среда, 17. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Моћне чланице ЕУ неће подржати кандидатуру Јеремића
Хроника

Данас: Моћне чланице ЕУ неће подржати кандидатуру Јеремића

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 10. фебруар 2012.

Београд - Кандидатура представника Србије за место председавајућег Генералне скупштине УН није наишла на одобравање неких од најмоћнијих чланица ЕУ, које сматрају да Београд тим потезом поново скреће фокус са својих европских приоритета и троши енергију на, како верују, другоразредна питања.

Ово је Данасу рекло више западних дипломатских извора, који наводе да се међу земљама ЕУ које изражавају резерву према кандидатури Србије у УН налазе Француска и Немачка.

Шеф српске дипломатије Вук Јеремић од пре две седмице је кандидат званичног Београда за функцију председавајућег Генералне скупштине, о чему ће се одлучивати у току маја и почетком јуна, а једногодишњи мандат почиње у септембру, са годишњим пленарним заседањем ГС УН у Њујорку.

Како је Данасу рекло више извора из власти у Београду, почетком године је у круговима око српског државног врха донета одлука да се Србија кандидује за позицију земље председавајуће ГС, након чега је председник Борис Тадић „преломио“ да би министар Јеремић био најбоље решење.

У вези с доласком на ову функцију постоје два нивоа одлучивања - први, у оквиру групе земаља Централне и Источне Европе, на коју је у 2012. дошао „ред“ да преузме председавање, и потом други, на самој ГС УН.

Ако не буде консензуса међу 23 земље региона - који се по критеријумима УН схвата у ширем контексту, од Балкана преко Балтика до Украјине и Русије - где је други кандидат амбасадорка Литваније при УН Далија Леинарте, одлучиваће Генералне скупштина, и то већином гласова присутних на седници.

Извори из државног врха рекли су Данасу да процењују да Вук Јеремић има озбиљне шансе за победу у овој изборној трци. Ако у регионалној групи не буде консензуса, ићи ћемо на прегласавање у Скупштини, где очекујемо убедљиву већину гласова, рекли су саговорници нашег листа.

Занимљиво, Данасови западни извори такође сматрају да Јеремић има добре шансе за успех. Како кажу, „свесни смо популарности и Србије и самог министра међу несврстаним земљама и победа не би била изненађење, напротив“.

Ипак, европске дипломате су убеђене да Београду утакмица у ГС УН није потребна. „Ту се, по нашем мишљењу, ради о расипању енергије. Србија треба да се фокусира на своје европске приоритете. На пример, имамо утисак да се много више пажње на српској политичкој сцени и у медијима придаје кандидатури у ГС УН него оној коју је Србија такође истакла за председавајућег ОЕБС. Нисмо сигурни да је то најбоље решење“, наводе саговорници Данаса.

Предраг Симић, професор Факултета политичких наука, истиче за Данас да га не чуди овакав став моћних европских земаља.”За сада Јеремић има подршку Русије, једног броја несврстаних земаља и Црне Горе, али не Хрватске и БиХ. Чини ми се да се све лако може претворити у одмеравање снага Москве и Запада, поготово што се говори да Литванија има подршку Брисела”, оцењује Симић.

Мајкл Девенпорт, амбасадор Велике Британије у Београду, недавно је изјавио да ће ова земља најпре сачекати да види кога ће регион Централне и Источне Европе предложити на функцију председавајућег ГС УН, па ће онда одлучити да ли ће да подржи Јеремића.

Виталиј Чуркин, руски амбасадор у УН, изјавио је да Русија подржава кандидатуру Вука Јеремића у Генералној скупштини. Чуркин је рекао новинарима да је сигуран да ће кандидатура бити успешна, при чему је шаљиво навео да би избор Јеремића „продрмао ту организацију“.

Србија ће председавати ОЕБС-у 2015. године, јер је о томе постигнут консензус унутар организације, јавила је агенција Бета позивајући се на дипломатске изворе. Данас у подне истиче рок за евентуалне примедбе на одлуку да Србија буде председавајућа 2015, а Швајцарска 2014, али према незваничним сазнањима ниједна од чланица ОЕБС-а није се успротивила тој одлуци, иако је било најава да ће против бити Литванија.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер