недеља, 22. новембар 2020. | |
Патријарх Иринеј сахрањен је данас у крипти Храма Светог Саве на Врачару, а над одром патријарха беседили су епископ бачки Иринеј, председник Србије Александар Вучић и председавајући председништва БиХ Милорад Додик. Литургија за упокојење почела је у 9.00 часова, у централном делу храма, где је изложено тело патријарха Иринеја, и служио је митрополит дабробосански Хризостом, присутне владике и 16 свештеника. На литургији је беседио епископ бачки Иринеј. Епископ бачки Иринеј: Патријарх је зрачио јеванђељском добротом Епископ бачки Иринеј рекао је у беседи да је патријарх Иринеј био омиљен код већине људи, као и да су сви „разумевали ту доброту, јеванђељску, којом је његова личност зрачила“.
„Умео је да, не само сачува хладнокрвност, него да узврати пажњом и добрим делима управо оним људима који су му наносили неправду“, рекао је епископ бачки. Како је истако, патријарх је у сваком дијалогу, био отворен, искрен и добронамеран, наводећи да је његова мекоћа била његова снага, а његова уздржаност била његова мудрост. "Ми смо у данима када се у свету говори виче и кличе, пише, објављује о миру, можда више него у свеколикој историји човечанства, а опет, у ове наше дане, ни спољашњи, као одуство ратовања, болести, а поготово као мир духовни као да никада није био удаљенији од човечнства, па и нас православних хришћана", поручио је у беседи епископ бачки Иринеј. У беседи током заупокојене литургије патријарху Иринеју, епископ је рекао да разлог за "удаљеност мира" лежи у томе што људи заборављају основну истину - да је мир међу нама и са нама немогућ без нас са самим извором мира - са самим Господом". "Испраћамо га више са радошћу, него са жалошћу"
Епископ Бачки Иринеј рекао је да је пратријарх Иринеј био понекад изложен неправедним осудама - неки су говорили да није довољно савремен, а други да је ригидан, да показује нетрпељивост коју преписују и цркви, а трећи како је сувише попустиљив и спреман на компромисе. "Ништа од свега тога није истина зато што је патријарх како му је име глаасило, био је човек мира и мироносца и миротворца и међу људима, хришћанима и народима", каже епископ Бачки. Испраћамо га више са радошћу него са жалоћу, рекао је епископ. После опела у продужетку литургије од патријарха су се опростили председник Србије Александар Вучић, митрополит Хризостом, председавајући председништва БиХ и старешина Саборне цркве у Београду протојереј-ставрофор Петар Лукић. Митрополит Хризостом: Патријарх је сведочио љубав и доброту божију "Патријарх се показао достојним свог велико учитеља и претходника патријарха Павла, а то није било једноставно. Зато смо поносни на њега", рекао је митрополит дабробосански Хризостом после опела.
"Црква мора бити изнад свих наших слабости и недостатака. Патријарх се показао као непоколебљив борац за очување њеног достајнства. То је велики губитак за наш народ и Цркву", напоменуо је он. "Поред овог великог искушења не губимо храброст. Знамо и верујемо да су патријарх и митрополит Амфилохије са нама, да нас гледају да су са нама", рекао је митрополит Хризостом. "Не губимо веру, него учимо од њега како да се боримо за свој народ и Цркву. Све нам опрости и благослови нас", рекао је он. Прочитано писмо руског патријарха Кирила
"Са осећајем дубоке туге примио сам вест о упокојењу патријарха Иринеја. У име архипастира и пастира и монаштва Руске православне цркве изражавам дубоко саучешће. Бог је Цркви Светог Саве даривао дубокоумног патријарха. Испуњен искреном храброшћу и љубављу за људе новопросветљени патријарх се не штедећи снагу трудио да буде поред своје пастве. У последњи час свог земаљског живота је поделио страдања са оним верницима чији је живот прекинула страшна епидемија. Својим ауторитетом је учинио много за очување васељенског православља. Он је био велики пријатељ Руске православне цркве и више пута је говорио у прилог канонског православља у Украјини. Завршетак унутрашњег уређења Храма ући ће у историју као једно од главних достигнућа њеовог патријаршијског служења. Нека господ Исус Христ упокоји душу новог слуге свога, вечна му и блага помен", пише у писму руског патријарха, које је прочитао митрополит Руске православне цркве Иларион.
Старешина Саборне цркве Петар Лукић: Остао са Христом до краја Старешина Саборне цркве у Београду Петар Лукић оценио је данас да је патријарх Српске православне цркве (СПЦ) "у тешком времену пошао за Христом и остао с њим до краја", до своје смрти. Истакао је да је Иринеј учио људе да није довољно да не буде родјен као човек да би то и био, већ да је то тежња "којој целог живота стремимо и никада не смемо да престанемо". "И данас нас то стремљење приближава једне другима и Господу Богу", нагласио је он.
Навео је да се Иринеј богатио "људским врлинама" и смирењем "којим је људе различитих становишта придобијао за дијалог". "Ако је некога критиковао, то је чинио пажљиво и обазриво и тај је знао да је његова строгост праведна и добра", рекао је он. Нагласио је да се цела црква молила за његов опоравак јер је, како је оценио, Иринеј данас потребан. "Међутим, видимо сад да је воља Божија била другачија и само Господ зна зашто је сад одлучио да га позове к себи", истакао је он. Милорад Додик: Патријарх је брисао све границе међу нама Члан Председништва БиХ Милорад Додик изјавио је да Република Српска у последњих 11 година није плакала ни веселила се а да с њом није био патријарх Иринеј. Додик је рекао да је патријарх Иринеј био „пастир свих нас“ и да је „брисао све границе међу нама“. „Био је скроман човек, благих речи и чврсте вере. Његова блага нарав била је параван иза које се крио човек који никад није устукнуо“, рекао је Додик. Вучић: Српство је стављао изнад свега - оставио нам је једну ствар у аманет Председник Србије Александар Вучић поричио је у говору да је патријарх српски Иринеј склопио очи онако како је и живео - у миру са собом, Богом, црквом и људима.
„Једно време се завршило, само овоземљско“, рекао је Вучић након опела. Додао је да је љубав била основа сваке његове вере, „јер је добро знао да су и вера и нада немогући без љубави“. Вучић је навео да нам је патријарх у аманет оставио Храм Светог Саве.
„Храм Светог Саве који толико желео градио је градећи све нас. На много начина он је био и овај наш Храм, саборни, мудри и пун милости, посвећен љубави и српству“, рекао је председник Србије. Српство је стављао изнад свега, рекао је он. „Предао је душу само са једном жељом, да његов Храм, његов сан никада не порушимо“, казао је он. Он је патријарха Иринеја упоредио са громадом стене, те навео да се памти по раскошношћу коју је оставио иза себе. „Ја сам спреман да кажем, да њега није било, градили бисмо овај Храм још деценијама", напоменуо је он. Рекао је и да је Иринеј био заслужан за заједништво Срба у Србији и Републици Српској, као и обележавању НАТО агресије и битке на Кошарама. „Највећа брига му је била Косово и Метохија, и ту је поступао рационално и хладне главе, да никада не признамо независно Косово. Веровао је у нарастајућу снагу српске државе, веровао да је за и Косово и Метохију могуће правично решење", казао је Вучић. Земне остатке Патријарха у гробницу у крипти спустили су свештеници из Београда. Свети Архијерејски Синод обавестио је свештенство, монаштво и верни народ да се током молитвеног испраћаја блаженопочившег патријарха Иринеја у Храму Светог Саве стриктно придржавају мера, које су због тешке епидемиолошке ситуације у нашој земљи прописали надлежни државни органи. На сахрану патријарху стигле су личности из јавног живот, заменик градоначелника Горан Весић, који се опростио од патријарха Иринеја, мандатар за састав нове Владе Црне Горе Здравко Кривокапић, амбасадор Србије у САД Марко Ђурић, лидер "Двери" Бошко Обрадовић. Сахрани су присуствовали и градоначелник Београда Зоран Радојичић, лидер Праве Црне Горе Марко Милачић, ректор Цетињске богословије отац Гојко Перовић.
Присутне су биле и владике Српске православне цркве, монаштво, други свештеници, припадници Војске, као и представници Католичке цркве. На сахрану су дошли и председник Скупштине Србије Ивица Дачић и премијерка Ана Брнабић, а стигао је и директор БИА Братислав Гашић, као и председник Србије Александар Вучић и члан Председништва БиХ Милорад Додик. Испред и у Храму Светог Саве поштовале су се све прописане епидемиолошке мере. Осим гробнице у којој ће почивати 45. патријарх, налази се још неколико гробних места јер ће се убудуће поглавари Српске православне цркве сахрањивати у крипти, осим ако не изразе другачију жељу. На уласку у храм стајали су припадници гарде Војске Србије, а велики број верника палио је свеће у малој цркви посвећеној Светом Сави, која се налази поред Храма. Пре и током литургије верници су улазили у Храм и поклањали се Његовој светости патријарху српском Иринеју. (Спутњик, Танјуг, Н1, Еспресо, АТВ) |