Početna strana > Hronika > Nekoliko desetina učesnika na "Paradi ponosa" u Beogradu - centralne gradske ulice zatvorene do 14 časova
Hronika

Nekoliko desetina učesnika na "Paradi ponosa" u Beogradu - centralne gradske ulice zatvorene do 14 časova

PDF Štampa El. pošta
subota, 23. jun 2018.

Učesnici Parade ponosa prošetali su danas od Pionirskog do Studentskog parka u Beogradu i zatražili donošenje zakona o istopolnim partnerstvima, veću vidljivost transrodnih osoba i bolju prevenciju i lečenje od virusa HIV. Jedna žena je u Studentskom parku prišla aktivistima i vređala ih uz pogrdne reči i psovke. Policija je udaljila iz parka.

Pripadnici LGBT populacije okupili su se danas u Pionirskom parku, preko puta Skupštine Srbije, u dobrom raspoloženju i uz zvuke muzike, a zatim krenuli u protestnu šetnju ka Studentskom trgu.

Aktivisti su na Studentskom trgu govorili o zakonodavnim nepravdama koje zahtevaju da država otkloni, kako bi se olakšao život kao ravnopravnim građanima Srbije.

Ono što ističu, zbog čega se parada održava pod sloganom "Matičarka, normalno" je da je država zakonski neuređena kada su u pitanju transrodne osobe, koje su primorane da medicinski promene pol kako bi dobile dokumenta s drugim identitetom.

Napominju i da niko ko je počinio zločin iz mržnje u Srbiji, nije za to delo krivično odgovarao.

Učesnici su tokom Parade zatražiti donošenje zakonskog okvira, kojim će se transrodnim osobama omogućiti pravna vidljivost, donošenje Zakona o istopolnim partnerstvima i stvaranje sistema prevencije od HIV virusa i AIDS-a, posebno kod mladih, kao i pružanje pune zdravstvene zaštite obolelima.

Violeta S. došla je da podrži sve ljude koji su, kako kaže, drugačiji od nje.

- Ja sam heteroseksualac, ali želim da podržim ove ljude, U mojoj firmi radi jedna transrodna osoba. Ova zastava je važna jer predstavlja jednakost za sve - kazala je ona noseći zastavu koja simbolizuje podršku transrodnim osobama.

Slogan parade izabran je kako bi se skrenula pažnja na "pravnu nevidljivost" seksualnih manjina i "jer je država dužna da prizna te zajednice".

"Više od 20.000 trans(rodnih) osoba u Srbiji još ne dobija mogućnost da stekne pravni status, a samim time ni da ostvaruje ustavom garantovana prava. Takođe, država ne daje mogućnost da istopolne veze budu priznate pred zakonom, oduzimajući mogućnost za ostvarenje mnogih prava", navodi se u saopštenju.

 

Parada ponosa predstavlja centralni skup u Mesecu ponosa, koji se obeležava tokom jula širom sveta u znak sećanja na Stounvolske nemire, prve demonstracije pripadnika LGBTQ+ populacije protiv progona seksualnih manjina u SAD.

Podrška i jedne majke

- Moja ćerka je transrodna osoba i ima 20 godina. Došla sam sa njom da je podržim, da se ne pravi nikakva diskriminacija u odnosu na njene vršnjakinje i ovde treba da pokažemo da podržavamo različitost - kazala je T. D.

Parada ponosa Srbije pod sloganom "Matičarka, normalno" počeće danas u 11 časova šetnjom od Pionirskog do Studentskog parka u Beogradu.

Učesnici će tokom Parade zatražiti donošenje zakonskog okvira, kojim će se transrodnim osobama omogućiti pravna vidljivost, donošenje Zakona o istopolnim partnerstvima i stvaranje sistema prevencije od HIV virusa i AIDS-a, posebno kod mladih, kao i pružanje pune zdravstvene zaštite obolelima.

Slogan parade izabran je kako bi se skrenula pažnja na "pravnu nevidljivost" seksualnih manjina i "jer je država dužna da prizna te zajednice"

"Više od 20.000 trans(rodnih) osoba u Srbiji još ne dobija mogućnost da stekne pravni status, a samim time ni da ostvaruje ustavom garantovana prava. Takodje, država ne daje mogućnost da istopolne veze budu priznate pred zakonom, oduzimajući mogućnost za ostvarenje mnogih prava", navodi se u saopštenju.

Parada ponosa predstavlja centralni skup u Mesecu ponosa, koji se obeležava tokom jula širom sveta u znak sećanja na Stounvolske nemire, prve demonstracije pripadnika LGBTQ+ populacije protiv progona seksualnih manjina u SAD.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner