне здравствене заштите.

„То не може да се уради брзо да би било ефикасно. Али, не смемо губити време када нам пацијент дође, а много ће нам значити ако унапред знамо породичну анамнезу. Рецимо, ако знамо да је бака боловала од неке болести биће нам лакше унуцима да одредимо дијагнозу. Моја замисао је да имамо четири доктора у сваком кварту“ рекла је она.

Додала је и да су лекари опште праксе јако важни али да су недовољно искоришћени.

„Они први треба да препознају болест и упуте пацијента. У једном тренутку смо имали шест пута више специјалиста него лекара опште праксе. Апелујем на студенте да не беже од опште медицине, јер је то стуб здравства“, рекла је Грујичић, преноси портал К1.

Како каже, она није популарна међу појединим колегама јер се залаже да ко ради у државној служби не треба да ради у приватним ординацијама и обратно.

„Мислим да је извор корупције што је дозвољено да лекар ради и у приватној и у државној служби. Такође, сматрам да је дигитализација здравства коју је предложила премијерка сјајна ствар. Тако ћу, рецимо, ја као министар на једно дугме моћи да видим колико је неки доктор одрадио прегледа тај дан, колико операција, а колико је филозофирао“, рекла је министарка.

Нови Институт до пензије

„Надам се да ће нови Институт за онкологију и радиологију Србије бити готов док ја не одем у пензију, а то је за две године“ рекла је нова министарка здравља.

Како каже, многи ће рећи да такав институт не може да се изгради у тако кратком периоду.

„Ми немамо времена. Губимо људе у међувремену. У Србији се сваке године са малигним болестима бори више од 2.000 пацијента и морамо им олакшати лечење“, истакла је Грујичић.

Здравство – брига за човека или профит

Тема панела на којем је говорила министарка била је „Здравство – брига за човека или профит“, а како је истакла, ситуација се доста променила.

„Током двехиљадитих година важило је да ко има пара да се лечи – лечиће се. Ситуација се од тада пуно променила“, истакла је Грујичић.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер