четвртак, 09. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Данас": Геокс дефинитивно затвара фабрику у Врању, без посла 1.200 радника
Хроника

"Данас": Геокс дефинитивно затвара фабрику у Врању, без посла 1.200 радника

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 27. јул 2021.

После пет година рада компанија Геокс затвара фабрику обуће у Врању, а без посла остаје 1.200 људи, потврдили су за Данас доскорашњи радници у овој италијанској фирми.

Ана Брнабић знала за одлуку

"Дефинитивно су нам данас послодавци саопштили да се фабрика затвара и да се машине пакују", каже за "Данас" један од радника који је пет година провео у Геоксу, наводећи да ће "наредних дана бити више информација". Он каже да је одлуку о дефинитивном одласку Италијана из Врања "знала и премијерка Брнабић, али није била спремна да своју посету југу Србије обележи том катастрофалном вешћу".

И други радници с којима су новинари листа "Данас" ступили у контакт, потврдили су чињеницу да се фабрика дефинитивно затвара. Исти извори преносе и информације из кругова блиских менаџменту фабрике да Геокс неће машински парк из Врања селити у Албанију, а могло се чути и то да турска компанија Теклас која послује у Владичином Хану "није заинтересована за преузимање фабричке хале у Индустриској зони Бунушевац која ће до даљњег остати празна јер је у власништву Италијана".

Распродаја указала на затварање

На одлазак јединог страног инвеститора из централне општине Пчињског округа указало је и то да је јуче ујутру затворена и аутлет продавница у центру Врања, где су претходних дана владале велике гужве, јер су по цени од две до пет хиљада динара продавани модели мушке и женске обуће и патика које иначе у редовној продаји коштају од 80 до 120 евра.

Пројекат грађане коптао 12 до 14 милиона евра

Влада Србије је субвенционисала италијанску компанију са по 9.000 евра по сваком раднику, а на захтев Геокса држава је одобравала додатна финансијска средства

Компанија Геокс своју фабрику у Врању отворила је у зиму 2015. године у присуству тадашњег премијера Александра Вучића. Влада Србије је субвенционисала италијанску компанију са по 9.000 евра по сваком раднику, а на захтев Геокса држава је одобравала додатна финансијска средства, па груба рачуница говори да је грађане Србије овај експеримент коштао између 12 и 14 милиона евра.

За то време радници запошљслени у овој фабрици, од којих је већина са не малим искуством у раду у обућарској индустрији, били су изложени нехуманим условима рада, неплаћањем прековременог рада, као и зарадама које су биле између 35.000 и 40.000 динара.

(Данас) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер