понедељак, 04. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас се обележава Међународни празник рада
Хроника

Данас се обележава Међународни празник рада

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. мај 2013.

У свету протести, сузавац...

Поводом Празника рада, 1. маја, радници широм Европе устају против мера штедње и незапослености, док се у Азији протести организују због лоших услова рада.

Првомајски протести у Европи су данас организовани у знаку штедње, а у земљама Азије, попут Бангладеша, у знаку заборављених у борби за постизање већег привредног раста, где текстилни радници у бедним условима раде за западне фирме.

Више особа је повређено током првомајских протеста у Истанбулу, где су власти забраниле окупљање због радова на Тргу Таксим. До сукоба је дошло између присталица левице и полиције, која је употребила сузавац како би растерала демонстранте.

Повређени су хоспитализовани, а међу њима су и два полицајца и један фоторепортер агенције АФП. Канцеларију премијера Реџепа Тајипа Ердогана у Истанбулу чувају специјалне снаге опремљене наоружаним возилима за разбијање демонстрација.

Градске власти су саопштиле да је око 20 особа приведено, а велики број припадника јединице за сузбијање демонстрација распоређен је у кварту Бешикташ, на европској обали града. Више стотина демостраната, који су се окупили на позив левице и синдиката, гађали су полицајце каменицама, извикујући "Смрт фашизму" и "Живео 1. мај".

У Грчкој је још у поноћ почео 24-часовни генерални штрајк против строгих мера штедње који ће озбиљно пореметити обављање јавних услуга у земљи.

Штрајкују запослени у поморском и железничком саобраћају, тако да су данас стали трајекти и возови у земљи. Како преноси ББЦ, јавни превоз лоше функционише, а болнице примају само хитне случајеве.

Грчка полиција је стављена у стање приправности због страховања од понављања насиља виђеног током претходних протеста, јер су два највећа грчка синдиката - ГСЕЕ и АДЕДИ позвали на "масовну мобилност" демостраната.

Ипак, многе продавнице су отворене, јер је влада недавно одлучила да уместо 1.маја нерадни дан буде 7. мај због прославе Ускрса. Иако је циљ владе био да се помогне трговцима да увећају продају током ускршње седмице, ово ће вероватно утицати на одзив грађана на протесте.

И у Шпанији, Италији, на Кипру и у Француској радници су скренули пажњу на проблеме штедње, а са скупова су затражили ефикаснију борбу против незапослености.

У Шпанији, где је стопа незапослености рекордних 27 одсто, два највећа синдикада ЦЦОО и УГТ позвала су раднике и незапослене на демонстрације које се одржавају у 80 градова у земљи.

Међународни празник рада обележен је широм Аустрије поворкама и окупљањима грађана у организацији политичких странака. Овогодишње манифестације за 1. мај биле су у знаку предстојећих парламентарних избора, који би требало да се одрже на јесен, тако да је било и много међусобних критика странака.

У Бечу, према устаљеној традицији, кроз центар је продефиловало, у организацији Социјалдемократске партије (СПО), више од 100.000 људи, који су носили транспаренте на којима су захтевали и обуставу даљих приватизација.

Говорници на прослави СПО-а која је била под мотом "СПО се бори за праведну Аустрију - Бечки пут: социјално размишљање, праведно деловати", међу њима и канцелар Вернер Фајман и градоначелник Беча Михаел Хојпл, истакли су да је 1. мај добар термин за почетак политичких расправа са другим странкама.

"Нисмо лобисти утајивача пореза, већ смо лобисти запослених", поручио је Фајман, позивајући министарку финансија Марију Фектер из редова коалицоног партнера - Народне странке (ОВП) - да "престане да буде заштитник утјивача пореза".

ОВП је одржала конференцију за новинаре на којој је лидер Михаел Шпинделегер поручио да ова странка за 1. мај не маршира и носи заставе, већ тај дан "схвата озбиљно". Према његовим речима, не треба само плакате лепити, већ радна места стварати.

У градовима широм Немачке, осим разбијених флаша и мањих инцидената, првомајски протести и демонстрације протичу мирно.

У Хамбургу је ноћас демонстрирало неколоко стотина људи против сексизма, мирно и без насиља.

И прошле године је у такозваној ''Валпургијској ноћи'' било релативно мирно, а када је о овогодишњим, првомајским демонстрацијама реч, медији јављају да су у источном делу Берлина, на демонстрацијама против деснице, бацане флаше и двадесетак особа ухапшено због нарушавања мира и наношења штете.

Полиција се добро припремила за данашње демонстрације, посебно у Берлину, где је око 500 припадника екстремно десне, неонацистичке Националдемократске партије најавило свој марш.

Савез политичара, синдиката и културних организација најавило је контрадемонстрације против деснице и једну блокаду седењем, на којима се очекује око 10.000 људи.

У Берлину су демонстрације најавили и левичари, а медији подсећају да се на њиховим скуповима појављује и насиље.

Француски синдикати су окупљањима у градовима широм земље прославили 1. мај, али упркос рекордној незапослености, скуповима није присуствовао велики број грађана.

Овогодишњи Међународни празник рада обележен је неслагањима француских синидиката, који су данашње скупове организовали одвојено, а основни разлог њиховог сукоба су различити ставови према реформама тржишта рада.

Највеци синдикат, ЦГТ противи се реформама којима се ублажава регулатива на тржишту рада, док је ЦФДТ потписао нови закон.

У Француској је тренутно без посла 3,2 милиона људи, а према резултатима анкета, мишљење већине Француза је да очување послова треба да буде најважнији циљ синдикалних борби.

Празник рада обележава се и у Пољској. Варшавом пролазе првомајске поворке хиљада радника које су организовали синдикати и пољска опозициона левица, а ове године посао и макар пристојне услове рада траже на улицама и националисти.

Серију првомајских похода центром пољске престонице започели су још пре подне анархисти, а њих око 200 завршило је испред канцеларије премијера Доналда Туска носећи транспаренате на којима је порука да је време за генерални штрајк.

Под паролом "За пристојне услове рада, доста експлоатације" највећи поход, који је завршио пикником за преко 10.000 учесника, организовали су бивши комунисти из Савеза демократске левице и пољски синдикати.

Пољски радници заједно са синдикалним активистима су се данас молили св. Јосипу за посао и боље услове рада у Калишу, граду у централној Пољској.

Бивши премијер и лидер пољске левице Лешек Милер навео је да у данашњој, првомајској Пољској 800.000 деце гладује, више од милион Пољака није у стању да отплаћује кредите, а 2,5 милиона људи у земљи од 38 милиона становника не може да нађе посао.

На улице Варшаве су изашли и пољски националисти под паролом "Посао и пристојни услови рада" али не за све, већ само за Пољаке.

Председник Пољске Броњислав Коморовски придружио се данас Варшављанима који европским пикником у најлепшем варшавском парку Лазјенки прослављају девет година чланства у Европској унији.

"Први мај је некада био принудни државни празник везан за комунистички режим. Данас и убудуће то је празник везан за наш улазак у Европску унију", казао је Коморовски обраћајући се почасним гостима, амбасадорима чланицама ЕУ и Варшављанима.

У Москви је између 60.000 и 70.000 људи кренуло у протестну шетњу коју организује Савез независних синдиката Русије, а очекује се да ће се радницима придружити много више људи успут.

Демонстранти носе заставе, балоне уз звуке уличне музике, наводи Итар-тас с, а протести се осим у Москви, оџавају у још 1.047 градова Русије.

Прва окупљања на демонстрацијама поводомм Међународног празника рада почела су данас у Азији.

У Даки, у Бангладешу, десетине хиљаде радника марширале су улицама, бесни због прошлонедељне несреће у текстилним радионицама, у којој је погинуло више од 400 људи.

У Камбоџи су радници испред парламента потписали петицију за повећање минималца за запослене у фарикама одеће на 150 долара мешечно.

Око 55.000 људи протестовало је у Џакарти, што је рекордан број демонстраната на првомајским протестима у том граду, док су хиљаде Филипинаца захтевале боље плате и праведнију расподелу добити.

У једном од највећих финансијких центара у свету, Хонгконгу, локални синдикати су организовали протест у знак солидарности са лучким радницима, на којем се окупило око 5.000 људи.

На Куби, с друге стране, прославу Првог маја прати карневалска атмосфера. Око 500.000 људи окупило се на улицама градова широм Кубе. Скупови су организовани под слоганом "напредан и постојан социјализам", а у Хавани је у шетњи, на челу са председником Кубе Раулом Кастром, учествовало 300.000 људи.

Током скупа у главном граду Кубе одата је почаст бившем председнику Венецуеле Угу Чавесу, који је преминуо 5. марта.

"Покојни председник Венецуеле био је најбољи пријатељ народа Кубе", рекао је Салвадор Валдес из Комуниситчке партије Кубе, који је био једини говорник на данашњем скупу.

Манифестације на Куби организоване су током раног јутра, како би се избегле врућине, а присуствовале су им делегације синдиката из више од 70 земаља.

Неколико хиљада Мароканаца протестовало је на улицама Рабата и Казабланке, жестоко критикујући власти, а током демонстрација избили су сукоби са полицијом у којима је неколико људи повређено.

У централном булевару у престоници Рабату око подне се окупило више хиљада људи који су, носећи заставе и транспаренте и узвикујући слогане против владе, захтевали да им се дају запослења и веће плате.Сукоби су избили док су демонстранти пролазили поред зграде парламента, а припадници одреда за разбијање демонстрација претукли су и ранили неколико демонстраната, јавила је агенција Франс прес.

Раднички синдикати који су организовали протесте затражили су да се стане у крај корупцији у власти.

Више од 10.000 људи протестовало је и на улицама Казабланке, највећег мароканског града и економске престонице земље.

Мароко покушава да се избори са економском кризом повезаном са проблемима у Европи, њеном главном трговинском партнеру. Ова западноафричка земља је, поред тога, оптерећена и раширеним сиромаштвом, све вишим ценама и високом стопом незапослености, па су протести у престоници готово свакодневни.

Око 20.000 грађана окупило се на првомајском протесту под слоганом "Мењајте смер", на централном Тргу бана Јалачића у Загребу.

Представници неколико синдиката у Србији позвали на су одговорност надлежне због лошег положаја запослених. На улицама Београда у протестној шетњи тек пар стотина људи. Грађани Србије одлучили су ипак да Празник рада обележе на излетиштима, уз друштво и роштиљ.

Прослава у Србији

БЕОГРАД - У Србији и у свету данас ће низом манифестација бити обележен 1. мај - Међународни празник рада.

Премијер Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић ће са сарадницима и представницима синдиката полиције присуствовати Промајским уранком у Наставном центру МУП-а на Макишу, а потом ће са председником београдског одбора СПС Александром Антићем положити венац на споменику Димитрију Туцовићу на Славији.

Неколико синдикалних организација одвојено ће обележити Међународни празник рада, па ће Савез самосталних синдиката Србије организовати симболично окупљање чланова на Тргу Николе Пашића.

Потпредседник Већа тог синдиката Зоран Михајловић очекује да ће окупљању на Тргу Николе Пашића придружити 1.500 радника, а најављује да ће након уводних говора синдикалци прошетати улицама у центру града, како би указали на сиромаштво, социјалну неправду, угрожена права радника, незапосленост.

Србија, како је напоменуо Михајловић, када су те теме у питању нема разлога за задовољство.

"Време које је сада пред нама и иза нас намеће питање и потребу да се исказе незадовољство стањем у друштву и положајем запослених. Ситуација је таква да се од 1. маја до 1. маја врло мале промене дешавају", рекао је Михајловић Тањугу.

Он је указао да је незапосленост досегла ганицу од 30 одсто, да се и даље ради за минимиалац, а да послодавци не исплаћују ни минималац, као и да се не уплаћују порези и доприноси.

Међународни празник рада ће на Тргу Димитрија Туцовића, полагањем венаца, обележити и Удружени синдикати Србије Слога, Полицијски синдикат и Нови синдикат здравства, а потом се прошетати до Теразијске чесме.

Покрет социјалиста ће у Крагујевцу обележити и Међународни празник рада и Дан Покрета социјалиста.

Међународни празник рада обележава се у знак сећања на тај дан 1886. године, када се више десетина хиљада радника у Чикагу одлучило на штрајк и изашло на улице захтевајући боље услове рада, осмочасовно радно време и слично.

Организатори протеста су захтеве претходно упутили послодавцима и властима тражећи да их испуне до 1. маја 1886. године, а као одговор тим захтевима уследила је репресија.

У сукобима са полицијом било је жртава и рањених на обе стране, а седморица синдикалних активиста осуђена су на смрт.

Од 1890. године, према одлуци Другог конгрес Радничке интернационале, 1. маја се широм света одржавају масовне манифестације, демонстрације и штрајкови, као један од видова класне борбе, што је до краја 19. века и почетком 20. добило масовне размере. 

У Србији је 1. мај први пут обележен 1893. године протестним скуповима у Београду, а у нашим крајевима се у последње време усталила пракса изласка у природу на тај дан.

Према Закону о државним празницима, првомајски празник се у Србији нерадно обележава два дана. 

(Бета – Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер