недеља, 17. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Неколико десетина учесника на "Паради поноса" у Београду - централне градске улице затворене до 14 часова
Хроника

Неколико десетина учесника на "Паради поноса" у Београду - централне градске улице затворене до 14 часова

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 23. јун 2018.

Учесници Параде поноса прошетали су данас од Пионирског до Студентског парка у Београду и затражили доношење закона о истополним партнерствима, већу видљивост трансродних особа и бољу превенцију и лечење од вируса ХИВ. Једна жена је у Студентском парку пришла активистима и вређала их уз погрдне речи и псовке. Полиција је удаљила из парка.

Припадници ЛГБТ популације окупили су се данас у Пионирском парку, преко пута Скупштине Србије, у добром расположењу и уз звуке музике, а затим кренули у протестну шетњу ка Студентском тргу.

Активисти су на Студентском тргу говорили о законодавним неправдама које захтевају да држава отклони, како би се олакшао живот као равноправним грађанима Србије.

Оно што истичу, због чега се парада одржава под слоганом "Матичарка, нормално" је да је држава законски неуређена када су у питању трансродне особе, које су приморане да медицински промене пол како би добиле документа с другим идентитетом.

Напомињу и да нико ко је починио злочин из мржње у Србији, није за то дело кривично одговарао.

Учесници су током Параде затражити доношење законског оквира, којим ће се трансродним особама омогућити правна видљивост, доношење Закона о истополним партнерствима и стварање система превенције од ХИВ вируса и АИДС-а, посебно код младих, као и пружање пуне здравствене заштите оболелима.

Виолета С. дошла је да подржи све људе који су, како каже, другачији од ње.

- Ја сам хетеросексуалац, али желим да подржим ове људе, У мојој фирми ради једна трансродна особа. Ова застава је важна јер представља једнакост за све - казала је она носећи заставу која симболизује подршку трансродним особама.

Слоган параде изабран је како би се скренула пажња на "правну невидљивост" сексуалних мањина и "јер је држава дужна да призна те заједнице".

"Више од 20.000 транс(родних) особа у Србији још не добија могућност да стекне правни статус, а самим тиме ни да остварује уставом гарантована права. Такође, држава не даје могућност да истополне везе буду признате пред законом, одузимајући могућност за остварење многих права", наводи се у саопштењу.

 

Парада поноса представља централни скуп у Месецу поноса, који се обележава током јула широм света у знак сећања на Стоунволске немире, прве демонстрације припадника ЛГБТQ+ популације против прогона сексуалних мањина у САД.

Подршка и једне мајке

- Моја ћерка је трансродна особа и има 20 година. Дошла сам са њом да је подржим, да се не прави никаква дискриминација у односу на њене вршњакиње и овде треба да покажемо да подржавамо различитост - казала је Т. Д.

Парада поноса Србије под слоганом "Матичарка, нормално" почеће данас у 11 часова шетњом од Пионирског до Студентског парка у Београду.

Учесници ће током Параде затражити доношење законског оквира, којим ће се трансродним особама омогућити правна видљивост, доношење Закона о истополним партнерствима и стварање система превенције од ХИВ вируса и АИДС-а, посебно код младих, као и пружање пуне здравствене заштите оболелима.

Слоган параде изабран је како би се скренула пажња на "правну невидљивост" сексуалних мањина и "јер је држава дужна да призна те заједнице"

"Више од 20.000 транс(родних) особа у Србији још не добија могућност да стекне правни статус, а самим тиме ни да остварује уставом гарантована права. Такодје, држава не даје могућност да истополне везе буду признате пред законом, одузимајући могућност за остварење многих права", наводи се у саопштењу.

Парада поноса представља централни скуп у Месецу поноса, који се обележава током јула широм света у знак сећања на Стоунволске немире, прве демонстрације припадника ЛГБТQ+ популације против прогона сексуалних мањина у САД.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер