Početna strana > Hronika > Češki parlament prihvatio Lisabonski sporazum, na potezu Klaus
Hronika

Češki parlament prihvatio Lisabonski sporazum, na potezu Klaus

PDF Štampa El. pošta
sreda, 06. maj 2009.

Senat Parlamenta Češke prihvatio je danas, kako se i očekivalo, Lisabonski sporazum čime je okončana njegova ratifikacija u parlamentu. Za sporazum su glasala danas 54 od 81 senatora gornjeg doma. Međutim, za punu ratifikaciju u Češkoj je potreban i potpis najglasnijeg protivnika "Lisabona" među šefovima država i vlada Evropske unije - predsednika Češke Vaclava Klausa.

"Ovo je važan dan za Češku. To je i satisfakcija za mene lično i za vladu koja je stala uz sporazum", pozdravio je glasanje vicepremijer za evropska pitanja Aleksandar Vondra. Šef Senata Pšemislav Sobotka je obećao da će koristiti sve nove veće nadležnosti koje Lisabonski sporazum daje nacionalnim parlamentima - "žuti" ili "crveni karton" ako iz Brisela dođe nešto što se Češkoj ne bi dopadalo.

To što je posle meseci otezanja, neizvesnosti i trzavica i Senat, posle Poslaničkog doma, "dao blagoslov" Lisabonskom sporazumu, veliki je uspeh premijera u ostavci i lidera vladajuće Građanske demokratske stranke Mireka Topolaneka. On je, zajedno sa pristalicama iz proevropskog krila svoje stranke, energično lobirao da se sporazum usvoji "kao prihvatljiva cena za to što je Češka u EU". Evroskeptično krilo, okupljeno oko osnivača i bivšeg počasnog predsednika građanskih demokrata, pedsednika Republike Vaclava Klausa, ostalo je u manjini i već pripremilo kako da spreči da Lisabonski sporazum stupi na snagu ili makar da na duže vreme odloži ratifikaciju.

Evroskeptici u ODS se nadaju da Klaus neće potpisati sporazum, a za svaki slučaj pripremili su i ponovni zahtev Ustavnom sudu Češke da proceni da li je taj sporazum o reformi evropskih institucija u skladu sa češkim Ustavom, iako je sud prošle jeseni već odlučio da jeste. Da li će Vaclav Klaus poštovati volju oba doma parlamenta ili će odbiti da potpiše sporazum kojim, po njegovoj oceni, Češka prestaje da bude suverena država, za sada je velika nepoznanica.

Glasanju u Senatu prethodila je žučna rasprava u kojoj su protivnici sporazuma, kao što je Jirži Oberfalcer iz ODS, insistirali da je Lisabonski sporazum "mrtav dokument", pošto ga je već na referendumu odbacila Irska. "Na delu je zavera evrospkih elita. Evropski državnici su izrazili svoju volju na divan način: ako budemo pitali ljude suočićemo se sa problemima, pa ćemo radije izbeći da ih pitamo. Usvajamo sporazum koji ljudi na žele", protumačio je Oberfalcer.

Iako Česi u anketama priznaju da Lisabonski sporazum uopšte ne razumeju, neprestano raste broj pristalica toga da Češka ne postane "crna ovca", već da ratifikuje sporazum koji je u Lisabonu potpisala njena vlada. U poslednjoj anketi agencije STEM 64 odsto Čeha izjasnilo se za Lisabonski sporazum, a u oktobru 2008. svega 45 odsto. "Rasparčana Evropa ne može da učini ništa. Ne treba da se zavlačimo u ćošak. Izraz suvereniteta nije kada se stalno na nešto izgovaramo i stalno sebe nečim plašimo", rekao je šef Odbora za spoljnu politiku, odbranu i bezbednost, senator opozicionih socijaldemokrata Jirži Dinstbir, apelujući na senatore da glasaju za Lisabonski sporazum.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner