субота, 30. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЦИНС: Одборник СНС из Крушевца Велибор Јовановић просторије Градског одбора СНС на Новом Београду, чија је вредност око 1,3 милиона евра, купио за 250 хиљада евра и поклонио их СНС-у, иако та сума далеко превазилази законом дозвољени лимит
Хроника

ЦИНС: Одборник СНС из Крушевца Велибор Јовановић просторије Градског одбора СНС на Новом Београду, чија је вредност око 1,3 милиона евра, купио за 250 хиљада евра и поклонио их СНС-у, иако та сума далеко превазилази законом дозвољени лимит

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 22. јануар 2019.

Српска напредна странка добила је на поклон просторије на Новом Београду чија вредност од око 1,3 милиона евра превазилази законом дозвољени лимит. Простор је донирао Велибор Јовановић, одборник СНС из Крушевца, који га је годину дана раније купио за око 250 хиљада евра. Уколико се покаже да је на овај начин прекршен закон, просторије би морале да буду одузете.

Зграда Старог Меркатора на Новом Београду, (фото: ЦИНС)

Пет локала укупне површине 590 метара квадратних на трећем спрату зграде у улици Палмира Тољатија на Новом Београду, у тзв. Старом Меркатору, припале су Српској напредној странци (СНС) у децембру 2017. године. Велибор Јовановић, одборник СНС-а, и Александар Вучић, председник Србије и владајуће партије, склопили су Уговор о поклону уз обавезу да тај простор користи Градски одбор странке у Београду.

Иако се у Уговору не наводи цена непокретности односно вредност поклона, у финансијском извештају СНС-а се види да је Јовановић 2017. донирао странци пословне просторије у вредности од 156 милиона динара или око 1,3 милиона евра.

Све порезе и трошкове настале на основу овог уговора сноси СНС, а само јавни бележник је наплатио око 200 хиљада динара.

Немања Ненадић, из организације Транспарентност Србија, каже да не види ниједан разлог зашто СНС није купио наведену некретнину.

„Сам СНС располаже великим средствима из буџета и Закон (о финансирању политичких активности) је 2014. године измењен тако да тим средствима могу да се купују некретнине“, објаснио је Ненадић.

Ове просторије странка је и раније користила тако што је плаћала закуп фирми Ветфарм. Фармацеутска компанија Ветфарм је отишла у стечај 2013. године и од тада се продајом имовине предузећа намирују његови повериоци. Према подацима са сајта Агенције за лиценцирање стечајних управника, просторије у Палмира Тољатија су продате у октобру 2016. године Велибору Јовановићу по цени од око 250 хиљада евра, односно пет пута мањој вредности од оне која је представљена у извештају СНС-а. Од куповине до поклона прошло је свега нешто више од годину дана.

Јовановић је одборник СНС-а у Скупштини Града Крушевца, директор крушевачке филијале Ауто-мото савеза и власник више предузећа, између осталог и приватизоване Радио телевизије Трстеник. Он је такође директор у две фирме које се налазе у власништву Владана Гашића, сина Братислава Гашића, директора Безбедносно-информативне агенције. Реч је о фирми BNZ-HIGIJENIC у којој је Владан сувласник и фирми SACO у којој је једини власник.

Закон о финансирању политичких активности прописао је на које начине политички субјекти могу примати прилоге, односно донације. Прилог може бити новац појединца или фирме, али и поклон и услуге пружене без накнаде или под условима који се разликују од тржишних. Сваки прилог странка је дужна да пријави Агенцији, а уколико је он на годишњем нивоу већи од једне просечне зараде, мора бити објављен и на сајту странке.

Међутим, Закон прописује и границе – колику донацију странка сме да узме.

Када физичко лице, попут Јовановића, донира странку, вредност донације за редован рад на годишњем нивоу не сме бити изнад двадесет просечних месечних зарада, што је 2017. године износило око 920 хиљада динара. У случају да је донатор фирма или какво друго правно лице, овај лимит се подиже на двеста просечних зарада. Ако донатор прекорачи ограничење, странка је, према Закону о финансирању политичких активности, дужна да у року од 15 дана од дана пријема прилога врати даваоцу донацију. То се, међутим, није десило.

Уговор о поклону потписао је Александар Вучић

Ненадић каже да давање просторија на Новом Београду није било дозвољено.

„Не видим друго решење, у случају да буде поведен прекршајни поступак и СНС и одговорно лице у СНС-у буду оглашени кривим због незаконитог поклона, не видим друго решење у закону осим да се одузме и то средство прибављено извршењем прекршаја“, рекао је Ненадић.

Јовановић се током јучерашњег дана није јављао на телефонске позиве новинара Центра за истраживачко новинарство Србије (ЦИНС), а на питања није одговорио ни СНС.

Донација у Крушевцу

Просторије у Београду нису прве које је Јовановић поклонио СНС-у. Он је у фебруару 2016. године предводио конзорцијум од 20 грађана који је купио просторије које је користила Агробанка у Крушевцу. Само два месеца касније, уговором их је поклонио странци. Реч је о 396 метара квадратних пословног простора у Балканској улици у Крушевцу, вредног нешто више од 13 милиона динара и намењених тамошњем Градском одбору.

Иако се налази у финансијском извештају СНС-а,овај поклон није приказан као прилог него као друга врста прихода.

У случају просторија у Крушевцу, Ненадић сматра да прво треба утврдити колика је вредност прилога сваког од чланова конзорцијума па тек онда процењивати да ли је дошло до кршења закона.

Божо Драшковић, некадашњи члан Одбора Агенције за борбу против корупције, сматра да се поставља питање да ли је Агенција приметила или јој је промакло да примети да је прекорачен законски лимит.

„Плашим се да у овој земљи важе различити критеријуми за онда када си на власти и када ниси на власти“, рекао је Драшковић.

На питање новинара ЦИНС-а да ли је и када покренула поступке у ова два случаја, Агенција за борбу против корупције није одговорила до објаве текста.

Ступар, Ветфарм и веза са СНС-ом

Просторије на Новом Београду биле су у жижи јавности и током кампање за председничке и парламентарне изборе 2012. године, пре него што су прешле у посед СНС-а. Пред изборе, Душан Ступар, један од власника Ветфарма, ухапшен је због наводних малверзација у Азотари Панчево, због чега је истрага у току.

Медији су тада пренели изјаву Александра Мартиновића, некадашњег члана Српске радикалне странке, а данас посланика СНС-а, да је ухапшен један од финансијера СНС-а који им је бесплатно уступио просторије на Новом Београду. Просторије као везу између напредњака и Ступара је спомињао и Борис Тадић, у том тренутку председник Србије, у једном од ТВ дуела са Томиславом Николићем, супарником на предстојећим изборима.

Ступар је недавно за ЦИНС поново негирао ове наводе рекавши да је реч о будалаштинама као и да су ове просторије, када је он био власник, вределе милион и по евра.

(ЦИНС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер