петак, 29. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Ја сам већи ММФ од ММФ-а, посебно сам поносан на похвале које долазе из Немачке; Плате и пензије биће значајно повећане, али не и враћене на старо
Хроника

Александар Вучић: Ја сам већи ММФ од ММФ-а, посебно сам поносан на похвале које долазе из Немачке; Плате и пензије биће значајно повећане, али не и враћене на старо

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. јул 2015.

БЕОГРАД - Премијер Србије Александар Вучић најавио је данас да повећање пензија и плата у јавном сектору неће бити симболично, али ће, због очувања фискалне равнотеже, бити у мањем проценту од оног који фискални простор "дозвољава".

Повећање пензија за све, и ове и наредне године

Вучић је на прес конференцији рекао да ће повећање плата обухватити око 360.000 хиљада запослених у просвети, здравственим радницима, војницима и полицајцима, и социјалним радницима.

Повећање плата уследиће и за оних 19,4 одсто оних чија примања нису ни била смањивана мерама владе, као и за све пензионере, укључујући и оне чије пензије нису смањиване.

Према његовим речима, влада је, на основу тешких реформи које је покренула пре годину дана, дошла у ситуацију да у августу крене у званичне разговоре о повећању пензија и дела плата у јавном сектору, које неће бити само симболично.

Он је истакао да је идеја владе да повећање не буде онолико колико фискални простор дозвољава, јер жели да осигура јавне финансије, а, и како је додао неће бити ни онолико  колико нас ММФ ограничава.

„Ми ћемо од тога тражити мање повећање, јер хоћемо да обезбедимо сигуран напредак у будућности. Не желимо политичке поене, и о изборима не размишљамо нити ће их бити нити су потребни“, поручио је с тим у вези Вучић.

Он је подвукао да резултати нашег рада, марљивости, посвећености и одговорности, дају прве ефекте.

Вучић је истакао да повећање плата и пензија неће бити симболично, како то сада неки тврде, а који су раније негирали да ће уопште бити повећања.

„Неће бити тако симболично, али свакако мање од онога што би ММФ дозволио, јер преузимам улогу 'лошег момка'. Ја сам већи ММФ од ММФ-а“, нагласио је премијер.

Он је рекао да жели да имамо сигурност јавних финансија, сигурност за будуће улагање инвеститора у нашу земљу, те да је уверен да грађани разумеју оно што је влада радила.

Вучић је казао да је почаствован похвалама добијених из Немачке и северних протестантских земаља за реформе које је предузела Србија, а које показују резултате.

Значајно повећање пензија за 70 одсто пензионера

"Наша идеја је да помогнемо онима који су најсиромашнији. Идеја је да се повећа пензија и свом пензионерима, и онима којима није била смањивана пензија", изјавио је Вучић.

Намера је, подвукао је премијер, да се свим пензионерима до краја године повећају пензије, и додао да ће 70 одсто имати значајно увећање, и да ће се то догодити без рушења споразума са ММФ.

Он је одговарајући на питање новинара, рекао да у укупној суми повећање неће бити веће од смањења које је било.

Према његовим речима, 70 одсто пензионера имаће значајно увећање пензија, односно нешто веће, а 30 одсто нешто мање губитке у односу на раније.

Свима ће, како је подвукао, бити повећане панзије пре краја године.

„Предстоје нам преговори са ММФ. Повећање ће се догодити а да не рушимо споразум са ММФ. Више желим да штедимо него они. Наша је брига да водимо рачуна о нашем државном новчанику“, истакао је Вучић. 

Дефицит буџета 2,87 одсто до краја године

Вучић је истакао да ће дефицит републичког буџета бити на нивоу 2,87 одсто БДП до краја године.

"Ако би све ишло по плану, а у сваком месецу имамо бољи резултат од пројекције коју смо зацртали са ММФ, дефицит републичког буџета би био на нивоу 2,87 одсто БДП до краја године", рекао је Вучић.

Вучић је на конференцији за новинаре, на којој је сумирао резултате у годину дана од усвајања новог Закона о раду, рекао да је на данашњи дан дефицит у буџету 25 милијарди динара, што је у складу са планом који је Србија постигла са ММФ, чак и бољи резултат од планираног.

"То је испод 'мастрихта', то је изванредан резултат и ми верујемо да може да буде и бољи", рекао је Вучић.

Он је навео да Србија има примарни суфицит у сваком месецу, као и да је у јулу остварила мали суфицит.

Вучић је на почетку конференције за новинаре подсетио да је на данашњи дан пре годину дана усвојен Закон о раду и почеле тешке, озбиљне и одговорне реформе.

Поручује и да у августу почињу разговори о повећању плата и пензија у јавном сектору.

Повећање плата и пензија у јавном сектору, објаснио је, биће мање него што би дозволио ММФ, "али свакако неће бити симболичан".

Привредни раст ове године од 0,5 до 1 одсто БДП

Премијер је истакао и да је привредни опоравак озбиљно убрзан током другог квартала и рекао да ће Србија у овој години остварити раст БДП између 0,5 и један одсто.

Он је новинарима у Влади Србије рекао да у овој години очекује раст привредне активности између 0,5 и један одсто БДП-а.

"То је баш онако како сам говорио пре непуних годину дана, када су ми се сви смејали", приметио је премијер.

Нема разлога за ребаланс буџета

Влада Србије, како каже, нема разлога за ребаланс буџета и додаје да може да се догоди да ово буде прва година у историји Србије када неће бити ребаланса буџета.

"Некада смо имали и по три- четири ребаланса, ово може да се догоди да буде прва година у историји Србије када нећемо имати ребаланс, мислим да је то велика вест за све грађане", поручио је он.

"Још да нас нису варала јавна предузећа око повећјања коефицијената, плата... ти резултати би били још бољи", додао је премијер.

Србијагас по први пут не дугује ни динара Гаспрому

Србијагас по први пут не дугује Гаспрому ни динара за текуће испоручене количине гаса од почетка грејне сезоне 2014/2015. године, указао је Вучић.

"Никада нам се овако нешто није догодило", рекао је премијер Србије и додао да се 60 милиона евра ранијих обавеза неће плаћати из буџета владе, већ ће то Србијагас решити са својим дужницима.

Вучић је рекао да је постигнут договор са највећим јавним и приватним предузећима да плаћају електричну енергију, наводећи да је са Српском фабриком стакла договорено да у два наврата плати рачуне закључно са 31. августом.

Према његовим речима, до сад нису контролисана плаћања јавних према јавним предузећима, а да ће од данас постојати и та контрола.

"За 60 дана Железнице ће морати да плате своје рачуне ЕПС, ЕПС према Железници чиме улазимо у неупоредиво здравији систем", рекао је Вучић.

Аеродром и Ер Србија као државне фирме у 2015. бележе седам пута веће приходе у односу на претходну годину, додао је.

Вучић је рекао и да ће Србија први пут у историји три месеца раније на неким деоницама завршити Коридор 10, тако да ће се ка Македонији и Бугарској путовати аутопутем.

Следи градња деонице пута Обреновац-Сурчин и обилазница око Београда за које це уговори бити потписани у септембру, као и отварање радова на прузи Београд - Будимпешта, навео је Вучић.

Не може више да се исисавају крв и паре од државе

Премијер Александар Вучић изјавио је да је данас формирао радну групу са министром Николом Селаковићем на челу која ће припремити закон о пореклу имовине, чији ће рад лично надзирати.

Премијер је на прес конференцији прецизирао да је циљ тог закона да сви пријаве имовину, и да се држави плати порез.

"То је закон који је подигао највише прашине, чак и у влади", приметио је Вучић.

Према његовим речима, не можžе неко да има 40 станова, некретнина, а да пријави да прима само плату од 120.000 динара.

"Кад одете у кафану, траžите рачун. Људи, ми од тога правимо путеве, болнице, школе, вртиће... Кад смо контролисали пре неко вече девет сплавова, свуда је било непријављених радника, али зато има тамо неких пореза... Људи, то су паре државе...", рекао је премијер.

Он је такође указао на проблем да се у приватном сектору исплаћују скромне плате преко рачуна, а "ресто" се даје на црно, те да то такође више неће моћи.

"Не може више да се исисавају крв и паре од државе", додао је премијер.

Продајемо Телеком само за добру цену и добром партнеру

Српски премијер је рекао и да ће Влада Србије продати Телеком ако буде могла да добије добру цену и доброг партнера. "Ако не добијемо добру цену и доброг партнера, нећемо да продајемо", рекао је Вучић.

Каже и да новац од продаје Телекома Влада не би искористила за попуњавање буџетског дефицита, већ би половину тог новца користила за враћање старих дугова, самим тим за смањење јавног дуга, док би друга половина новца ишла у велике јавне инвестиције.

"Нама то није потребно за буџетски дефицит, имамо лако задужење, по ниским каматним стопама, цена дуга није превисока", истакао је он.

Стање у Државној лутрији катастрофално, пут до затвора је врло кратак

Поводом инцидента везаног за лото извлачење премијер је рекао: "Стање у државној лутнији је било за нијансу боље од катастрофалног. И сад је катастрофално."

"Полиција и тужилаштво раде свој посао. Ако је било извршења кривичног дела, ти људи ће одговарати. За такво кршење поверења треба да се сноси одговорност", рекао је премијер говорећи о синоћном извлачењу Лото у чију регуларност постоји сумња.

Вучић је казао да је приход Државне лутрије око милион евра, а да ни динар није дат држави.

"Пут до затвора је врло кратак", рекао је Вучић, наводећи да је ужасно љут на себе што и у Лутрију није уведено нешто попут Ер Србије, односно 51 одсто државног власништва или 49 одсто нашег менаџмента.

Вучић је рекао и да је погрешио што је годину дана слушао оне људе око себе који су причали како неко други хоће да краде, а у ствари смо све време поткрадали сами себе.

"Сад је крај целој тој причи и сад идемо у модернизацију, увођење и страног партнера. Нико више неће да сумња у своју државу, биће награде неупоредиво веће у будућности, бавиће се тиме на озбиљан начин", навео је Вучић.

Почетак гадње Београда на води у септембру

Почетак гадње пројекта Београд на води очекује се почетком септембра, рекао је премијер Србије Александар Вучић.

Према његовим речима завршена је и експропијација земљишта и прецизирао да се почетак градње очекује између 15. и 20. септембра.

Вучић је на конференцији за медије рекао да се поред почетка овог пројекта очекује и потписивање уговора за обилазницу око Београда, као и отварање радова на прузи Београд - Будимпешта.

Према његовим речима, у септембру ће такође уместо меморандума бити потписани уговори са многим инвеститорима.

Бићемо земља са највећом дужином аутопутева у региону

Српски премијер је изразио уверење да ће Србија бити земља са највећом дужином аутопутева у региону, када буде завршила пројекте који су у плану.

„Градимо огроман број километара аутопутева. Само на Коридору 10 градимо 85 и 80 километара, уз даљих 138 километара на другом месту. То је 300 километара које треба да добијемо у наредне две године“, нагласио.

Вучић је рекао да за преостале пројекте за које треба да се потпишу уговори још није договорен модел, и да ће се видети да ли ће се у посао ући са Кинезима или Азербејџанцима.

Према његовим речима, разговори су у завршној фази. Премијер је истакао да је потребно да се пожури са преосталим деоницама, јер је деоница Уб-Лајковац, 12,5 километара, завршена пре рока.

Ускоро, рекао је премијер, биће завршена најтежа деоница Љиг-Прељина, а треба да се споје Љиг и Лајковац.

Он је указао да недостаје деоница Уб-Обреновац, што је већ потписано, а остаје да се потпише и уговор везан за најважнију деоницу, Сурчин-Обреновац.

„Тиме измештамо из Београда комплетан саобарћај на 'ибарски аутопут'. Постајемо земља са процентуално највећом дужином аутопутева у региону у односу на величину територије“, казао је Вучић.

Он је изразио уверење да ће Србија, по дужини аутопутева, бити чак и испред Хрватске.

Наш проблем је задуживање на локалном нивоу

Највећи проблем Владе Србије, како је рекао, је задуживање на локалном нивоу.

Та задуживања на локалном нивоу, приметио је, катастрофална су и недомаћинска.

"Имамо много неодговорних локалних самоуправа. Наш консолидовани буџет је много већи проблем од републичког“, подвукао је Вучић.

Нагласио је и да је због тог недомаћинског понашања на локалном нивоу говорио да се неће неће појављивати у предизборној кампањи када за њу буде време.

„Баш ме брига за политичке странке, па чак и када је у питању моја“, рекао је Вучић у вези с предстојећим локалним изборима.

Референдум у РС најтеже питање

Премијер Србије Александар Вучић изјавио је данас да Србије не може да учини ништа више поводом изјаве председника Републике Српске Милорада Додика да не одустаје од референдума о суду и тужилаштву Босне и Херцеговине, осим да га још једном замоли да размотри своју одлуку.

"Обавеза Србије је да чува регионални мир и стабилност, и ја бих замолио Додика да још једанпут своју одлуку размотри, то је једино што могу да учиним", рекао је Вучић и нагласио да је то за њега најтеже питање, теже од економских проблема са којима је земља суочена.

Не могу нам забранити сузе за страдале Србе

Премијер Србије Александар Вучић изјавио је данас да нико не може да забрани Србији да жали за пострадалим и прогнаним Србима у Олуји, и додао да ће Србија учинити све што је у њеној моћи да Косово не постане члан УНЕСКО.

Вучић је на конференцији за новинаре у Влади Србије рекао да је дан када се десила Олуја за нас тужан дан и да је реч о највећем етничком чишћењу после Другог светског рата.

Како је рекао, ми не говоримо ништа ни против кога, ни против хрватског народа, нити државе, али дајемо себи за право да жалимо за страдалима и прогнаним Србима.

"Ваљда нико не може да нам забрани да пустимо сузу и запалимо свеће. Шта ће неки други да раде нека раде", рекао је премијер.

Како је рекао, одговарајући на питање о најави администрације у Приштини да Косово постане члан УНЕСКО, Србија ће дати све од себе да то спречи, мирним и демократским средствима.

"Али, Србија није немоћна као што је била", указао је.

Он је додао да ту снагу Србије не би прецењивао, али ни подцењивао и додао да не може да замисли и да би било смешно да Дечани, Бањска, Грачаница буду део неке друге, а не српске баштине. "То би било трагикомично" додао је.

Неће бити избора, Србија није немоћна као што је била

Премијер Александар Вучић је рекао да не размишља о изборима и да их неће бити, као и да се реформе спроводе због грађана, а не политичких поена.

Како је рекао, СНС нема разлога да се плаши избора, јер би свакако имао "око 40 одсто", а ако народ неће то, "онда ће владати неки други са мора, или са Штранда, или са Аде".

Вучић је на конференцији за новинаре говорио махом о економским темама, али је рекао и да се Србија тренутно свим расположивим средствима бори за блокирање чланства Косова у Унеску.

"Даћемо све од себе да мирним, демократским, политичким средствима блокирамо улазак Косова у Унеско. Смешно, па чак и трагикомично би било да Дечани или Грачаница буду део туђе културне баштине", рекао је Вучић.

Премијер Србије је истакао да "Србија није немоћна као што је била".

"Не бих прецењивао нашу улогу, али не бих је ни потцењивао", рекао је Вучић.

Говорећи о ситуацији у РС, Вучић је рекао да "не гледа себичне интересе Србије" и да мисли и на будућност Републике Српске, као и да позива Додика да поново размисли о референдуму.

"Обавеза Србије је да чува регионални мир и стабилност, и ја бих замолио Додика да још једанпут своју одлуку размотри, то је једино што могу да учиним", рекао је Вучић и нагласио да је то за њега најтеже питање, теже од економских проблема са којима је земља суочена.

Вучић је рекао и ће 20. годишњица акције "Олуја" бити веома тужан дан за све Србе, али да званична Србија не говори ништа против народа Хрватске и државе Хрватске.

"Себи дајемо за право да жалимо за погинулим и прогнаним Србима. Не можемо да забранимо да људи пусте сузу и запале свећу, то је цивилизацијско достигнуће. Шта ће други да раде, нека раде, а видим и да им та парада... да не говорим даље", рекао је Вучић.

Вучић је навео и да није заборављена платформа председника Томислава Николића о Косову и Метохији, да се о томе "разговара и да ће се разговарати", али да се сада чека финиш преговора у Бриселу.

Премијер је навео и да је Влада Србије формирала радну групу која ће припремити закон о пореклу имовине, о којем ће се водити јавна расправа.

"Радном групом ће руководити министар правде Никола Селаковић, а лично ћу надгледати њен рад", рекао је Вучић.

Ваучере тражило 7.800 људи

Износећи економске податке, поводом годишњице почетка тешких реформи, он је објаснио да је међу онима који су се пријавили за ваучере 78 одсто пензионера, 14 одсто запослених са примањима до 16.000 динара, пет одсто незапослених и један одсто ратних инвадила и прималаца социјалне помоћи.

Најтраженије дестинације су бање, као што су Пролом или Врњачка Бања, али и Тара, Копаоник и Дивчибаре.

Највећи број пријава дошао је из четири највећа града у Србији, као и Сремске Митровице.

Очекујемо додатни прилив страних туриста

У првих пет месеци, додао је, укупан број долазака туриста износио је 894. 630, што је раст од 13,8 одсто у односу на исти период прошле године, који је био добар период. Од тога било је 514.000 домаћих туриста, који су учестовали са 57,5 одсто, а страни 380.552, што је раст од 12,6 одсто. Остварено је, према његовим речима, 2. 405. 597 милиона ноћења, што је раст од 8,4 одсто. Просечан боравак туриста у Србији износио је 2,68 дана - домаћих 3,05 дана, а страних 2,18 дана. "Очекујемо у наредном периоду додатни прилив иностраних туриста и гостију из региона. Предузимамо кораке који би омогућили да велики број туриста и западне Европе, исламских земаља и Руске федерације, нађу прилику да свој одмор и посао проведу у Србији", истакао је Вучић.

Данас конференција за новинаре Александра Вучића о економским темама

Председник Владе Србије Александар Вучић одржаће данас конференцију за новинаре, на којој ће говорити о актуелним економским темама.

Конференција ће бити одржана у Влади Србије у 10 сати, саопштила је Влада.

Вучић и Чепурин о економској сарадњи

Премијер Србије Александар Вучић и амбасадор Руске Федерације у Београду Александар Чепурин констатовали су данас да постоје могућности о унапређењу економске сарадње двеју држава.

Како је саопштила Канцеларија Владе Србије за сарадњу са медијима, Вучић и Чепурин су у разговору размотрили актуелно стање билатералних односа двеју земаља.

Констатовано је да постоје могућности за унапређење економске сарадње, посебно у области пољопривреде и грађевинске индустрије.

Очекује се да ускоро заседа и Мешовити комитет за сарадњу Републике Србије и Руске Федерације, наведено је у саопштењу.

Председник Владе Србије захвалио је амбасадору Чепурину на принципијелном ставу Руске Федерације и подршци у Савету безбедности Уједињених нација поводом предлога Резолуције о Сребреници.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер