уторак, 30. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хаг: Поништена ослобађајућа пресуда Јовици Станишићу и Франку Симатовићу биће им поновљено суђење у Хашком трибуналу
Хроника

Хаг: Поништена ослобађајућа пресуда Јовици Станишићу и Франку Симатовићу биће им поновљено суђење у Хашком трибуналу

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 15. децембар 2015.

Хаг: Данас правоснажна пресуда Јовици Станишићу  и Франку Симатовићу

Жалбено веће Хашког суда објавиће данас по подне правоснажну пресуду бившим руководиоцима Службе државне безбедности Србије Јовици Станишићу и Франку Симатовићу који су првостепеном пресудом 2013. ослобођени сваке одговорности за ратне злочине.

Станишић и Симатовић су били оптужени за ратне злочине почињене на подручју Хрватске и БиХ и за учествовање у удруженом злочиначком подухвату.

Хашко тужилаштво је изрекло жалбу на ослобађајућу пресуду тражећи да се двојица функционера СДБ-а прогласе кривима по свим тачкама оптужнице.

Оптужница је Станишића и Симатовића теретила и за злочине прогона, убиства, депортације и присилног премештања хрватског и муслиманског становништва.

Тужилаштво је тражило да се утврди да су злочини почињени у оквиру удруженог злочиначког подухвата којем је на челу био тадашњи председник Србије Слободан Милошевић.

Првостепеном ослобађајућом пресудом било је утврђено да су Станишић и Симатовић слали у Хрватску и БиХ јединице специјалне намене СДБ-а тзв. "црвене беретке" које су са "шкорпионима", српском добровољачком гардом Жељка Ражнатовића Аркана, те милицијом САО Крајине починиле злочине.

То, међутим, није било довољно да се утврди њихова одговорност за те злочине јер није доказано да су их слали с намером да се почине злочини. Понуђени докази нису по првостепеном већу доказали ни њихову намеру учествовања у удруженом злочиначком подухвату.

Суд је Станишићу и Симатовићу, који су на привременој слободи до изрицања пресуде, наложио повратак у притвор у Шевенингену. Њих двојица пуштени су на слободу након ослобађајуће пресуде у мају 2013.

Хаг: Јовици Станишићу и Франку Симатовићу биће поновљено суђење у Хашком трибуналу, поништена ослобађајућа пресуда

Бившим рукокводиоцима Службе државне безбедности Србиjе Jовици Станишићу и Франку Симатовићу биће поновљено суђење у Хашком трибуналу по свим тачкама оптужнице, одлучило jе данас Жалбено веће тог суда, чиме jе поништена првостепена ослобађаjућа пресуда.

Oни ће до суђења остати у притворскоj jедници трибунала.

Станишић и Симатовић су  првостепеном пресудом 2013. ослобођени сваке одговорности за ратне злочине.

Станишић и Симатовић су оптужени за ратне злочине почињене на подручjу Хрватске и БиХ и за учествовање у удруженом злочиначком подухвату.

Хашко тужилаштво jе изрекло жалбу на ослобађаjућу пресуду тражећи да се двоjица функционера СДБ-а прогласе кривима по свим тачкама оптужнице.

Oптужница Станишића и Симатовића терети и за злочине прогона, убиства, депортациjе и присилног премештања хрватског и муслиманског становништва.

Tужилаштво jе тражило да се утврди да су злочини почињени у оквиру удруженог злочиначког подухвата коjем jе на челу био тадашњи председник Србиjе Слободан Mилошевић.

Првостепеном ослобађаjућом пресудом било jе утврђено да су Станишић и Симатовић слали у Хрватску и БиХ jединице специjалне намене СДБ-а тзв. "црвене беретке" коjе су са "шкорпионима", српском добровољачком гардом Жељка Ражнатовића Aркана, те милициjом СAO Kраjине починиле злочине.

Tо, међутим, ниjе било довољно да се утврди њихова одговорност за те злочине jер ниjе доказано да су их слали с намером да се почине злочини. Понуђени докази нису по првостепеном већу доказали ни њихову намеру учествовања у удруженом злочиначком подухвату.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер