понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Вучићеве бројке - социјала износи 99.000 месечно?
Хроника

Данас: Вучићеве бројке - социјала износи 99.000 месечно?

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 20. октобар 2016.

 Србија за "социјалу" месечно издваја 99.305 динара по човеку. Ова тврдња наравно није тачна, али произилази из онога што је пре неколико дана изјавио премијер Србије Александар Вучић када је рекао да држава само за социјалу даје 143 милијарде динара и да тај новац прима 120.000 људи у Србији.

Проста математика каже да је то скоро 1,2 милиона динара годишње или преко 99.000 динара по сваком кориснику неке врсте социјалне помоћи или подршке.

Одакле овако очигледно нетачна бројка? До премијерове изјаве је дошло када је, одговарајући на питање новинарке, почео да говори о грађанима који по њему узимају новац од социјалне помоћи и онда неће да раде, јер им држава поклања новац за живот.

"Да бисте ви разумели, колико нама оде, милијарду... Колико дамо укупно за социјалу?", упитао је премијер присутне министре и добивши одговор да "143 милијарде иде само за социјалу", додао: "143 милијарде ми дајемо за социјалу. Процентуално, дајемо више него било која друга земља."

Затим је додао:

"Ми вама узмемо порезе и доприносе и одатле исплаћујемо те 143 милијарде. Ја хоћу да они раде, да ми мање исплаћујемо у томе. Имамо 120.000 људи које тако плаћамо. Имамо армију људи."

Министарство за рад и социјална питања током јучерашњег дана није одговорило на питања Данаса о томе на шта се односе те 143 милијарде динара које наводно прима 120.000 људи, али се чини да је одговор како је до овога дошло прилично јасан.

Када је Вучић упитао министра колико укупно издвајамо за социјалу, овај му је дао практично укупан буџет Министарства за рад. Наиме, Вулиново министарство годишње располаже са 151 милијардом динара, од чега 140,4 милијарде долази из државног буџета, а остатак чине разне донације и сопствени приходи.

Тако је Вучић наведен да под "социјалу" подведе и плате запослених у Министарству рада и центрима за социјални рад, трошкове путовања, набавку канцеларијског материјала и намештаја, одржавање зграда, трошкове режија и све друге издатке.

Међутим, кривица није само на Вулину. Јер, изгледа да ни цифра од 120.000 људи који примају "социјалу" није тачна, а њу је изнео сам Вучић без ичијег "суфлирања".

Јер, буџет Министарства показује да држава заиста издваја значајна средства за помоћ угроженима. Тако за "права корисника из области заштите породице и деце" - што је управо онај део људи о којима је говорио премијер (који узимају новац за децу, плус социјалну помоћ за себе) - држава даје 51 милијарду динара годишње. Да је таквих корисника само 120.000, они би само по том основу примали по 35.000 динара месечно. А то не тврди чак ни премијер, који рачуна да они од државе добијају минималну плату, то јест око 20.000 динара - и то кад им се саберу сва давања.

Одговарајући на новинарско питање, премијер је овако објаснио зашто сматра да би корисници социјалне помоћи требало да буду обавезни да се баве друштвено корисним радом.

"Знате како то изгледа? Ја сам, колко година већ имам, толико матор, имам двоје деце, социјални случај, узмем по 4.000, 4.500 динара на по дете, 9000 + 10.000, 11.000 овако, ето мени минималне плате. Па што ја да идем онда да радим. Знате колико је таквих случајева? Је л' знате да се и на по дете добија новац? Не знате, зато што вам то нико никад није рекао. Е, ја вам то сад кажем. Па бесплатни оброци, па све друге ствари које иду. И тиме дате минималну зараду, која није зарађена. Поклонили сте новац незарађено", рекао је премијер.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер