четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Протести широм Црне Горе: Преко 8000 верника на молебану у Подгорици, хиљаде људи у Беранама, Пљевљима, седам хиљада грађана на литији у Бијелом пољу на челу са Владиком Јоаникијем; Протојереј Велибор Џомић: Светиње нису на продају
Хроника

Протести широм Црне Горе: Преко 8000 верника на молебану у Подгорици, хиљаде људи у Беранама, Пљевљима, седам хиљада грађана на литији у Бијелом пољу на челу са Владиком Јоаникијем; Протојереј Велибор Џомић: Светиње нису на продају

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. јануар 2020.

И данас се широм Црне Горе хиљаде вјерника окупило испред храмова, протестујући због усвајања Закона о слободи вјероисповјести и бранећи српске светиње од црногорске власти. Протестне шетње одржане су у Подгорици, Никшићу, Бијелом Пољу, Беранама, Пљевљима, Бару и на Жабљаку.

У подгоричком Саборном храму Христовог Васкрсења вечерас је служен молебан, у знак протеста због усвајања Закона о слободи вероисповести.

Молебану присуствује преко 8000 вјерника у и око Храма у Подгорици и преко 1000 вјерника који носе иконе.

На платоу испред Храма окупио се велики број грађана.

Окупљени су кренули у молитвену шетњу до Цркве Светог Ђорђа под Горицом, одакле ће се вратити до Саборног храма.

Протојереј Велибор Џомић: Светиње нису на продају, нису за пазар, нису за тендере, нити за посластичарнице

Протојереј Велибор Џомић казао је да оволики број окупљених верника показује да су они доказ да њихове светиње нису на продају, "нису за Пазар, нису за тендере, нису посластичарнице."

Он је нагласио да Турцима који су у Подгорицу дошли половином 15. вијека никада није пало на памет да одузимају цркву Светог Ђорђа.

"Никада до данас никоме није пало на памет да одузимају цркву Светог Ђорђа и да прекњижавају ову црквену земљу".

Поручио је да ће на безакоње одговорити молитвом.

Позвао је вернике да са вечерашње литије, као са сваког сабора, одлазе "бољи", и позвао их да се до Саборног храма врате "достојанствено и мирно" као и до сада.

И вечерас, 1 јануара, након одслуженог молебна у Саборном храму Христовог Васкрсења у Подгорици, који почиње у 18 часова, свештенство и вјерни народ кренуће у молитвену шетњу са иконама и црквеним барјацима од Саборног храма до цркве Светога Ђорђа Горицом и назад до Саборног храма.

Свештенство Саборног храма позива вјерне да у молитвеном ходу са собом понесу своје иконе.

Подсјетимо, и синоћ је поред полицијске репресије хиљаде вјерника у Подгорици присуствовало литији.

Вјерници након молебана крећу у молитвену шетњу

Након службе у Храму вјерници су кренули у молитвену шетњу са иконама и црквеним барјацима од Саборног храма па до манастира Св. Симеона Мироточивог на Немењином граду и назад до храма.

Подсјетимо, у готово свим градовима Црне Горе служе се Литургија и Молебан, уз присуство великог броја вјерника.

Након служења молебана мирном и достојанственом шетњом вјерујући народ исказује незадовољство због усвајања срамног Закона о слободи вјероисповијести.

Најмасовнији скуп до сада у Пљевљима

Молебни канон Пресветој Богородици служен је и вечерас у цркви Свете Петке у Пљевљима. Служби је, као и предходних дана, присуствовао велики број вјерника. 

Литија предвођена свештенством портом је кренула улицама града. Многи од грађана носили су иконе, а вечерашњи скуп је најмасовнији до сада.

“Пробуђена срца и савјест наших Пљевљака који у све већем броју без страха излазе у сусрет нашој Цркви, највећа су снага овог народа. Ових дана поједини, не знајући шта је Црква, позивају нас да се вратимо у храмове. Гдје да се вратимо, кад нам их одузимају и тјерају нас на улицу. Упорним, достојанственим и мирним молитвеним окупљањима на којима ћемо истрајати докле год буде потребно, боримо се искључиво за оно што нам припада, а што су наши славни преци у вијековима иза нас градили и чували. Наше светиње угрожене су „законом топуза“, који је преседан у историји права! И једини начин да их сачувамо је да у миру и што бројније, покажемо наше неслагање. У томе нам се већ придружују многи суграђани, без обзира на вјерску, националну или политичку припадност”, саопштено је из Пљеваљског одбора за одбрану светиња.

Одбор је позвао грађане да не дозволе да се међу њих увуку провокатори и не дозволе било какав инцидент током окупљања.

“Позивамо наш вољени народ да на литију сви носе иконе из својих домова, јер овдје нема мјеста никаквим националистичким и партијским обиљежјима. Наши званични слогани нека буду јасан став „Не дамо светиње“ и позив „Сви на улице“, саопштено је из пљеваљског одбора за одбрану светиња.  

Више хиљада грађана у Беранама

Првог дана нове године више хиљада грађана Берана окупило се у центру, испред зграде Општине, одакле су у мирној литији прошетали до манастира Ђурђеви ступови, гдје је служен молебан у знак протеста због Закона о слободи вјероисповијести.

Колона грађана се протезала читавом дужином и ширином улице Душана Радевића, од кружног тока код зграде полиције, све до раскрснице на магистралном путу.

Међу грађанима су и вечерас били предсједник општине Драгослав Шћекић и велики број локалних функционера из владајуће колаиције Здраво Беране (СНП, ДФ) и Демократе.

Молебан је у порти манастира служио протојереј Драган Ристић, који је окупљене позвао да  се и даље „сабирамо у одбрани светиња“.

Грађани су се, као и претходних дана, мирно разишли након молебана, а полиција је читаво вријеме обезбјеђивала безбједан пролаз грађанима на прелазима улица и саобраћаница.

У литији је неколико хиљада грађана Берана, са челницима Општине и партија које чине владајућу коалицију у Беранама. Такође су присутни чланови породица припадника Управе полиције и Војске Црне Горе.

Бијело поље: Више од седам хиљада грађана у литији коју предводио Владика Јоаникије

И вечерас су настављене протестне шетње грађана због усвајања Закона о слободи вјероисповијести. До сада највећи број грађана у Бијелом Пољу у литији је предводио епископ будимљанско-никшићки Јоаникије. У литији је учествовало више од седам хиљада грађана који су у мирној поворци прошетали до цркве Светог Николе, уз присуство полиције.

Владика је поручио да православни вјерници трпе велику неправду, изгласавањем Закона о слободи вјероисповијести који, како сматра, "није у складу ни са чим осим са злом вољом и са похлепом појединаца из власти."

“А доношење таквог наказног закона је понижење и Црне Горе и цијелог њеног поретка, а нарочито је злокобно то што уноси подјеле међу браћом”, казао је владика Јоаникије.

Он је позвао власти и државу да укину закон који је, како оцјењује, дискриминаторски само у односу на Српску православну цркву која је најбројнија у Црној Гори, што ће, како је казао, ако тако наставе, бити зло и по народ и по државу.

“Овај закон није у складу са Уставом Црне Горе, али ни са међународно утврђеним стандардима. И ако мисле у Европу, дужни су да обезбиједе сваком слободу вјере, и најмањој заједници, а посебно најбројнијој вјерској заједници цркви православној светој у Црној Гори, којој припада преко 70 посто грађана Црне Горе“, казао је владика Јоаникије.

Он је подсјетио да вјерници СПЦ не траже ништа више осим истих права која су дата Католичкој цркви и Исламској заједници у Црној Гори. 

Поручио је да, ако буде инцидената, само могу да их изазову други, а не вјерници СПЦ.

“И зато треба да сносе одговорност наше власти које су ово зло произвеле, а ми се молимо и за њих, нека и њих бог уразуми и врати на прави пут братске слоге и љубави да брину о свом народу и будућности ове државе”, поручио је владика Јоаникије.

Литија и на Жабљаку

Жабљачани и вечерас крећу у литију након молебана одржаног у цркви Светог Преображења.

У граду подно Дурмитора данима протестују против усвајања Закона о слободи вјероисповијести.

Један од окупљених казао је Вијестима да је у литију тим градом вечерас кренуло неколико стотина људи.

Окупљање је протекло без инцидената, саобраћај је био обустављен.

(Спутњик, ИН4С, Вијести, Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер