понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Цетиње: Гласовима 45 посланика ДПС, СДП, СНП, мањина и УРЕ, уз три гласа против, изабрана је 43. Влада Црне Горе. Абазовић: Поносан сам на све што сам радио у претходних годину и по
Хроника

Цетиње: Гласовима 45 посланика ДПС, СДП, СНП, мањина и УРЕ, уз три гласа против, изабрана је 43. Влада Црне Горе. Абазовић: Поносан сам на све што сам радио у претходних годину и по

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 28. април 2022.

Скупштина је изабрала 43. Владу Црне Горе.

За избор нове Владе и експозе мандатара гласало је 45 посланика нове већине, против су била три посланика СД-а.

Предсједница Скупштине Данијела Ђуровић рекла је да ће се о наставку сједнице посланици договорити на колегијуму.

Абазовић се осврнуо на неколико излагања посланика.

"Апострофирало се више ствари. Био сам потпредсједник 42. Владе и поносан сам на све што сам радио у претходних годину и по. И поновио бих већину својих потеза, да сам у ситуацији. Три пута сам доносио тешке, али исправне одлуке".

Рекао је да је 30. август 2020. врло значајан датум у историји, јер се тада показало да глас у Црној Гори нешто вриједи и да смјена власти није никакав баук.

"Како смо смијенили претходну, надам се да ћемо у много бољој атмосфери смијенити 43. владу".

Навео је да је ескпертска влада показала неке резултате, али и слабости, прије свега у односу према парламенту.

Он је рекао да је спреман на ревизију дешавања на Цетињу, али боји се да ако дође до тога, неки у овој сали неће бити задовољни што је правда дошла до њих.

"Ја сам поносан на све то, 4. и 5. септембра на Цетињу је све урађено да се не пролије крв. Најважније је да смо прошли без жртава".

Додао је и да не би ни сузавца било да бивши директор полиције није ударио полицијског службеника.

Казао је да му не смета нико из ДПС-а, ДФ-а, Демократа...већ људи који не желе да се баве будућношћу.

"Покушао сам да водим преговоре са свима, једино Демократска Црна Гора није жељела да преговара. Зашто смо ово урадили? Не плашимо се ми избора, већ ова земља није спремна за изборе, јер би потрошила ресурсе и ушла у дубљу политичку кризу".

Казао је да је поносан што је СНП дио приче, јер без њих влада не би имала велики смисао.

"Морамо да превазилазимо баријере у својим главама".

Он је казао да је најбитније да се држава не држи заробљеном и да је лако држати премијера "за врат, за косу", како је рекао Андрија Поповић, али је битно да се држава не држи за врат.

Он је додао да нијесу безбједносни изазови лажни и-мејлови, већ то што је дугогодишња предсједница Врховног суда оптужена за шверц и криминално организовање.

Најавио је покретање велике дипломатске активности на европском путу и вјерује да ће Црна Гора добити "фаст-трацк".

"Сви сте више него добродошли, са свим критикама, сугестијама и предлозима. Дајте да заједно градимо европску Црну Гору, која ће служити на част свим грађанима Црне Горе", поручио је Абазовић.

19:33х

Расправа је завршена, мандатар Дритан Абазовић има завршно обраћање.

19:21х

Иван Брајовић (СД) казао је да је добро да се постиже већа сагласност, са 41 се дошло до 46.

"Могло се и до 49, али могли би доста да разглабамо око тога зашто није". 

Рекао је да не осјећа никакву нелагоду што ће три посланика СД-а бити против избора ове владе.

19:13х

Андрија Поповић (ЛП) рекао је да је нужно фокусирање на пријеко потребне реформске политике и борбу за економски и здравствени опоравак, владавину права и сузбијање корупције.

Он је поздравио нови ресор за европске интеграције, који је изгубљен прије два сазива.

"Због тога смо вјероватно доспјели ту ђе смо".

Он вјерује да данас креће нови почетак, иако је нова влада изнуђено рјешење.

19:00х

Срђан Павићевић (ЦИВИС) казао је да су, кад су представили концепт мањинске владе, пружили руку свима и био је свако добродошао.

Рекао је да мањинска влада неће бити манекенско-статичка, она има своје идеје.

"Жељни смо правде, као промрзли сунца. Обећавали смо правду у великом обиму прије 30. августа 2020. и на том путу морамо да истрајавамо".

18:39х

Борис Мугоша (СД) рекао је да је збуњен након досадашњих излагања јер "они који су били у власти говоре да не треба да буде подјела, а за годину и по никад више подјела и никад мање приче о будућности".

"Поприлично су ме збунили, да ли треба да им вјерујем, не знам. Имамо и другу екипа која каже да је влада била клеро-националистичка, никаква, и сад треба да се дигне рука у којој СНП и УРА имају двије трећине".

Он је, коментаришући структуру владе, рекао да је ово најгломазнија влада од обнове независности, са потенцијално најкраћим мандатом.

Подсјетио је да су до сада министарства имала два државна секретара, а сада су предложена три, а реално је министру потребан само један, да га мијења у случају одсуства.

"Што ће три државна секретара? Ђе то има? О чему се ту ради?", питао је Мугоша и додао да ово није влада помирења, него "подмирења", јер су се подмирили сви конституенти.

Сматра да је добро што СД није ушао, јер би тек тада оборили свјетски рекорд.

"Да смо и ми ушли, изгурало би то на 24, 25 министарстава". 

Он је казао да је био "дио приче" односно преговора о новој влади и да су то била врло занимљива два мјесеца.

Навео је да никад више "лицемјерства, дволичности, фолирања и површности" није видио него током тих преговора.

18:25х

Андрија Николић (ДПС)  рекао је да је претходна Влада причинила велику штету  и економија земље је "на апаратима".

Он је поручио да је Црној Гори потребна нова влада и ово рјешење је оно које је могуће у овом тренутку.

"То значи да нећемо дозволити да ова влада буде гора од владе Здравка Кривокапића", поручио је Николић.

Казао је да један од главних задатака нове владе мора бити попуњавање 19 амбасадорских мјеста, као и кадрова у Министарству вањских послова.

18:12х

Генци Ниманбегу (Албанска листа) казао је да је нова влада договорена као резултат пораза концепта експертске владе, која је била експеримент који је појачао противурјечности.

"То што се данас одвија на јавној сцени је посљедица тога што је претходна влада била састављена при, или у вјерским објектима".

18:00х

Милош Конатар (Црно на бијело) казао је да се данас бира нова европска влада и да не раде то јер лако, "већ јер су спремни да преузму одговорност и јер је то исправно".

Он је казао да вјерује у добре, вриједне и поштене људе "којих има у свим партијама и ти људи коначно морају почети сарађивати за добро грађана Црне Горе".

"Останемо ли подијељени, онда нам ништа не ваља посао. Јер ми немамо времена да чекамо, јер Црна Гора мора да иде напријед, да закорачи у европску будућност".

17:44х

Драгиња Вуксановић Станковић (СДП) рекла је да је у посљедње двије године Црна Гора имала клеро-националистичку владу "која је у потпуности разорила црногорске инстутуције и радила против своје државе".

"Слободно можемо да је назовемо издајничком владом".

Она је од Абазовића затражила да се процесуирају сви који су радили против државе, почев од одлазећег премијера Здравка Кривокапића.

17:32х

Посланик БС Ервин Ибрахимовић рекао је да су данас са Цетиња послали поруку да могу да се договарају и да праве успјешну причу у Црној Гори.

"Морамо вратити вјеру у будућност Црне Горе и вјеру грађанима да у Црној Гори може да се живи и да Црна Гора може да буде модерна развијена држава. За све је то потребно да радимо на економско-социјалним програмима, регионалном развоју, европском путу и смањивању тензија"

17:17х

Драган Ивановић (СНП)  рекао је, обраћајући се  Абазовићу, да је пред њим велики задатак.

"Подржавам ова ваша два стуба, очито сте боравећи у претходној влади, схватили да седам стубова и није нека гаранција стабилности, чврстоће и квалитета. Зато ова два стуба казују много, свима су нам пуна уста правне државе, а нијесмо свједоци да је заживјела, али треба да заживи. Други стуб, економија, је много важна и битна за грађане који су уморни од чекања да боље живе".

Рекао је да је сагласан са приоритетима које је Абазовић навео у експозеу, и да нова влада већ сјутра на сједници треба да ради на њима.

17:01х

Дамир Шеховић (СД) поручио је да неће зарад функција жмурити на оно што су сви заједно критиковали у Кривокапићевој Влади и зарад бројних фотеља које су им нуђене неће бацити под ноге партијско и државно достојанство.

"Нијесмо рушили Кривокапићеву Владу, да бисмо добило СНП-ову".

Додао је да се у СД-у плаше да се оваквој влади више радује "једна сусједна држава", него грађани Црне Горе.

Додао је да Александар Вучић има већи утицај на ову владу него на Кривокапићеву, јер ће у новој влади бити шест министара СНП-а.

Због тога, како је додао, сумња да мандатар има скривену агенду, јер је најважнија министарска мјеста дао партији чији предсједник иде на консултације у Београд.

Казао је да ће СД гласати против нове владе, али се нада да ће се у још краћем року, него што је предвиђено да траје ова влада, доћи до европске већине која неће робовати ретроградном систему вриједности.

16:48х

Јевто Ераковић (ДПС) рекао је да је Црна Гора пред избором нове владе, мањинске, уз подршку његове партије.

"Своје страначке интересе ДПС је оставио по страни, а то очекујемо и од других...Завршићемо наше унутрашње реформе, из научених грешака. Избором нове владе неће потећи мед и млијеко и трајаће борба између два циља – европске и грађанске Црне Горе и оне која би била нечија провинција 'небитни дио нечијег свијета", казао је Ераковић и додао да је огромна већина из нове власти враћала дугове цркве и водила се интересима друге државе.

Додао је да мањинска влада није најбољи избор, али су жељели да прекину агонију.

"Ми, међутим не затварамо очи пред реалношћу, разумијемо да су грађани 2020. саопштили да не желе да ДПС не води владу. Прихватили смо то и признале резултати и понашали се као одговорна опозиција".

Ераковић је рекао да је земља у блокади и на кољенима - геостратешки и институционално.

“По свим основама земља је у много горој ситуацији него прије избора 2020”.

Он је поручио да ће ДПС бити најјачи вјетар у једра промјени која је нужна и "ко год да држи кормило, зависиће од снаге нашег вјетра".

Додао је да ће "кормило у њихове руке доћи најкасније за годину".

16:45х

Нова влада ће имати четири потпредсједника/це који су уједно и ресорни министри односно министарке.

Влада ће имати 18 министарстава: Министарство правде, Министарство унутрашњих послова, Министарство одбране, Министарство финансија, Министарство вањских послова, Министарство економског развоја и туризма, Министарство европских послова, Министарство просвјете, Министарство здравља, Министарство капиталних инвестиција, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, Министарство спорта и младих, Министарство јавне управе, Министарство рада и социјалног старања, Министарство културе и медија, Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма, Министарство људских и мањинских права, Министарство науке и информационог друштва.

Влада ће имати и два министра без портфеља.

Абазовић је прочитао састав будуће владе.

Потпредсједница владе за спољну политику, европске интеграције и регионалну сарадњу и министарка европских послова биће Јована Маровић (ГП УРА), потпредсједник за економски систем и министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Владимир Јоковић (СНП), потпредсједник задужен за политички систем и унутрашњу политику и министар одбране Рашко Коњевић (СДП), а потпредсједник задужен за регионални развој и министар капиталних инвестиција Ервин Ибрахимовић (БС).

За министра правде предложен је Марко Ковач (СНП), министра унутрашњих послова Филип Аџић (ГП УРА), министра финансија Александар Дамјановић (СНП), министра вањских послова Ранко Кривокапић (СДП), министра економског развоја и туризма Горан Ђуровић (ГП УРА).

За министра спорта и младих предложен је Василије Лалошевић (СНП), министра јавне управе, Мараш Дукај (Албанска листа), министра рада и социјалног старања Адмир Адровић (БС), министра просвјете Миомир Војиновић (СНП), министра здравља Драгослав Шћекић, министарку културе и медија Маша Влаовић (нестранака личност) министарка екологије, просторног планирања и урбанизма Ана Новаковић Ђуровић (ГП УРА), министар људских и мањинских права Фатмир Ђека (коалиција Једногласно), министарка науке и технолошког развоја Биљана Шћепановић (нестраначка личност).

За министре без портфеља предложени су Зоран Миљанић (ЦИВИС) и Адријан Вуксановић (ХГИ).

16:36х

Излагање Абазовића у сали прате кандидати за министре.

16:00х

Абазовића је за мандатара предложио предсједник државе Мило Ђукановић, али он не присуствује данашњој сједници.

15:37х

Абазовић је истакао да ће нова влада почивати на два главна стуба - владавини права и економском развоју који носе пет приоритетних праваца дјеловања, и то су: борба против корупције, више одрживих инвестиција, интеграција у Европску унију, одрживи развој и заштита животне средине, као и афирмација дјеце и младих.

Додао је да сви чланови владе дужни да се баве будућношћу Црне Горе, а не њеним даљим заробљавањем у прошлости.

“Зато сам поносан што ће први пут заједно радити субјекти који до сада нијесу директно сарађивали".

Абазовић је навео нормативне и политичке приоритете нове извршне власти.

Подсјећа да је агресија Русије на Украјину, коју је претходна Влада већ осудила и обавезала се на постовање ЕУ санкција Русији, изазвала је бурна геополитичка кретања. Упркос тим изазовима и генерисању нових криза, отворене су нове перспективе за Црну Гору.

"Зато сада морамо убрзати испуњавање преосталих услова за улазак у Европску унију. Вјерујем да Црна Гора може затражити убрзани пријем и да хитним, алл мудрим одлукама може ускоро постати пуноправна чланица ЕУ. Ово је наш најважнији циљ, а на путу ка њему Црна Гора се обавезала да ће ускладити своје законодавство са правном тековином ЕУ и усвојити њен систем вриједностл. Након готово десет година преговарања и експериментисања са више институционалних модела и измјена у преговарачкој структури, координацију је потребно подићи на виши ниво, како би се јасно утврдила директна политичка одговорност за све што јесте илл није учињено у том процесу. У том циљу, 43. Виада ће имати и Министарство европских послова, које це успоставити бољу координацију и комуникацију са преговарацком структуром".

15:36х

Мандатар за састав нове владе Дритан Абазовић образлаже на сједници Скупштине програм рада 43. владе.

(Вијести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер