Početna strana > Hronika > Danas nastavak ekstradicionog postupka u slučaju Ejupa Ganića
Hronika

Danas nastavak ekstradicionog postupka u slučaju Ejupa Ganića

PDF Štampa El. pošta
utorak, 20. april 2010.

LONDON – Pred britanskim Sudom za ekstradicije, u Londonu će danas biti nastavljen postupak protiv bivšeg člana ratnog Predsedništva BiH Ejupa Ganića po zahtevu za njegovo izručenje Srbiji.

Ganićeva odbrana trebalo bi da na ročištu obavesti sud o redosledu dostavljanja prigovora i dokaza, kojima će pokušati da ospori argumente iz zahteva Srbije za njegovo izručenje zbog ratnih zločina u Sarajevu 1992. godine.

Predstavnici engleske kraljevske tužilačke službe predstavili su zahtev Srbije za izručenje Ganića na ročištu održanom 13. aprila, koje je na zahtev Ganićevih advokata odloženo za sedam dana radi pripreme odbrane.

Sud će Ganićevoj strani ostaviti rok u kome mora da dostavi i obrazloži svoje prigovore i dokaze, a potom će tužiocima odrediti vreme za odgovor na prigovore odbrane.

Današnje ročište je procesnog karaktera i služi kao priprema za glavnu raspravu, na kojoj će se sučeliti argumenti srpske i bosanske strane, a koja se očekuje u kasnijoj fazi postupka.

Odluka londonskog suda o srpskom zahtevu za izručenje bivšeg člana ratnog predsedništva BIH očekuje se do kraja juna, posle čega će predmet biti prosleđen ministru unutrašnjih poslova Velike Britanije, koji donosi konačnu odluku o ekstradiciji.

Ganić je 1. marta uhapšen na londonskom aerodromu Hitrou po poternici srpskog Interpola, a deset dana kasnije je pušten iz ekstradicionog pritvora uz kauciju od 300.000 evra i zabranu napuštanja Velike Britanije do odluke suda o njegovoj ekstradiciji.

Veće za ratne zločine Višeg suda u Beogradu pokrenulo je u decembru 2008. godine istragu protiv Ganića zbog osnovane sumnje da je neposredno, zajedno sa drugim licima, suprotno konkretnim sporazumima o mirnom povlačenju jedinica JNA iz Bosne i Hercegovine, izdavao naređenja za napade na objekte JNA u Sarajevu - vojnu bolnicu, Dom JNA, kolonu sanitetskih vozila i vojnu kolonu u Dobrovoljačkoj ulici.

Rešenjem o sprovođenju istrage Ganiću se na teret stavljaju tri krivična dela - ratni zločin protiv ranjenika i bolesnika, protivpravno ubijanje i ranjavanje neprijatelja i upotreba nedozvoljenih sredstava borbe.

(Tanjug)